سه شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۸ ,12 November 2019
 
 
ساخت پروتزهای ایرانی فک، صورت و جمجمه با فناوری چاپ 3 بعدی
 
محققان ایرانی با استفاده از پرینت 3 بعدی، نرم‌افزار خاص و سی تی اسکن موفق به طراحی و ساخت پروتزهای فک، صورت و جمجمه شدند که افتخاری بزرگ برای کشور است.
 
به گزارش فانا، پروتزهای ایرانی به همراه ۲۲ قلم تجهیزات پزشکی، ۱۹ خرداد ماه در بیست و دومین نمایشگاه بین‌المللی تجهیزات پزشکی، دارو و آزمایشگاهی (ایران هلث) با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی رونمایی شد.

رامین حسنی، مدیر تولید شرکت دانش‌بنیان درمان آفرین نواندیش آفاق، روز سه‌شنبه در این مورد به خبرنگار علمی ایرنا گفت: پروتزهای فک، صورت و جمجمه با استفاده از نرم افزار خاص، پرینت سه بعدی و سی اسکن، طراحی و ساخته شده و در دسترس بیماران قرار گرفته است.

وی اظهار داشت: ناحیه‌ای از فک، صورت یا جمجمه که براثر تصادفات رانندگی، عمل جراحی برای برداشتن تومورهای مغزی یا ناهنجاری‌های مادرزادی از بین رفته است، با استفاده از این فناوری پیشرفته ترمیم می‌شود.

حسنی ادامه داد: ما اولین مجموعه ایرانی هستیم که موفق به اخذ مجوز از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای ساخت پروتز سفارشی (کاستومایز) شدیم و آن را روانه بازار کردیم.

وی با اشاره به اینکه با استفاده از این پروتزها برای ترمیم استخوان فک، صورت یا جمجمه تاکنون بیش از ۱۰۰ عمل جراجی انجام شده است، گفت: این اقدام نتایج خوبی داشته و توانست مشکل این افراد را برطرف کند.

حسنی بیان داشت: نمونه خارجی این محصول با استفاده از تیتانیوم ساخته شده و ما موفق شدیم این محصول را با استفاده از سیمان استخوان تولید کنیم که با این نوآوری توانستیم آن را ثبت اختراع کنیم.

وی ادامه داد: این پروتزها براساس مشخصات هر فرد تولید می شود و کسانی که قبلاً در این نواحی بدن مشکل داشتند، باید اطلاعات خود را به یکی از کشورهای اروپایی ارسال کنند تا پروتز مخصوص آنان ساخته و بعد از ارسال به کشور بر روی بدن این افراد نصب شود.

مدیر تولید شرکت دانش بنبان درمان آفرین نواندیش آفاق گفت: با توجه روند صعودی تعداد تصادفات رانندگی و افزایش تومورهای مغزی، نیاز به این محصول بیشتر احساس می شود.

وی ادامه داد: این افراد اگر مراقبت ویژه‌ای از خود نداشته باشند و ضربه‌ای به این نواحی از بدن بخورد، سبب آسیب به مغز یا چشم خواهد شد.

شرکت دانش بنیان درمان آفرین نواندیش آفاق یکی از مجموعه‌های مرکز رشد دانشگاه علوم پزشکی تهران است که فعالیت بر روی این محصول را از سال ۹۵ آغاز کرده که این پروتزها پس از ساخت و اخذ مجوز لازم وارد بازار شده است.
 
کد مطلب : ۲۰۲۰۱
سه شنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۲۰
۰
 
مرجع : خبرگزاری ايرنا
 

ارسال
 
گروه های خبری :