يکشنبه ۲۴ شهريور ۱۳۹۸ ,15 September 2019
 
 
ریاحی در گفت‌وگو با فانا:
برای کمک به موفقیت قرارگاه دارو و تجهیزات پزشکی آماده‌ایم
نمکی نشان داده مرد عمل است/نسبت به اینستکس خوشبین نیستم
 
رئیس اتحادیه واردکنندگان دارو و عضو شورای مشورتی دارو و تجهیزات پزشکی کشور گفت: هنوز سازوکار اجرایی قرارگاه تامین مواد اولیه، دارو و تجهیزات پزشکی برای ما مبهم است اما هر کاری از دستمان بربیاید انجام می‌دهیم و امیدواریم این قرارگاه در راه رسیدن به اهدافش موفق باشد.
 
ناصر ریاحی در حاشیه رونمایی از محصول جدید برند سانستول در گفت‌وگو با خبرنگار فانا در پاسخ به این سوال که نظر شما درباره تغییرات اخیر رخ داده در سازمان غذا و دارو و تشکیل قرارگاه تامین مواد اولیه، دارو و تجهیزات پزشکی چیست؟ توضیح داد: هنوز تغییرات رخ داده در این زمینه برای مبهم است. البته دکتر نمکی در حوزه دارو فرد کارشناس و مطلعی است و حتما منطقی هم پشت این تغییرات وجود دارد. از سوی دیگر حکم خود را نیز به عنوان عضو شورای مشورتی دارو و تجهیزات پزشکی در فضای مجازی دیدم و هنوز چیزی به صورت رسمی به ما ابلاغ نشده است و بنابراین هنوز نمی دانم نقش ما در این شورا دقیقا چیست.
 
وی با بیان اینکه تاریخچه این شورا مسبوق به سابقه است، یادآوری کرد: در دو سال آخر وزارت خانم دکتر دستجردی ایشان چنین شورایی را ایجاد کردند و در ادامه در دوره وزارت دکتر طریقت هم این شورا به صورت منظم پنجشنبه ها برگزار می شد. در اوایل دوره وزارت دکتر هاشمی هم شورای دارو در دفتر ایشان بطور منظم برگزار می شد که البته بعد از شش ماه جلسات یکی در میان برگزار شد و بعد از آن نیز جلسات بطورکامل متوقف شده و عملا شورا منحل شد. الان نیز ما برای کمک به وزارت بهداشت اعلام آمادگی می کنیم و این کمک را وظیفه خود می دانیم. تمام دلمشغولی ما انصافا، وجدانا و صادقانه به خاطر مردم است والا از نظر اقتصادی کاری که الان انجام می دهیم عملا اقتصادی نیست اما همه نوع کمکی را که در حد توانمان باشد ارائه می دهیم.
 
وی افزود: دکتر نمکی نشان داده مرد عمل و آدم پراگماتیستی است. صحبت های ایشان در اوایل دوره وزارت به ویژه درباره هیات امنای ارزی بسیار مثبت بود و هم اکنون نیز مسلط تر به کار شده اند. تاسیس شرکت های آوای سلامت از همان ابتدا هم کار اشتباه بود و یک تجربه تکراری و شکست خورده است که در کشورهای دیگر هم نظیر آن را دیده ایم و من یکبار به یکی از مسوولان گفتم که تاسیس این شرکت ها همچون پوست موز زیر پای شماست و مشکل ساز خواهد شد. اینکه چرا دکتر هاشمی وارد این موضوع شدند هم برای ما جای سوال است.
 
رئیس اتحادیه واردکنندگان دارو با بیان اینکه دکتر نمکی از سازمان برنامه و بودجه به وزارت بهداشت آمده و در نتیجه با مباحث ارزی آشنایی کامل دارد، عنوان کرد: هم اکنون در زمینه مسائل ارزی با مشکلات بسیار زیادی مواجهیم که دکتر نمکی هم این مشکلات را درک می کنند. مثلا در ترکیه به ما ارز اختصاص می دهند اما نمی توانیم این ارز را جابجا و منتقل کنیم. اولین شرط بانک ترکیه این است که ما برگه سبز بیاوریم و به بانک ارائه دهیم وگرنه اجازه جابجایی ارز را نمی دهد. تازه بعد از اینکه برگه سبز را هم ارائه می دهیم، بلافاصله ارز را منتقل نمی کند و می گوید که بانک های اروپایی ارز را از ما نمی گیرند. این فرایند مشکلات زیادی را برای واردکنندگان به وجود آورده و وضعیت بسیار پیچیده شده است.
 
ریاحی در پاسخ به این سوال که این فرایند پیچیده چه میزان هزینه های مالی واردکنندگان دارو و را افزایش داده است؟ عنوان کرد: تا موقعی که می شد ارز را منتقل کرد، 7 تا 8 درصد بود اما الان که نمی شود واقعا نمی توان عددی را اعلام کرد.
 
او در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار فانا مبنی بر اینکه راهکار شما در شرایط کنونی برای تسهیل در مشکلات ارزی واردکنندگان دارو و سایر کالاها چیست؟ اظهار کرد: بهترین راه حل این است که نرخ ارز یکسان شود و ارز 4200 تومان حذف شود. منابع ارز به خصوص منابع در اختیار صادرکنندگان متنوع است و این ارز، محدودیت های ارز 4200 تومانی را هم ندارد و همچنین دیگر شبهه زیرآبی رفتن برخی واردکنندگان هم وجود ندارد که گفته می شود ارز ارزان گرفتند و گران فروختند. واردکنندگان دارو هم مانند سایر واردکنندگان باید ارز خود را ارز بازار تامین کنند که تنوع منابع ارزی هم زیادتر است و با این کار واردات دارو و مشکلات ارزی مرتبط با آن تا حدودی تسهیل می شود.
 
رئیس اتحادیه واردکنندگان دارو در پاسخ به سوال دیگر فانا مبنی بر اینکه آیا امیدی به اینستکس دارید یا خیر؟ عنوان کرد: من از ابتدا هم امیدی به اینستکس نداشتم. در اینستکس در واقع کالایی که به اروپا صادر می شود، پول آن به یک صندوق واریز می شود تا واردات ایران از اروپا از محل این صندوق انجام شود. البته از نظر من این پول صاحب دارد و مثلا کسی که پسته صادر کرده است اجازه نمی دهد پولش صرف واردات دارو شود و تازه نرخ تبدیل ارز هم مشخص نیست. اگر هم اینستکس اجرایی شود مگر ایران چقدر به اروپا صادرات دارد. ما فکر می کنیم همه جای دنیا مثل ایران که شرکت ملی نفت داشته باشد یا پالایشگاه ها همه دولتی باشند. در اروپا هیچ چیز دولتی وجود ندارد و در همین حال عربستان هم نفت خود را ارزان تر می فروشد تا به ایران ضربه بزند. در چنین شرایطی دولت های اروپایی نمی توانند به شرکت ها و تجار خود چیزی را تحمیل کنند و یا آنها را وادار به همکاری با ایران کنند. به این دلایل من زیاد به اینستکس خوشبین نیستم.
 
ریاحی همچنین درباره کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران نیز گفت: نخستین جلسه کمیسیون در دوره جدید هیات نمایندگان اتاق تهران دوشنبه هفته آینده برگزار خواهد شد.

گفت‌وگو از محمدجواد به‌آبادی
 
کد مطلب : ۲۰۱۵۲
جمعه ۲۴ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۳۳
۰
 
 

ارسال
 
گروه های خبری :