سه شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۸ ,12 November 2019
 
 
اعلام برنامه‌های سازمان انتقال خون ایران تا سال ۱۴۰۰
 
به دنبال ابقای مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران، دکتر علی اکبر پورفتح اله در نامه‌ای به وزیر بهداشت، بر تعهد خود، مدیران و پرسنل سازمان انتقال خون ایران بر سازمانی روزآمد، سرآمد و متعالی تاکید و برنامه‌های این سازمان را تا سال ۱۴۰۰ اعلام کرد.
 
به گزارش فانا و بنابر اعلام وبدا، در این نامه آمده است: «بدینوسیله برخود لازم می دانم از اعتماد جنابعالی به اینجانب در تداوم مسئولیت سازمان انتقال خون تشکر و قدردانی نمایم. بدون تردید متعهد خواهم بود که در راستای برنامه جامع و ارزشمند تحول نظام سلامت با یاری و کمک معاونین، مدیران و تمامی پرسنل متعهد سازمان در مراکز انتقال خون سراسر کشور، در دوران مدیریت جنابعالی و تا پایان دولت تدبیر و امید در حوزه انتقال خون دستاوردهای زیر را محقق سازیم:

الف) رساندن شاخص اهدای خون مستمر و باسابقه به بیش از ۹۰ درصد

ب) نیل به خطر صفر انتقال بیماری های منتقله از طریق خون شامل HIV، هپاتیت های ویروسی نوع  B، C در دوره پنجره آزمایشگاهی با اجرای برنامه آزمایش و غربالگری اهداکنندگان بار اول، اجرای برنامه پایش و نظام مراقبت رخدادهای مثبت در اهداکنندگان، تکمیل پوشش واکسیناسیون اهداکنندگان مستمر و باسابقه علیه عفونت هپاتیت  B و... به طوری که تا افق ۱۴۰۰ هجری شمسی حداقل در ۵۰درصد استان‌های کشور رخداد هر سه مورد  HIV و هپاتیت‌های ویروسی  B، C در اهداکنندگان خون صفر و در ۱۰۰درصد استان های کشور حداقل در یکی از شاخص های فوق به صفر برسد.

ج) ترویج و آموزش مدیریت خون بیمار و انتقال خون محافظه کارانه به عنوان یک برنامه کشوری و کاهش مصرف گلبول قرمز همگام کشورهای با شاخص رشد بالا با همکاری دانشگاه های علوم پزشکی کشور که نقش مهمی در کاهش هزینه ها و پیامدهای بالینی بیمار، کاهش طول بستری و عفونت های بیمارستانی که نقش مهمی در افزایش کارایی درمان و اقتصاد سلامت خواهد داشت.

د) توسعه بانک ملی سلول‌های بنیادی خون ساز و پذیره نویسی حداقل ۱۰۰هزار نفر داوطلب واجد شرایط برای اهدای سلول های بنیادی خون ساز تا پایان سال ۱۴۰۰ با تکمیل نقشه ژنتیکی این بانک کشوری و با هدف ایجاد قابلیت اتصال به بانک‌های جهانی براساس آخرین توصیه‌های بین المللی مرتبط با جذب اهداکنندگان سلول‌های بنیادی خون ساز (علاوه بر ۵۰ هزارمورد ثبت شده در دبیرخانه شورای ملی توسعه و نظارت بر مراکز پذیره نویسی اهدا سلول‌های بنیادی خون ساز غیرخویشاوند و بانک‌های خون بند ناف) که بستر لازم را برای پیوند سلول‌های بنیادی خون ساز غیرخویشاوند فراهم خواهد نمود.

هـ) گسترش و فرهنگسازی اهدای اجزای خون به روش فرزیس و تامین ۳۰درصد نیاز پلاکت و افزایش مصرف پلاکت در کشور با روش اهدای مستقیم پلاکت و رساندن ظرفیت اهدای مستقیم پلاسما به ۱۰۰ هزار لیتر در سال تا  پایان سال ۱۴۰۰.

و) ارتقای کیفی نظام غربالگری بیماری‌های منتقله از راه خون با برنامه جامع متمرکزسازی آزمایش‌های سلامت و برنامه‌ریزی جهت متمرکزسازی تولید فرآورده‌های خونی و تعطیلی مراکز با کارایی کیفیت پایین انتقال خون و گسترش مراکز جامع کیفی اهدای خون.

ز) رساندن برنامه جمع آوری پلاسمای بازیافتی به سالیانه ۲۲۰ هزار لیتر تا افق ۱۴۰۰ با هدف نیل به خودکفایی و مدیریت اقتصاد سلامت در تامین داروهای مشتق از پلاسمای ملی.

ح) حمایت و پشتیبانی برای ایجاد پالایشگاه فرآوری پایه  Basic Fractionation در ایران و برداشتن گام دیگری در توسعه داروهای مشتق از پلاسما و گذر از مرحله جمع آوری و استانداردسازی مواد خام داروهای مشتق از پلاسما به مرحله پالایشگاه پایه و تولید فراکسیون‌های مختلف در ایران و گسترش و تنوع محصولات با استفاده از پالایش قراردادی با همکاری سازمان غذا و دارو در بخش خصوصی، هیات امنای ارزی و یا یکی از نهادهای عمومی غیر دولتی.

ط) برنامه‌ریزی برای تولید پلاسمای اختصاصی با همکاری سازمان غذا ودارو و تولید ایمونوگلوبولین‌های اختصاصی.

بدون شک اقدامات فوق بدون حمایت و پشتیبانی جنابعالی، معاونین و روسای دانشگاه‌ها امکان پذیر نمی‌باشد و امیدوارم همچون گذشته تلاش ویژه‌ای برای مشارکت ملی در سلامت و کفایت خون را شاهد باشیم.»
 
کد مطلب : ۲۰۲۵۶
سه شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۴۸
۰
 
مرجع : خبرگزاری ايسنا
 

ارسال
 
گروه های خبری :