يکشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۸ ,26 January 2020
 
 
باید به سمت ابهام زدایی از تراریخته و سلامت آن برویم
 
نمکی گفت: باید تمام حرکت‌ها باید به سمت ابهام زدایی از موضوع تراریخته و ایمنی و سلامت آن پیش رود.ا
 
به گزارش فانا، سعید نمکی وزیر بهداشت در نشست مشترک با معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان محیط زیست با موضوع بررسی چالش تراریخته‌ها، حمایت وزارت بهداشت از بیوتکنولوژی، تاکید بر حمایت از نهال‌های دانش بنیان حوزه بیوتکنولوژی و تاکید بر رعایت قانون ایمنی زیستی جمهوری اسلامی ایران اظهار کرد: موضوع تراریخته در کشور به جای این که از مسیر علمای این رشته‌ها مدیریت شود، بعضا به دست سیاسیون و تاجران افتاده، اما اعتقاد ما بر این است که تراریخته نه کاملا مضر است و نه کاملا ایمن و سالم است.وی یادآور شد: در این حوزه اختلاف نظر وجود دارد و برخی از این جدل‌ها نیز شاید بیشتر ریشه اقتصادی و سیاسی داشته باشد تا علل علمی، البته ما به عنوان تولیت سلامت نباید به دام برخورد‌های غیرعلمی در این حوزه گرفتار شویم.

وزیر بهداشت افزود: وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو نقش تولیتی دارند و در این حوزه به‌طورقطع براساس مستندات متقن علمی و شواهد و مدارک با در نظر داشتن مصالح مردم باید عمل شود، در این خصوص باید به یک مدل ملی در مواجهه و ارزیابی رویداد‌های تراریخته دست یافت، البته خط قرمز ما هم در این حوزه، فقط سلامت، مصالح مردم و منافع ملی است.

نمکی تاکید کرد: به تجربه دنیا در حوزه تراریخته‌ها باید احترام گذاشت و باید مستندات، مدارک و شواهد علمی معتبر جهانی را در این حوزه بپذیریم. پیشنهاد بنده این است که کمیته مشترک علمی برای پژوهش در خصوص سلامت محصولات تراریخته تشکیل و پروژه‌های کلیدی با حمایت وزارت بهداشت در این کمیته انجام شود.

وزیر بهداشت عنوان کرد: این کمیته ملی می‌تواند تمامی ابعاد و جوانب عمده موضوع را مورد پژوهش، تجمیع و نتیجه گیری قرار دهد. تمام حرکت‌ها باید به سمت ابهام زدایی از موضوع تراریخته و ایمنی و سلامت آن پیش رود، البته با ذهنیت قبلی نمی‌توان در این زمینه به نتایج مورد اجماع دست یافت.

نمکی در پایان تاکید کرد: وظیفه ما شفاف سازی علمی، تنویر افکار عمومی و ابهام زدایی است، بنابراین نباید اجازه داد ذهنیت‌ها و پیش انگاری‌ها بر یک موضوع علمی سایه افکند.
 
کد مطلب : ۲۰۷۰۵
سه شنبه ۱۸ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۰۸
۰
 
مرجع : باشگاه خبرنگاران جوان
 

ارسال
 
گروه های خبری :