يکشنبه ۲۸ شهريور ۱۴۰۰ ,19 September 2021
 
 
پرسا در گفت‌وگو با فانا خبر داد:
صادرات 14 میلیون دلاری دارو به عراق و سوریه توسط برکت الصحه
برنامه برکت الصحه برای احداث کارخانه داروسازی در عراق و سوریه
 
مدیرعامل شرکت برکت الصحه گفت: طی سه سال 2015، 2016 و 2017 حدود 8 میلیون دلار دارو به عراق و طی سه سال 2016، 2017 و 2018 حدود 5.6 میلیون دلار دارو به سوریه صادر کرده‌ایم.
 
خبرنگار فانا با هانی پرسا در حاشیه بیست و دومین نمایشگاه بین‌المللی ایران هلث گفت‌وگویی انجام داده که به شرح زیر است:
 
درباره شرکت برکت الصحه و فعالیت‌های آن توضیح دهید.
 
گروه دارویی برکت از سال 1394 با تاسیس یک شرکت در عراق وارد حیطه صادرات دارو به این شد و محصولات گروه دارویی برکت در تندر سال های 2015، 2016 و 2017 عراق شرکت کردند و حدود 8 میلیون دلار در عراق برنده شدند. این محصولات شامل داروهای شرکت های البرزدارو، سبحان دارو، سبحان انکولوژی، ایران دارو و تولید دارو بوند. طی این چند سال 50 پروانه ثبت را در وزارت بهداشت عراق تشکیل دادیم تا این محصولات را بعد از ثبت وارد بخش خصوصی عراق کنیم. یکی دو مورد از این پرونده ها مراحل نهایی ثبت را تمام کرده اند و در مرحله صدور گواهینامه هستند که بعد از صدور گواهینامه می توانیم وارد بخش خصوصی عراق شویم. در سال 2016 هم با شرکای سوری شرکتی را در سوریه تاسیس کردیم و طی سال های 2016، 2017 و 2018 حدود 5.6 میلیون دلار دارو به سوریه صادر کردیم که شامل داروهای گروه دارویی برکت و سایر شرکت ها بودند. استراتژی ما این است که یک کارخانه تولیدی در عراق و یک کارخانه تولیدی هم در سوریه احداث کنیم. کارهای اولیه در این زمینه انجام شده است. به زودی با دکتر برندگی و آقای فتحیان در هفته اول تیر ماه به عراق سفر خواهیم کرد تا در این کشور از دو کارخانه تولیدی بازدید کنیم و سرمایه گذاری برای تولید را در عراق و همچنین سوریه آغاز کنیم.
 
به دنبال ساخت کارخانه در این دو کشور از ابتدا هستید یا به صورت مشارکتی قصد سرمایه گذاری دارید؟
 
می خواهیم مشارکتی سرمایه گذاری کنیم. ما بدون مشارکت به هیچ عنوان قصد سرمایه گذاری داریم. شرکای ما در عراق و سوریه زمین و مجوزهای لازم را دارند و ما می خواهیم تا 50 درصد سرمایه گذاری برای احداث کارخانه را در این دو کشور بر عهده بگیریم. با سرمایه گذاری مشارکتی دیگر اتفاقاتی نظیر آنچه برای کاله در عراق رخ داد نیز اتفاق نخواهد افتاد. شریک سوری هم به ما گفته که زمین و مجوزهای لازم را گرفته و تا 70 درصد سرمایه گذاری لازم برای احداث کارخانه را نیز تامین خواهد کرد و ما 30 درصد مابقی سرمایه گذاری موردنیاز و همچنین کار احداث کارخانه را انجام خواهیم داد. مذاکراتی با شرکت بایوسان فارمد هم داشتیم تا در ابتدا محصولات این شرکت را در عراق و سوریه تولید کنیم.
 
علت حضور برکت الصحه در نمایشگاه ایران هلث که بیشتر جنبه تجهیزات پزشکی دارد، چیست؟
 
سال قبل وزارت بهداشت از گروه دارویی برکت درخواست کرد که با توجه به سابقه چند ساله ما در بازارهای عراق و سوریه، در حوزه تجهیزات پزشکی هم تفاهم نامه ای را امضا کنیم و صادرات این محصولات را هم بر عهده بگیریم. در همین راستا تفاهم نامه ای در اواخر سال قبل بین گروه دارویی برکت و وزارت بهداشت امضا شد تا مسوولیت این کار را بر عهده بگیریم و امسال با حضور در نمایشگاه ایران هلث خودمان را معرفی کردیم تا شرکت هایی که به دنبال صادرات هستند با ما برای صادرات محصولاتشان به عراق، سوریه و لبنان وارد همکاری شوند. در طول برگزاری بیست و دومین نمایشگاه بین المللی ایران هلث نیز ده ها شرکت تولیدی سراغ ما آمدند و برای همکاری در زمینه صادرات محصولاتشان از طریق برکت الصحه اعلام آمادگی کردند. از سوی دیگر چون ما تخصصی در حوزه تجهیزات پزشکی نداریم مشاور خبره ای گرفته ایم که با تلاش های وی تاکنون پنج شرکت بزرگ تجهیزات پزشکی کشور نمایندگی صادرات عراق و سوریه خود را به ما داده اند. کارشناسان عراقی و سوریه را دعوت کرده ایم تا از امکانات ایران بازدید کنند. به زودی در تندر عراق در بخش تجهیزات مصرفی شرکت می کنیم تا بعدا وارد حوزه تجهیزات پزشکی سرمایه ای و نیمه سرمایه ای هم شویم.
 
تعداد نیروهای برکت الصحه چقدر است؟
 
برکت الصحه 10 تا 12 نفر نیرو در سوریه دارد و مدیرعامل شرکت ما در سوریه نیز یک فرد سوری است. در عراق خودمان دفترمان را داره می کنیم که پنج نفر نیرو دارد و در تهران نیز 4 نفر نیرو داریم.
 
برنامه صادرات سال 2019 چقدر است؟
 
تاکنون در تندر 2019 عراق به ارزش 10 میلیون دلار شرکت کرده ایم و منتظر نتایج آن هستیم. در تندر 2019 سوریه نیز به تازگی سبحان انکولوژی اعلام کرد که برنده حدود 500 هزار دلار شده است. باید بگویم که نگاه دکتر جمشیدی و وزارت بهداشت این نیست که ما فقط برای برکت کار کنیم. با شرکت داروسازی الحاوی و داروسازی لقمان مذاکره کرده ایم تا نمایندگی آنها را برای صادرات به عراق و سوریه بگیریم. همچنین با چند شرکت خصوصی دیگر نیز مذاکراتی داشته ایم. برکت الصحه به ویژه در عراق با سیر صادرات از ابتدا تا مرحله وصول مطالبات آشنایی کامل دارد.
 
برای صادرات به سایر کشورها هم برنامه ای دارید؟
 
ماه گذشته یک شریک لبنانی به مجموعه ما اضافه شد و هم اکنون سهامدار ما است و به زودی دفتر ما در لبنان افتتاح می شود. لبنان در حوزه دارو استانداردهای بالایی دارد و باید حتما از طریق ثبت محصول وارد بازار لبنان شویم. در سایر بازارها نیز به صورت ثبت محصول وارد بازار می شویم.
 
نکته پایانی...
 
با توجه به وضعیت عراق، به زودی صادرات مستقیم به عراق برای ما سخت خواهد شد چون عراق می خواهد خودش تولیدکننده شود. بنابراین تنها راه نجات ما این است که در عراق کارخانه احداث کنیم و در این راه هم باید از برخی تنگ نظری ها و رقابت های مضر جلوگیری کنیم. ما آمادگی داریم برنامه احداث کارخانه در عراق را پیش ببریم. محصولات پرفروش دارویی در عراق را شناسایی و آنها را تولید می کنیم. در این برنامه برای تمام شرکت های داروسازی ایران جا داریم و دنبال این نیستیم که فقط خودمان در عراق و سوریه کار کنیم. در تمامی حوزه های ثبت محصول، سرمایه گذاری، صادرات و ... برای مشارکت با شرکت های ایرانی جهت فعالیت در عراق، سوریه و لبنان آمادگی کامل داریم.
 
گفت‌وگو از محمدجواد به‌آبادی
 
کد مطلب : ۲۰۱۵۴
جمعه ۲۴ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۵۶
۰
 
 

ارسال
 
گروه های خبری :