سه شنبه ۲۶ شهريور ۱۳۹۸ ,17 September 2019
 
 
مجروح در گفت‌وگو با فانا:
شرکت‌های داروسازی ایرانی هیچ مشکل اداری در افغانستان ندارند
سرمایه‌گذاری امارات در صنعت داروسازی افغانستان
 
مشاور ارشد روابط بین‌الملل وزیر صحت عامه (بهداشت) افغانستان گفت: شرکت‌های داروسازی ایرانی هیچ مشکل اداری در افغانستان ندارند و درباره اینکه چرا آنها حضور ضعیفی در بازار افغانستان دارند باید با آنها مذاکره کنیم و دلایل آنها را نیز بشنویم.
 
خبرنگار فانا در حاشیه هفتمین نشست منطقه‌ای مجمع جهانی سلامت که اخیرا در کیش برگزار شد گفت‌وگویی با وحید مجروح مشاور ارشد روابط بین‌الملل وزیر صحت عامه (بهداشت) افغانستان انجام داده که به شرح زیر است:

نظرتان درباره برگزاری هفتمین نشست منطقه‌ای مجمع جهانی سلامت در کیش چیست؟

برنامه‌هایی از این قبیل باعث مساعدسازی فرصت‌هایی می‌شود. از جمله این فرصت‌ها این است که کشورهای منطقه تجارب خود را در مورد مشکلاتی که با آنها مواجه شده‌اند و راه‌حل‌هایی که در این مورد به کار برده‌اند با یکدیگر به اشتراک می‌گذارند. ایران در این زمینه نقش برازنده‌ای داشته است. همچنین شبکه بسیار غنی از روابط تخصصی بین متخصصین حوزه سلامت را در کشورهای مجاور و همسایه و کشورهای دور مساعد می‌سازد که این دو فرصت می‌تواند در غنای دستاوردهای مهم هم در سطح منطقه و هم کشورهای دیگر موثر واقع شود.

از توافق نامه‌های ایران و افغانستان در حوزه بهداشت و درمان چه خبر؟ تا جایی که اطلاع داریم در زمینه تامین داروهای موردنیاز افغانستان توسط ایران قرار بود اقداماتی انجام شود.

در این زمینه حسن نیت در هر دو جانب وجود دارد اما در زمینه عملیاتی شدن آن نیاز به تلاش بیشتر داریم. ما از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران هم در قسمت تعهدات و هم اجرایی شدن آن انتظار داریم که گام‌های جدی‌تری برداشته شود. افغانستان نیز بطور کامل هم در حوزه خرید دارو و هم در قسمت گردشگری سلامت آمادگی دارد تا زمینه مساعد را فراهم کند. در کنار تعهداتی که وزارت بهداشت ایران در مورد آموزش کارکنان حوزه سلامت عامه در افغانستان داده است، امیدواریم در این قسمت نیز اقدامات خوبی انجام گیرد.

بودجه دارویی افغانستان برای سال 2019 چه میزان است ؟

حجم بازاردارویی افغانستان بطور کلی 1.2 میلیارد دلار است.

 در حال حاضر تولید داخل دارو دارید؟

تولید داخل 5 تا 7 درصد نیاز بازار را برطرف می‌کند و حجم بالای نیاز دارویی ما توسط هند، ترکیه، پاکستان چین و کشورهای عربی و حدود 3 تا 5 درصد نیز توسط ایران تامین می‌شود.

پیشتر طی صحبتی که با یکی از مدیران ارشد وزارت بهداشت افغانستان داشتیم، ایشان اعلام کردند که چند کارخانه داروسازی در افغانستان در حال احداث است. وضعیت آنها به چه صورت است؟

بله. حدود 25 کارخانه در حال کار و فعالیت هستند. کارخانه‌های بزرگی در هرات، قندهار و کابل در حال احداث هستند که هنوز آماده بهره‌برداری نشده‌اند.

این کارخانه‌ها دولتی هستند؟

خیر، خصوصی هستند.

یعنی شرکت‌های خارجی با مشارکت بخش خصوصی در حال کار هستند؟

آن کارخانه‌هایی که فعال شده‌اند افغان‌ها بطور مستقل احداث و راه‌اندازی کرده‌اند اما وزارت صحت عامه اخیرا با امارات تفاهم نامه‌ای به صورت PPP به امضا رساند و قرار است دو بیمارستان فوق تخصصی را تجهیز کنند و در کنار این موضوع در کارخانه دارویی هوخست که از قدیم در افغانستان فعال بوده سرمایه‌گذاری کنند.

چرا شرکت‌های داروسازی ایرانی در افغانستان حضور ضعیفی دارند؟ به خاطر مشکل GMP است؟

شرکت‌های داروسازی ایرانی هیچ مشکل اداری در افغانستان ندارند و درباره اینکه چرا آنها حضور ضعیفی در بازار افغانستان دارند باید با آنها مذاکره کنیم و دلایل آنها را نیز بشنویم.

گفت‌وگو از محمدجواد به‌آبادی
 
کد مطلب : ۱۹۶۰۷
چهارشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۴۰
۰
 
 

ارسال
 
گروه های خبری :