پنجشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۸ ,14 November 2019
 
 
آمار کشفیات قاچاق دارو در داورخانه بیمارستان‌های کردستان بالاست
 
معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی استان کردستان گفت: داورخانه بیمارستان‌های سطح استان به پیمانکار بخش خصوصی واگذار شده و آمار کشفیات قاچاق دارو در این بخش بالاست.
 
به گزارش فانا، بابک قطبی پیش‌از ظهر امروز در نشست خبری روسای کارگروه‌های زیرمجموعه کمیسیون برنامه‌ریزی هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز با اصحاب‌رسانه استان، کالای قاچاق را آسیب‌رسان به اقتصاد جامعه دانست و اظهار داشت: آسیب کالاهای سلامت‌محور علاوه بر آسیب اقتصادی، سلامت جامعه را نیز تهدید می‌کند.وی افزود: قاچاق محصولات سلامت‌محور، تأثیرات غیرقابل جبرانی را بر سلامت مصرف‌کنندگان می‌گذارد.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی استان کردستان با بیان اینکه وظیفه ما در خصوص برخورد با این پدیده شوم چند برابر می‌کند، گفت: برخورد با این پدیده نیازمند چهار استراتژی اجرایی است.

وی نخستین اقدام را ارتقاء فرهنگ عمومی جامعه در خصوص خرید اقلام سلامت‌محور دانست و تصریح کرد: در این راستا طی یک‌سال اخیر 16 هزار و 369 نفر در کلاس‌های آموزشی شرکت کرده و در این دوره‌ها تمرکز ویژه‌ای بر دانش‌آموزان و دانشجویان لحاظ شد.

قطبی برپایی 198 کارگاه و برگزاری 10 جلسه کارگروه مبارزه با قاچاق کالا را از دیگر اقدامات شایان توجه دانست و ادامه داد: بالغ بر چهار هزار و 200 نفر آموزش دیدند.

وی با ذکر اینکه یکی از بحث‌های مفید در راستای ارتقاء فرهنگ عمومی، ایمان آوردن به تولیدات داخلی است، خاطرنشان کرد: این محصولات از مجاری و کنترل‌های خاص نظارتی عبور کرده و به دست مصرف‌کننده می‌رسد.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی استان کردستان توضیح داد: مصرف‌کنندگان جهت اطمینان از اصالت محصولات خارجی می‌توانند از طریق سامانه تی تک، ارسال کد کالا به شماره 20008822 و استعلام از طریق آدرس اینترنتی تی تک نسبت به سلامت و اصالت کالای مصرفی اطمینان حاصل کنند.

وی با تأکید بر برخورد قانونی با محصولات کشف شده، تصریح کرد: در سال گذشته 205 پرونده به تعزیرات حکومتی معرفی شده که این رقم در سه ماهه نخست سال 98 حدود 40 پرونده بوده و گویای توجه ویژه به برخورد با قاچاق کالاهای سلامت‌محور است.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی استان کردستان با ذکر اینکه در راستای تشدید نظارت‌ها در سال 97 اقداماتی صورت گرفت، افزود: 85 هزار و 684 بازدید از سطح مراکز عرضه، 2405 مورد نظارت از داروخانه‌ها و در نهایت 89 هزار و 64 بازرسی در سطح استان انجام شده است.

وی یکی از اقدامات مناسب صورت گرفته در حوزه مبارزه با قاچاق را انجام بازدیدهای مشترک با همکاری سایر سازمان‌ها دانست و ادامه داد: در سال گذشته 3 هزار و 47 مورد گشت مشترک از مراکز انجام شد.

قطبی با اعلام اینکه نظارت‌ها می‌طلبد که هوشمندانه اقدام شود، اظهار کرد: در این راستا سامانه‌ای فعال شده که باید تمام داروخانه‌های سطح استان جهت ادامه فعالیت در این سامانه ثبت‌نام کنند که در صورت عدم تطابق خروجی و ورودی دارو، نظارت و برخورد لازم  با متخلفین لحاظ می‌شود.

به گفته وی شناسنامه‌دار کردن محصولات تنها راه اطمینان از صحت یک کالا است.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی استان کردستان در بحث مکمل‌های ورزشی گفت: در سال گذشته 294 میلیون ریال مکمل‌ و داروهای غیرمجاز کشف شد.

وی با اذعان به اینکه داروهای مکمل باید در داروخانه‌ها عرضه شود تا نسبت به اصالت آن اطمینان داشت، تصریح کرد: شهروندان از طریق سامانه 190 می‌توانند تخلفات حوزه کالاهای سلامت‌محور را اطلاع دهند.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کردستان در خصوص افزایش قسمی از آمار کشفیات قاچاق دارو در استان، توضیح داد: داورخانه بیمارستان‌های سطح استان به پیمانکار بخش خصوصی واگذار می‌شود که گاهاً در حین انتقال و جابجایی داروخانه به مکان دیگر، ضبط دارو پیش می‌آید که ظن قاچاق را پیش می‌آورد و به همین خاطر آمار این بخش بالاست.

وی با ذکر اینکه قبل از تحریم 25 قلم دارو را کمبود داشتیم، یادآور شد: خوشبختانه وضعیت کمبود دارو در استان مانند پیش از تحریم است و کردستان جزو استان‌هایی است که در زمینه داورهای اساسی کمبودی ندارد.

قطبی با بیان اینکه تنها 3 درصد دارو طی سال 97 از طریق واردات تأمین شده است، خاطرنشان کرد: خوشبختانه 97 درصد دارو در خود کشور تولید می‌شود.
 
کد مطلب : ۲۰۶۹۱
سه شنبه ۱۸ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۱۶
۰
 
مرجع : خبرگزاری تسنیم
 

ارسال
 
گروه های خبری :