چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ ,19 June 2019
 
 
دست بسته این داروساز در اخذ تسهیلات
گام‎های «دامین» در مسیر صادرات
 
کمبود نقدینگی و سرمایه در گردش در صنعت دارو به شدت احساس می‎شود و عاملی برای انباشته شدن هزینه‎های مالی در این شرکت گردیده است. اما در این میان، «دامین» تلاش دارد با باز کردن مسیر صادرات، بخشی از ریسک ارز را پوشش دهد.
 
به گزارش فانا، در حال حاضر مشکل اصلی شرکت‎های داروساز علاوه بر تحریم‌ها، موضوع کمبود نقدینگی است. تحریم‌ها روی تأمین پول، ماشین‎آلات و مواد اولیه سایه انداخته است. علاوه بر این موارد، مشکلاتی همچون بدهی شرکت‎های بیمه به داروسازان نیز در داخل به دشواری‌های این صنعت افزود. به گونه‎ای که در سال 97، خطوط تولید برخی از کارخانجات داروسازی به دلیل کمبود مواد اولیه و عدم تأمین نقدینگی به‌طور موقت یا دائم متوقف شدند.

شرکت «داروسازي امين» هم اکنون در تولید چهار نوع محصول دارویی فعالیت می‎کند و و دارای بالغ بر دویست پروانه محصولات است که در حدود 75 درصد آن در چرخه تولید قرار دارد. علاوه بر این، از نیمه دوم سال 98 تولید کپسول‎های نرم به بهره‎برداری خواهد رسید اما راه‎اندازی آن منوط به گشایش اعتبار از فروشندگان خارجی است. از دیگر فعالیت‎های شرکت می‎توان به تولید محصولات کارمزدی جهت شرکت‎های واردکننده محصولات برند، اشاره کرد.

کمبود مواد اولیه اخلی و واردات به دلیل کمبود نقدینگی و تحریم‎ها و همچنین افزایش نرخ ارز، بر عملیات این شرکت داروساز اثرگذار بوده است.

بخشی از مواد اولیه شرکت به ناچار از منابع خارجی تهیه می‎شود و امکان تغییر جهت به سمت منابع داخلی نیز وجود ندارد؛ ضمن آن که مواد اولیه منابع داخلی نیز به صورت واراتی است. در نتیجه شرکت «داروسازي امين» راهکاری اثرگذاری در خصوص جلوگیری از افزایش هزینه مواد اولیه ندارد.

در این بین، نکته مثبت این است که «دامین» از دولت و شرکت‎های بیمه مطالبه‎ای ندارد و تنها از شرکت‎های توزیع طلبکار است.

به سبب موارد گفته شده حاشیه سود ناخالص این شرکت از سال 93 شروع به افت کرد؛ ولی در سال 95 با رشد نرخ‎های فروش، اندکی وضعیت بهبود یافت و در 9 ماهه سال 97 به حاشیه سال 92 بسیار نزدیک شد.
 

تحلیل فاصله ساختار فروش «دامین» نشانگر این است که هزینه‎های تولید در سال‎های اخیر اندکی رو به کاهش حرکت کرده و در مجموع، حاشیه سود ناخالص نسبت به میانگین شرکت‎های هم‎گروه حدود 4 درصد بیشتر است.[دست بسته این داروساز در اخذ تسهیلات / گام‎های «دامین» در مسیر صادرات]ساختار بهای تمام شده نقش پررنگ مواد اولیه مصرفی را به خوبی نشان می‎دهد. همانطور که ملاحظه می‎کنید سهم مواد اولیه از کل بهای تمام شده تولید در سال 97 نسبت به سال‎های گذشته بیشتر شده است.
 

مشکل کمبود نقدینگی عامل افزایش تسهیلات بانکی و به دنبال آن، هزینه‎های مالی شده است. حدود 998 میلیارد ريال مانده اصل و فرع تسهیلات دریافتی «دامین» از بانک‎ها است و براساس دستور العمل‎های بانک مرکزی حد تسهیلات سرمایه در گردش این شرکت در کلیه بانک‎ها تکمیل شده است. با این وجود، شرکت در حال رایزنی با بانک‎ها برای دریافت تسهیلات جهت خرید مواد اولیه وارداتی است.

همانطور که مشاهده می‎کنید، هر چه میزان نقدینگی و سرمایه در گردش این شرکت داروساز کمتر شد، هزینه‎های مالی رو به افزایش گام برداشت.
 

بر این اساس، حاشیه سود ناخالص 47 درصدی در دوره 9 ماهه سال 97 به صورت خالص به 24 درصد تقلیل یافت.

در مجموع می‎توان گفت «دامین» برای فعالیت در حاشیه سود بالاتر باید در ابتدا مشکل نقدینگی و سرمایه در گردش خود را حل کند تا از بار تسهیلات بانکی و هزینه‎های مالی کاسته شود. این شرکت طرح‎های توسعه مختلفی در دست اجرا دارد که همگی آن‎ها در صورت تأمین نقدینگی و تخصیص ارز جهت واردات باقیمانده دستگاه‎ها و ماشین آلات، تا پایان سال 98 به بهره‎برداری خواهند رسید. اما از آن‎جا که دست شرکت در دریافت تسهیلات بانکی بسته شده و نقدینگی مناسب در دست ندارد، سرنوشت این طرح‎ها به‎هاله‎ای از ابهام فرو رفته است.

به جهت تعلق ارز ترجیحی 4200 تومانی به دارو، صادرات دارو در سال 97 متوقف شد؛ ولی «دامین» با ثبت شرکت و دارو در کشورهایی نظیر تاجیکستان، قزاقستان، عراق و افغانستان، زمینه صادرات را مهیا کرده است. در حال حاضر صادرات حجم بسیار اندکی از فروش کل را تشکیل می‎دهد. بنابراین، می‎توان به رشد درآمدهای این شرکت در سال‎های آتی امیدوار بود.
 
کد مطلب : ۱۸۴۲۴
يکشنبه ۲۵ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۰۹
۰
 
مرجع : بورس نیوز
 

ارسال
 
گروه های خبری :