پنجشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹ ,28 May 2020
 
 
داروهای گیاهی نمی‌تواند جایگزین واکسیناسیون کودکان شوند
مردم فریب کلاهبرداران را نخورند
 
معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی یزد با بیان اینکه داروهای گیاهی نمی‌تواند جایگزین واکسیناسیون کودکان شوند، از مردم خواست فریب تبلیغات کلاهبرداران در این زمینه را نخورند.
 
به گزارش فانا، محمدحسین مصدق ظهر امروز در نشست خبری که به مناسبت هفته سلامت برگزار شد اظهار داشت: از ابتدای انقلاب تاکنون، تعداد داروخانه‌های ما 10 برابر شده در حالی که جمعیت سه برابر رشد داشته و میزان افزایش داروخانه‌ها به مراتب بیشتر از میزان افزایش جمعیت است.وی با بیان اینکه اگر دسترسی به دارو کنترل شده نباشد و بدون در نظر گرفتن کنترل‌های لازم، دسترسی‌ها را آسان و زیاد کنیم، ممکن است خسارت‌های جبران ناپذیری به وجود آید گفت: الان داروخانه‌ها تقریبا در روستاها هم در حال شکل‌گیری هستند و اگر کنترل دقیقی روی نحوه عرضه دارو نباشد، می‌تواند ضررهای زیادی به دنبال داشته باشد.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی یزد خاطرنشان کرد: متاسفانه بعضا در بین افرادی دارو به عنوان یک سهمیه مد نظر قرار می‌گیرد که در این صورت دارو می‌تواند به یک سم تبدیل شود چرا که بیش از حد لازم مصرف می‌شود این در حالی است که دارو باید به صورت مدیریت شده و در صورت نیاز واقعی مصرف شود.

مصدق به مشکلات ناشی از کم تحرکی در یزد اشاره کرد و ادامه داد: یکی از مشکلاتی که الان در یزد مشکل ساز شده، بحث کم تحرکی و تغذیه نامناسب است که سبب شده میزان بیماری‌های غیرواگیر در این استان افزایش یابد.

وی تصریح کرد: در کنار کم تحرکی، مصرف بالای غذاهای آماده و فست فودها در یزد سبب مشکلاتی شده که باید حتما برای جلوگیری از بیماری‌های غیرواگیر، فرهنگ مصرف مواد غذایی کاهش پیدا کند.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شهید صدوقی(ره) خاطرنشان کرد: یکی از کارکردهای اصلی رسانه‌ها که باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد، بحث فرهنگ‌سازی در ارتباط با فرهنگ تغذیه صحیح است.

مصدق با اشاره به اینکه مصرف اصلی غذاهای آماده برای زمان بحران و شرایط جنگی است گفت: الان در خانه‌های مردم به میزان بسیار زیادی غذاهای آماده وجود دارد و همین موضوع هم سبب افزایش بسیار زیاد میزان مصرف شده است.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود به اشاره به تبلیغات گسترده ای که برخی افراد سودجو با عنوان طب سنتی انجام می‌دهند اشاره کرد و افزود: متاسفانه این تبلیغات در برخی موارد سبب فریب شهروندان شده و با استفاده از داروهای نادرس و پر عوارض، بیماری‌های دیگری به آنها تحمیل می‌شود.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شهید صدوقی(ره) یزد عنوان کرد: شهروندان باید مراقب این سودجویی‌ها باشند و بدانند که به هیچ عنوان داروهای گیاهی نمی‌توانند جایگزینی برای واکسیناسیون کودکان باشند.
 
کد مطلب : ۱۸۸۲۴
سه شنبه ۳ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۱۵
۰
 
مرجع : خبرگزاری تسنیم
 

ارسال
 
گروه های خبری :