چهارشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۹ ,3 June 2020
 
 
فروش مکمل های اعتیاد آور در برخی عطاری ها
 
عطاری ها حق فروش دارو، اظهار نظر درمانی و تشخیص بیماری ندارند و مکمل های ورزشی هم نمی توانند ارائه دهند.
 
به گزارش فانا، دکتر اسحاق اسماعیلی رییس اداره بهبود فرآیند اداره کل امور فرآوره های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو ا در رابطه با نحوه ی نظارت بر عملکرد عطاری ها توضیحاتی را ارائه دادند؛

اطلاعات و آماری از عطاری ها نداریم
وی در ابتدا گفت: با وجود اینکه عطاری ها قدمت طولانی و شاید هزار ساله در کشور ما دارند، اما وزارت بهداشت مسئول کنترل و نظارت بر آن چیزی است که قانون برایش تعریف کرده. یعنی قانون، نظارت بر بیمارستان ها، شرکت های دارویی و داروخانه ها را بر عهده ی وزارت بهداشت گذاشته اما در مورد عطاری ها این نظارت بر عهده ی وزارت کشور  است نه وزارت بهداشت.

دکتر اسماعیلی در اینباره افزود: مثلا برای پیگیری عملکرد یک داروخانه تمام جزئیات اعم از مؤسس، مسئول فنی، کد پیگیری و غیره را وزارت بهداشت می تواند ارائه بدهد اما وزارت بهداشت هیچ اطلاعات و آماری از فعالیت و تأسیس عطاری ها و حتی افراد فعال در این حوزه ندارد.


کارگروهی برای نظارت بر فعالیت عطاری ها

او خاطر نشان کرد: از آنجا که عطاری ها مداخلات سلامت محور بر زندگی مردم دارند و وجدان اجتماعی نسبت به گذشته بیدارتر شده است، وزارت بهداشت با کمک اهرم های قانونی موجود مانند نیروی انتظامی و اداره بهداشت شهرستان ها، کارگروه و تیمی را برای نظارت برعملکرد عطاری ها تشکیل داده که یک نماینده از وزارت بهداشت هم در آن حضور دارد.

همچنین رییس اداره تدوین ضوابط اداره کل امور مکمل های سازمان غذا و دارو گفت: یک سری مصوبات ضمنی و صورت جلسه ای هم برای نظارت و اجرا به سراسر کشور ارسال کرده ایم مبنی بر اینکه عطاری ها حق ندارند دارو بفروشند، حق اظهار نظر درمانی و تجویز و تشخیص بیماری نداشته و مکمل های ورزشی هم نمی توانند ارائه دهند.

برخی عطاری ها مکمل ورزشی می فروشند

وی ضمن بیان اینکه در دو دهه ی اخیر مردم وابستگی شدیدی به استفاده از انواع داروها و مکمل ها پیدا کرده اند، اظهار داشت: بسیاری از جوانان برای داشتن هیکل و اندام ورزشی به مکمل های محتلف روی آورده اند و چون پزشکان برخی داروها و مکمل ها را تجویز نمی کنند، افراد ناچار به عطاری ها مراجعه می کنند.

دکتر اسحاق اسماعیلی به بهداشت نیوز گفت: تلاش می کنیم در جلسات کارشناسی خود با همکاری معاونت های دیگر وزارت بهداشت و با استفاده از افراد مجرب در صنف عطاری ها، راهکار و محمل شبه قانونی برای فعالیت این صنف مهم تعریف کنیم.

ارائه ی فرآورده های طب سنتی با مجوز سلامت

او با اشاره به اینکه نباید همه ی کمبودها و کاستی ها در حوزه بهداشت و درمان را به گردن وزارت بهداشت بیندازیم، ادامه داد: هر فردی باید به سلامت خود اهمیت بدهد و آگاهی خود را بالا ببرد. دولت هم برای جلوگیری از سوء استفاده برخی افراد به نام طب سنتی و ایرانی، دانشگاه طب سنتی را تأسیس کرده و متخصصین این حوزه را پرورش می دهد تا مردم به افراد متخصص مراجعه کنند.

رییس اداره تدوین ضوابط اداره کل امور مکمل های سازمان غذا و دارو گفت: یکی از فعالیت های خوب وزارت بهداشت، ازائه ی فرآورده های طب سنتی معتبر و دارای مجوز سلامت می باشد. این محصولات که توسط شرکت های خصوصی هم تولید می شود  هم به لحاظ سودآوری و هم تأمین سلامت مردم بسیار مفید بوده است و باعث شده میزان آگاهی مردم افزایش و مصرف داروهای تقلبی کاهش پیدا کند.

فروش مکمل های اعتیاد آور در برخی عطاری ها

وی ضمن تأکید بر اینکه تاکنون شکایات مختلفی از تخلفات عطاری ها به علت تجویز اشتباه صورت گرفته، به موردی در این رابطه اشاره کرد: در یکی از شهرستان ها عروس و دامادی برای انجام آزمایشات قبل ازدواج به مرکز بهداشت مراجعه کرده و جواب آزمایش داماد اعتیاد او به مواد مخدر را نشان داده بود.  بعدها بررسی کرده بودند و متوجه شدند که آقا قبلا برای چاق شدن مکملی را از عطاری گرفته و مصرف کرده است که اعتیاد آور و مخدر بوده است.

دکتر اسحاق اسماعیلی، رییس اداره تدوین ضوابط اداره کل امور مکمل های سازمان غذا و دارو در آخر به بهداشت نیوز گفت: ضمن اینکه نهادهای متولی باید بر عملکرد عطاری ها نظارت درست و دقیقی داشته باشند اما افراد نیز باید آگاهانه رفتار کنند. مثلا برای تهیه ی مکمل چاقی  باید بدانند از کجا و چه کسی این مکمل را باید تهیه کنند. همچنین کالای خریداری شده باید دارای کد و در سیستم ثبت شده و همچنین قابل پیگیری باشد.
 
کد مطلب : ۱۸۷۴۳
چهارشنبه ۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۱۲
۰
 
مرجع : بهداشت نیوز
 

ارسال
 
گروه های خبری :