سه شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۸ ,12 November 2019
 
 
امحای زباله‌های بیمارستانی با کمک فناوری پلاسما
 
محققان کشورمان با بهره گیری از فناوری پلاسما موفق شدند ضمن امحای تمام زباله‌ها، گازهای خطرناک آن را توسط فیلتری جداسازی کنند.
 
به گزارش فانا، محمود قرآن نویس مجری طرح امحای زباله‌های بیمارستانی به روش پلاسما درباره اجرایی شدن این طرح گفت: امحای زباله‌های بیمارستانی برای نخستین بار در کشور و درقالب یک طرح ملی فناوری با به‌کارگیری فناوری پلاسما امکان‌پذیر شد.وی افزود: با توجه به مشکلات زیادی که در حوزه زباله‌های بیمارستانی و شهری در کشور وجود داشت، به این نتیجه رسیدیم که باید این مشکل را از طریق فناوری "های تک" حل کنیم. در حال حاضر در بیمارستان‌ها برای امحای زباله از اتوکلاوها استفاده می‌شود که دمای حرارت این اتوکلاوها ۱۳۰ درجه بوده و بیشتر باکتری‌ها در این دما از بین نمی‌روند و مشکلات زیست محیطی زیادی را به وجود می‌آورند.

رئیس مرکز تحقیقات فیزیک پلاسما دانشگاه آزاد با اشاره به این موضوع که هیچ کشوری حاضر نشد فناوری "های تک " را به ما عرضه کند، بیان کرد: با توجه به اهمیت امحای زباله بیمارستانی بر آن شدیم تا با حمایت مادی و معنوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری (مرکز طرح های کلان ملی فناوری)، واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد، مرکز تحقیقات فیزیک پلاسما و با همکاری برخی شرکت‌های داخلی، ساخت و تولید تجهیزات مورد نیاز این طرح را انجام دهیم و در داخل کشور بومی‌سازی کنیم.

وی درباره مهم‌ترین مزیت این فناوری گفت: این فناوری به وسیله مشعل‌های پلاسمایی که دمای آن در داخل راکتور به ۱۷۰۰ می‌رسد، تمام زباله‌ها را امحا می‌کند و گازهای خطرناک توسط فیلتری جداسازی می‌شود و با توجه به اندازه‌گیری های انجام شده در محیط زیست، خروجی این دستگاه گازهای بی خطر است.

**ساخت وسایل تزیینی از پسماندهای زباله

قرآن نویس خاطر نشان کرد: باقی مانده زباله‌ها بعد از امحا، جسم جامدی است که در ته راکتور قرار گرفته و می‌توان از این پسماندها در استحکام ساختمان‌ها و یا ساخت وسایل تزیینی استفاده کرد.

مجری طرح امحای زباله‌های بیمارستانی خاطرنشان کرد: در این روش نیازی به جداسازی زباله‌ها نیست و تمامی آن‌ها با هم وارد دستگاه شده و امحا می‌شوند در صورتی که در زباله سوزهای معمولی جداسازی شیشه، فلز و پلاستیک قبل از وارد شدن به راکتور صورت می‌گیرد و بقیه مواد وارد راکتور می‌شوند. به همین دلیل بیشتر آلودگی باکتری‌ها از بین نمی‌روند و این مشکل بزرگی است که آب‌های زیرزمینی را آلوده کرده و یا به صورت شیرابه روی زمین جاری می‌شود.

وی در ادامه گفت: فناوری پلاسما با توجه به پیچیده بودن قطعات آن می‌تواند در آینده توسعه پیدا کرده و ظرفیت ۱ تا ۵ تنی که در حال حاضر برای امحای زباله‌های بیمارستانی در نظر گرفته شده را افزایش داده و بیمارستان‌های بیشتری را تحت پوشش قرار دهد.

رئیس مرکز تحقیقات فیزیک پلاسما دانشگاه آزاد با اشاره به این موضوع که در حال حاضر این فناوری در بیمارستان فرهیختگان به‌کار گرفته شده، گفت: در صورت تقاضای شهرداری و بیمارستان‌های دیگر امکان افزایش ظرفیت امحای زباله‌ها وجود دارد. همچنین به‌کارگیری این فناوری برای ظرفیت های ۵۰ تن به بالا این امکان را فراهم می کند که انرژی حاصل از خروجی این راکتورها را تبدیل به برق کرده و حتی قابل فروش به توانیر باشد.

قرآن نویس ضمن تاکید بر این موضوع که اهمیت این فناوری مربوط به مشعل ساخت داخل است، گفت: این مشعل که در کشور تولید شده حدود ۱۰۰ ساعت به صورت پیوسته آزمایش شده و به عنوان یک مشعل تولیدی بومی در کشور برای امحای زباله‌های بیمارستانی مطرح است.

وی خاطر نشان کرد: در آینده می‌توانیم برای اجرای این طرح و فروش این فناوری با کشورهای منطقه ارتباط برقرار کرده و برای این کشورها نیز به درخواست ظرفیت شان طراحی و تولید داشته باشیم.
 
کد مطلب : ۲۰۲۳۱
دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۵۶
۰
 
مرجع : خبرگزاری ايرنا
 

ارسال
 
گروه های خبری :