دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۸ ,9 December 2019
 
 
زهر مار‌هایی برای درمان سرطان
مداوای بیماران خاص به کمک زهر جانوران سمی
 
رئیس بخش جانوران سمی موسسه رازی گفت: یکی از اقدامات موسسه رازی استفاده از سموم جانوران سمی برای درمان MS و سرطان‌ است.
 
به گزارش فانا، ناصر محمد پور رئیس بخش جانوران سمی موسسه واکسن و سرم سازی رازی  از ساخت دارویی برای درمان بیماری‌های صعب العلاج از طریق زهر حیوانات سمی خبر داد و اظهار کرد: کشور ما ایران رتبه دوم را از نظر تنوع جانوران سمی در دنیا دارد و موسسه رازی نقش مهمی در کنترل خطر ناشی از گزیدگی توسط این حیوانات در سطح کشور ایفا می‌کند.

وی ادامه داد: وظیفه اصلی بخش جانوران سمی موسسه رازی تولید سرم‌های ضد گزیدگی است و هر ساله این موسسه حدود ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار واحد آمپول ضد گزیدگی را توسط وزارت بهداشت در سطح کشور توزیع می‌کند،‌ در حال حاضر با تلاش‌های این موسسه و وزارت بهداشت تعداد مرگ و میر ناشی از گزیدگی به نزدیک صفر رسیده است.

گونه‌های جانوری خطرناک در اولویت تهیه پادزهر

محمد پور گفت: پادزهر‌های تهیه شده در این موسسه همگی چند ظرفیتی بوده و در مقابل تمامی گزیدگی‌ها مقاومت می‌کنند اما همواره انواع گونه‌های جانوری خطرناک که تراکم و خطر بیشتری دارند در اولویت تهیه پادزهر قرار خواهند گرفت تا بتوانیم از اثر بخشی مناسب این دارو‌ها برای نجات هموطنان کشورمان اطمینان حاصل کنیم.

رئیس بخش جانوران سمی موسسه واکسن و سرم سازی رازی بیان کرد: در حال حاضر یکی از اقدامات مهم موسسه رازی استفاده از سموم این جانوران برای تهیه داروی بیماران صعب العلاج بوده که تحقیقات خوبی روی سموم این جانوران انجام گرفته است و برخی از آن‌ها نشان می‌دهد این سموم می‌تواند ما را در درمان بیماری‌های خاصی مثل MS، سرطان‌، بیماری‌های التهابی و غیره همراهی کند.

وی تشریح کرد: تحقیقاتی خوب روی ترکیبات بدست آمده از این سموم انجام شده است و در حال حاضر در تلاشیم تا علاوه بر تهیه پادزهر، این گونه دارو‌ها را به دست آوریم و پیشرفت‌های خوبی هم تا به امروز داشته ایم که تحت عنوان مقاله و پایان نامه‌ منتشر شده است.

محمد پور یاد‌آوری کرد: به دنبال آن هستیم تا اجزا این سموم را از هم جدا کرده و مدل‌های ساختاری آنها را مورد بررسی قرار دهیم، در حال حاضر کشور ما همپای سایر کشور‌های دنیا در حال تحقیق در این حوزه است و به زودی می‌توانید شاهد درمان هموطنان بیمارمان از این طریق بشیم.
 
کد مطلب : ۱۹۷۳۷
سه شنبه ۷ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۵۰
۰
 
مرجع : باشگاه خبرنگاران جوان
 

ارسال
 
گروه های خبری :