چهارشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۹ ,3 June 2020
 
 
رئیس سازمان غذا و دارو:
تعداد دانشجویان داروسازی نسبت به بازار کار بیشتر است
 
رئیس سازمان غذا و دارو گفت: تعداد دانشجویان داروسازی نسبت به بازار کار بیشتر است و دانشجویان تمایل به ایجاد داروخانه دارند تا کار در بیمارستان که این با چرخه اقتصادی کشور ما متناسب نیست.
 
به گزارش فانا، مهدی پیرصالحی در مراسم افتتاحیه بیست و دومین سمینار دانشجویان داروسازی ایران در زنجان با اشاره به دغدغه و مشکلات دانشجویان داروسازی اظهار داشت: این مشکل و دغدغه در بحث داروسازی در طول بیست سی سال همیشه بوده و هست و اکثر مدیران با سلیقه‌های مختلف آمده و رفته‌اند ولی مشکل داروسازان همچنان به قوت خود باقی مانده است.

معاون وزیر بهداشت با اشاره به اینکه اقتصاد دارویی ما اقتصاد کوچکی است، در حدود 12 هزار داروخانه فعال در کشور وجود دارد و فاصله دارو و جمعیت -محدودیت داروخانه زدن و رقابت کاری که در بازار وجود دارد همه جزو مشکلات داروسازی است که باید به طور اساسی حل شود و تا زمانی که یک سیستم واحد نداشته باشیم هیچ کسی حتی دیوان عدالت اداری یا شورای اداری نمی‌تواند مشکل را حل کند، افزود: باید با استدلال و همفکری شما جوانان عزیز مشکلات داروسازی حل شود، شما جوان و با فکر و ایده تازه هستید ما نباید خودمان را محدود کنیم باید کارهای جدیدی انجام دهیم تا وارد میدان جهانی شویم.

رئیس سازمان غذا و دارو گفت: در مقاله‌ای که روی 89 کشور دنیا مطالعه شده به ازای هر 10 هزار نفر شش داروساز وجود دارد اما کشور ما به ازای هر 10 هزار نفر 3 داروساز وجود دارد که اگر با این مقیاس مطالعه شود داروساز ما زیاد نیست ولی اگر با مقیاس کشور خودمان باشد تعداد داروساز زیاد است.

وی با اشاره به اینکه سالانه تقریبا یک هزار و 500 نفر جذب دانشجوی داروسازی داریم که با حجم بازار کار ما خیلی زیاد است، بیان کرد: البته با برنامه‌هایی که در معاونت آموزشی انجام شده از سال 1400 تعداد دانشجویان کمتر می‌شود.

رئیس سازمان غذا و دارو با بیان اینکه ما امروز تقریبا 140 هزار تخت بیمارستانی در کشور داریم و حداکثر 500 داروساز در بیمارستان‌ها وجود دارد، گفت: اگر برنامه طبق آیین‌نامه اجرا شود و به ازای هر 30 تخت بیمارستانی یک داروساز در بیمارستان باشد باید 4 هزار و 500 داروساز در بیمارستان‌ها باشد که در این صورت نمی‌توان گفت تعداد داروساز در کشور زیاد است ولی در قسمت بیمارستان‌ها کار نشده و استقبال چندانی صورت نمی‌گیرد و تعداد داروسازان در این قسمت کم  است زیرا در بحث داروسازی بیش از 80 درصد هدف‌گذاری ما ایجاد داروخانه شده است.

معاون وزیر بهداشت بیان کرد: در بازدیدی که از دو دانشگاه در تهران داشتم اثر حضور داروساز در بیمارستان را تشریح کردم، چه داروساز بالینی که به ازای هر 100 تخت یک داروساز بالینی باید باشد و به ازای هر 30 تخت یک داروساز بیمارستانی که اگر این کار  در بیمارستان‌ها انجام شود اثر آن در کاهش هزینه‌های درمان بسیار موثر است.

‌وی در رابطه با شرکت‌های دانش بنیان و داروسازی گفت: داروسازان نباید فکر خودشان را محدود به‌کار دولتی بکنند و باید به سمت گسترش شرکت‌های دانش بنیان بروند. امروزه شرکت‌های دانش بنیان در زمینه داروسازی جزء شرکت‌های موفق هستند و همه داروسازان جوان روی داروهای مختلفی از جمله نانو، ای اس و فراورده‌های دیگر کار می‌کنند، ما در کشور شرکت‌هایی با قدمتی در حدود 50 یا 60 سال داریم  اما امروزه شرکت‌های دانش بنیان که قدمت کمتر از 10 سال دارند توانسته‌اند از شرکت‌های با قدمت زیاد پیشی بگیرند که نشان می‌دهد باز هم شرکت‌های دانش بنیان جای کار زیادی دارند.
 
کد مطلب : ۱۸۴۷۹
پنجشنبه ۲۹ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۱۲
۰
 
مرجع : خبرگزاری تسنیم
 

ارسال
 
گروه های خبری :