شنبه ۲۹ تير ۱۳۹۸ ,20 July 2019
 
 
زخم‌های دردناکی که به جان پوست صورت می‌افتد
زرد زخم چه کسانی را گرفتار می‌کند؟
 
یک متخصص زیبایی گفت: زرد زخم انواع مختنلفی دارد اما در حالت کلی به سه دسته زرد زخم تاولی، زرد زخم غیر تاولی و اکتمیا تقسیم می‌شود.
 
به گزارش فانا، مهرداد مهام متخصص پوست و عضو انجمن طب زیبایی آمریکا درباره زرد زخم که از بیماری‌های پوستی حاد و میکروبی به حساب می‌آید، اظهار کرد: زخم زرد با ظهور تاول‌های قرمز در اطراف دهان و بینی شروع و معمولاً به وسیله انواع خاصی از باکتری ( باکتری‌های ایجاد کننده گلو درد، استرپتوکوکی و مخملک) ایجاد می‌شود.

وی افزود: این بیماری انواع مختلفی دارد، علل و علائم ایجاد باعث بروز انواع مختلف است اما در حالت کلی این بیماری به سه دسته زرد زخم تاولی، زرد زخم غیر تاولی و اکتمیا تقسیم می‌شود.

مهام بیان کرد: زرد زخم غیر تاولی، که به آن زرد زخم مسری هم اطلاق می‌شود، شایع‌ترین نوع زرد زخم در کودکان است،  این نوع زرد زخم معمولاً با ظهور تاول‌های قرمزی در اطراف دهان و بینی شروع می‌شود. اگرچه تاول‌ها می‌ترکند، اما آثار قرمزی به جا می‌گذارند که ترشح دارند، این عارضه در برخی موارد می‌تواند با خارش همراه باشد اما دردناک نیست.

این متخصص پوست گفت: زرد زخم تاولی، نوع نادری است که بیشتر در میان کودکان زیر ۲ سال شایع است. تاول‌ها معمولاً ابتدا روی بالا تنه، دست‌ها و پا‌ها ظاهر می‌شوند. این تاول‌ها اوایل شفاف هستند، اما با گذشت زمان کدر می‌شوند و معمولا خارش دارند.

مهام افزود: دسته آخر این زخم؛ اکتیما، جدی‌ترین نوع زرد زخم است که در آن علاوه بر لایه بالایی پوست، لایه دوم پوست نیز تحت تأثیر قرار دارد، در این بیماری معمولاً تاول‌ها دردناک هستند و به زخم‌های باز و ناراحت کننده‌ای تبدیل می‌شوند.

وی اظهار کرد:  علل بروز این بیماری شامل  تماس پوست با پوست فردی که دچار زرد زخم است، دست زدن به وسایلی که یک فرد مبتلا به زرد زخم با آن‌ها در تماس بوده مانند حوله، رختخواب و اسباب‌بازی‌ها، آسیب‌دیدگی پوست، نیش حشرات، گاز گرفتگی توسط حیوانات است.

این متخصص پوست در ادامه  به عواملی که احتمال بروز این بیماری را افزایش می‌دهند اشاره کرد و گفت: سن، شرایط محیط، آب و هوا، پارگی پوست و برخی ورزش‌ها در بروز زرد زخم موثر هستند، بیشتر کودکان بین۲ تا ۵ سال به زرد زخم دچار می‌شوند. چراکه سیستم ایمنی آن‌ها به طور کامل رشد نیافته است؛ همچنین این بیماری به راحتی در مدارس و مهدکودک‌ها به دیگران منتقل می‌شود و در تابستان شایع‌تر است؛ ورزش‌هایی که در آن پوست افراد با یکدیگر تماس پیدا می‌کند، مانند فوتبال، احتمال ابتلا به این بیماری را افزایش می‌دهد؛ باکتری عامل زرد زخم اغلب از طریق یک آسیب‌دیدگی کوچک در پوست، نیش حشرات وارد پوست می‌شود.

وی در پایان افزود: رعایت و انجام برخی اقدامات بهداشتی مانند شستن مرتب دست‌ها، دوش گرفتن یا حمام مرتب، تمیز کردن و پوشاندن هرگونه آسیب‌دیدگی پوست به جلوگیری از بروز این بیماری کمک می‌کند.
 
کد مطلب : ۱۹۰۱۰
چهارشنبه ۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۲۵
۰
 
مرجع : باشگاه خبرنگاران جوان
 

ارسال
 
گروه های خبری :