چهارشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۹ ,3 June 2020
 
 
معاون وزیر بهداشت:
داروخانه ها 20 هزار میلیارد ریال مطالبات بیمه ای دارند
 
معاون وزیر و رئیس سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: هم اکنون طلب داروخانه ها از سازمان های بیمه ای به 20هزار میلیارد ریال رسیده که پرداخت آن از سوی سازمان ها بسیار مشکل است.
 
به گزارش فانا، دکتر مهدی پیرصالحی شامگاه سه شنبه در حاشیه افتتاحیه بیست و دومین سمینار دانشجویان داروسازی ایران در زنجان افزود: برای جبران مطالبات داروخانه ها از سازمان های بیمه ای از صندوق ذخیره ارزی کمک گرفته شد.
وی اظهار داشت: بر این اساس مبلغ 1800میلیارد ریال از بودجه تخصیص یافته، به شرکت های داروسازی پرداخت شد اما اکنون طلب داروخانه ها بیشتر شده است.

این مسئول ادامه داد: با توجه به شرایط نقدینگی در کشور، ادامه همین روند فعالیت شرکت های دارویی را با اخلال و اشکال جدی مواجه می کند که برای رفع این معضل مذاکراتی با سازمان های بیمه ای آغاز شده است.
وی اضافه کرد: با رایزنی های انجام شده، بخشی از بدهی سازمان بیمه تامین اجتماعی به داروخانه ها پرداخت شده و این در حالی است که با یک مقطع پرداخت، مشکل شرکت های دارویی و داروخانه ها برطرف نمی شود.

پیر صالحی افزود: مجموع فروش بازار دارویی کشور در سال گذشته بیش از 220 هزار میلیارد ریال برآورد شد که به طور تقریبی در ماه 20 هزار میلیارد ریال را شامل می شود و عقب ماندگی ها در این بخش بدهی ها را افزایش می دهد.
وی اظهار داشت: بر این مبنا، رایزنی هایی با شرکت های بیمه ای و سازمان برنامه و بودجه برای کاهش مشکلات این حوزه در دست انجام است اما وضعیت اقتصادی کنونی به ویژه خسارت سیل مشکلات کشور را مضاعف کرده است.

معاون وزیر و رئیس سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: سال گذشته مجلس شورای اسلامی قانونی مبنی بر تفکیک ردیف بودجه دارو در بیمارستانهای دولتی تصویب کرد که امیدواریم با تایید نهایی آن از سوی شورای نگهبان این مهم به نتیجه مثبت برسد که با اجرای آن دیگر نهادهای دولتی به سیستم دارویی کشور بدهکار نمی شوند.
وی یادآوری کرد: امسال با توجه به تحریم ها باید بیش از گذشته به سیستم دارویی کشور کمک کرد تا بتوانند با تامین مواد اولیه مورد نیاز بدون کمبودها به خدمات رسانی لازم خود ادامه دهند.

 کمبود دارویی در کشور نداریم
این مسئول ادامه داد: با تمهیدات اتخاذ شده طی ماه های آخر سال گذشته توسط شرکت های دارویی برای تولید مواد اولیه مورد نیاز و حتی وارد کنندگان دارو و گشایش های بانکی خوب در 6 ماهه اول امسال کمبود دارویی نداریم.
وی اظهار داشت: ممکن است در برخی اقلام دارویی کمبودهای در کشور وجود داشته باشد که این امری طبیعی محسوب می شود و در زمان حاضر این تعداد 23 قلم است.

پیر صالحی افزود: این موضوع در تمامی کشورهای جهان نیز وجود دارد اما امروزه انبار دارویی کشور در پخش ها، داروخانه ها و تولید کنندگان به حدی است که برنامه ریزی ها برای 6 ماهه دوم سال انجام خواهد شد.
وی اضافه کرد: داروی مورد نیاز بیماران خاص نیز بطور ویژه از سوی شرکت های تامین کننده ' تولید و وارد کنندگان' به میزان بیشتری لحاظ شده و در این میان اداره کل دارویی وزارتخانه نظارت های جدی بر توزیع اقلام دارویی این بخش دارد.

معاون وزیرو رئیس سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: طی بازدید از مناطق سیل زده توزیع رایگان اقلام دارویی در تمامی کمپ های توسط پزشکان مستقر انجام گرفت.
وی اظهار داشت: در این مناطق برای کاهش مشکلات بخش خصوصی داروخانه ها از شرکت های پخش درخواست شد که پرداختی ها با تعویق و خرید داروهای جدید با مدت طولانی تری انجام شود.

 این سازمان برنامه برای داروخانه های زنجیره ای ندارد
پیر صالحی افزود: سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برنامه ای برای ایجاد داروخانه های زنجیره ای یا صدور مجوز برای چنین داروخانه هایی را ندارد.
وی اضافه کرد: این سازمان در مقطعی بحث زنجیره داروخانه را مطرح کرد، یعنی از داروخانه های موجود کشور زنجیره ای را تشکیل دهند که با توجه به مهیا نشدن شرایط لازم این بحث خارج و به انجمن های داروسازی واگذار شد.

معاون وزیرو رئیس سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: این سازمان آمادگی دارد با تدوین آئین نامه ها و ضوابط برای ایجاد زنجیره های دارو سازی یعنی زنجیره ای از داروخانه ها نه داروخانه های زنجیرهای به صورت شرکتی اقدام کند.
وی اظهار داشت: در صورتی که داروخانه ها بخواهند بصورت زنجیره ای فعالیت کنند این سازمان آمادگی دارد، آئین نامه های مربوطه را تدوین کند که این مهم با درخواست انجمن داروسازان و داروخانه ها کشور انجام می شود که تاکنون درخواستی اعلام و حتی در برنامه گنجانده نشده است.

 نسخه نویسی الکترونیکی شهریور امسال سراسری می شود
پیرصالحی افزود: بخشی از پرونده های الکترونیکی سلامت به بحث نسخه الکترونیکی باز می گردد که نسخه نویسی و نسخه پیچی الکترونیکی را شامل می شود.
وی اضافه کرد: اصلی ترین کار برای بحث نسخه الکترونیکی کدینگ و نامگذاری یکسان داروها و تجهیزات پزشکی است که خوشبختانه این مهم در سازمان غذا و دارو انجام شده است.
این مسئول ادامه داد: 2 سازمان بیمه ای پای کار هستند که تا پایان اردیبهشت در چند استان کشور بصورت نمونه اجرا و تا پایان شهریور در سراسر کشور انجام می شود.

پیر صالحی افزود: این سازمان بر مواد غذایی خوراکی فراوری و بسته بندی شده نظارت می کند و در این راستا نصب برچسب سلامت باید از سوی شرکت های مجوزدار رعایت شود.
وی اضافه کرد: لیبل رنگی یا چراغ راهنما میزان مواد مضر را تعیین می کند و خریداران به برچسب سلامت، تغذیه و ارزش تغذیه ای و کد رهگیری توجه جدی داشته باشند.

این مسئول ادامه داد: هم اکنون برچسب رنگی در اغلب شرکت های غذایی کشور مورد استفاده قرار می گیرد و کارخانه های تولیدی نیز تا پایان امسال سامانه ردیاب و رهگیری را اجرایی می کنند.
وی خاطرنشان کرد: افزایش قیمت دارو در کشور رخ نداده اما باتوجه به فعالیت شرکت های دارویی برای ادامه فعالیت و برای کاهش زیان دهی، قیمت ها اصلاح می شود.

پیر صالحی افزود: حتی در صورت افزایش قیمت دارو این مهم بیش از نرخ تورم به وقوع نخواهد پیوست که در صورت افزایش برای رونق تولید این کار انجام می شود.
معاون وزیر و رئیس سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خاطرنشان کرد: تا کنون هیچ داروی چینی وارد کشور نشده است و در این میان فقط مواد اولیه مورد نیاز از کشورهای چین و هند که جز بزرگترین تولید کنندگان جهانی هستند، مورد مصرف قرار می گیرد.
 
کد مطلب : ۱۸۴۷۲
چهارشنبه ۲۸ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۳۸
۰
 
مرجع : خبرگزاری ايرنا
 

ارسال
 
گروه های خبری :