سه شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۸ ,12 November 2019
 
 
رئیس اداره بازرسی فنی سازمان غذا و دارو مطرح کرد؛
وجود ۲۵ گلوگاه کنترل کیفی دارو در کشور
 
رئیس اداره بازرسی فنی سازمان غذا و دارو، با تاکید اهمیت نظارت بر کیفیت داروهای تولید داخل، گفت: محصول نهایی تولیدی قبل از ورود به بازار کنترل می‌شود.
 
به گزارش فانا، مصطفی کریمی، روز دوشنبه در نشست خبری سرپرست سازمان غذا و دارو، اظهار داشت: داروهای فوریتی توسط شرکت‌هایی وارد می‌شود که به ثبت رسیده‌اند و دارای شناسنامه و کد هستند. واردات این داروها باید به تصویب کمیسیون ماده ۲۰ دارو رسیده باشد. دارو پس از ورود به کشور نیز به آزمایشگاه مرجع سازمان ارسال شده و بعد از تأیید کیفیت، به بازار وارد می‌شود.وی افزود: در بحث کیفیت داروها نیز شاخص‌های متعددی وجود دارد و در این زمینه بحث «اثربخشی» دارو مهم است. به منظور اثربخشی دارو نیز ابتدا تشخیص صحیح بیماری و تجویز داروی مناسب و همچنین مصرف صحیح و به موقع دارو از سوی بیمار، بسیار مهم است. چرا که یک دارو می‌تواند با غذا یا دارویی دیگر تداخل اثر داشته باشد. همچنین نگهداری صحیح از دارو بسیار مهم است و در این زمینه فرهنگی غلط را شاهدیم که برخی، همه داروها را در یخچال نگهداری می‌کنند و این موضوع باعث می‌شود که فرمولاسیون داروتحت تأثیر تغییرات دمایی قرار گیرد.

کریمی درباره فرایند احراز کیفیت داروهای مصرفی در کشور، گفت: حدود ۲۵ گلوگاه کنترل کیفی توسط کارشناسان روی داروها صورت می‌گیرد و استنادات کنترلی ما نیز بر اساس مستندات بین‌المللی است و مجامع بین‌المللی مربوطه، سالانه چگونگی نظارت‌های ما را مورد بازرسی قرار می‌دهند. در مجموع آنالیزهای دارویی در کشور بر اساس فارماکوپه‌ها و رفرنس‌های بین‌المللی است.

وی با اشاره به نظارت‌های حین تولید دارو در کشور، افزود: محصول نهایی تولیدی قبل از ورود به بازار نیز کنترل می‌شود. در بازار مصرف نیز مطالعات PMQC صورت می‌گیرد و به لحاظ آب و هوایی نیز نمونه‌برداری از چهار منطقه کشور صورت می‌گیرد. در زمان تجدید پروانه نیز مطالعه همسنگ زیستی حیاتی دارو انجام می‌شود و زمانی پروانه صادر می‌شود که این مطالعه تأیید شده باشد.
 
کد مطلب : ۲۰۲۵۹
سه شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۵۶
۰
 
مرجع : خبرگزاری مهر
 

ارسال
 
گروه های خبری :