چهارشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۹ ,3 June 2020
 
 
مدیرعامل شرکت سامان داروی هشتم خبرداد؛
تامین داروی فاکتور ۸ بیماران هموفیلی به صورت کامل در کشور
 
مدیرعامل شرکت سامان داروی هشتم گفت: این شرکت دانش‌بنیان در سال جاری ظرفیت پوشش کامل نیاز ایران را به فاکتور هشت انعقادی نوترکیب «سافاکتوAF» دارد .
 
به گزارش فانا و به نقل از روابط عمومی آستان قدس رضوی، دکتر امیرحسین مقصودی به مناسبت روز جهانی هموفیلی با تأکید بر اینکه امسال با پوشش کامل نیاز کشور به داروی سافاکتو می‌توانیم از خروج ۵۰ میلیون دلار ارز از ایران جلوگیری کنیم، ابراز کرد: شرکت دانش‌بنیان سامان داروی هشتم در اواخر سال ۱۳۹۷ توانست ۴۵ درصد نیاز بیماران کشور را به اولین داروی فاکتور هشت انعقادی نوترکیب ساخت ایران با نام تجاری سافاکتو AF پوشش دهد.وی ادامه داد: در حال حاضر چند طرح پژوهشی با محوریت مطالعه بر روی چند محصول مونوکلونال آنتی‌بادی که در ردیف داروهای انکولوژی (سرطانی) است، در پایپ لاین این شرکت وجود دارد و دو آنتی‌بادی آنها طی چند ماه آینده وارد مرحله کارآزمایی بالینی(Clinical trial) می‌شود.

مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان سامان داروی هشتم تصریح کرد: تولید هر کدام از این آنتی‌بادی‌های مونوکلونال می‌تواند حدود ۵۰ تا ۶۰ میلیون یورو صرفه‌جویی ارزی برای کشور به همراه داشته باشد.

مقصودی گفت: زمانی که یک شرکت دارویی ۵۰ درصد نیاز کشور را به یک دارو تأمین می‌کند و قرار است در سال آینده صد درصد نیاز کشور را به این دارو برطرف کرده و از خروج ارز جلوگیری کند، نیاز به حمایت مراکز درمانی و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور دارد تا با دریافت به موقع مطالبات خود از یک سو بتواند مواد اولیه مورد نیاز داروی خود و نیاز کارخانه را تأمین کند و از سویی دیگر بتواند بر روی محصولات جدیدش سرمایه‌گذاری کند.

وی تأکید کرد: بی‌شک کشور باید برای حمایت از این شرکت‌های دارویی که تولیدکننده داروهای حیاتی مانند سافاکتو هستند، اقدامات اساسی انجام دهد.

مقصودی بیان کرد: شرکت دانش‌بنیان سامان داروی هشتم در تلاش است در سال جاری با سازمان‌های مردم نهادی مانند کانون هموفیلی ایران که در حوزه‌های دارویی مرتبط با شرکت فعالیت می‌کنند، همکاری و تعامل بیشتری داشته باشد.

مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان سامان داروی هشتم با تأکید براینکه کیفیت و اثربخشی داروی سافاکتو در داخل کشور اثبات شده است، افزود: همچنین این شرکت بر آن است با همکاری این سازمان‌های مردم نهاد در زمینه صادرات گام‌های بلندتری در سال جاری بردارد.

وی با اشاره به اینکه شرکت دانش‌بنیان سامان داروی هشتم، سافاکتو را در سال جاری طبق جدول میزان نیاز ارائه شده از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور تولید می‌کند، گفت: این شرکت میزان سافاکتو تولیدی خود را که بیشتر از نیاز تقاضا شده این وزارتخانه باشد به صادرات اختصاص خواهد داد و در این راستا اقداماتی نیز در حال پیگیری و انجام است.
 
کد مطلب : ۱۸۴۸۲
پنجشنبه ۲۹ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۱۸
۰
 
مرجع : خبرگزاری مهر
 

ارسال
 
گروه های خبری :