شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۸ ,14 December 2019
 
 
ضرورت استفاده از فناوری‌های نوین در حوزه اقتصاد سلامت
 
قائم مقام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اقدامات برخی از کشورها برای تعطیلی بیمارستان‌ها، گفت: در این کشورها درصدد هستند که به منظور صرفه‌جویی اقتصادی نسبت به ارائه مراقبت‌های پزشکی با کمک فناوری‌های نوین در منازل بیماران اقدام کنند و در مقابل بیمارستان‌های موجود را تعطیل کنند.
 
به گزارش فانا، دکتر حریرچی در دومین گردهمایی مدیران شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه سلامت با تاکید بر اینکه در کشور حدود ۸.۱۴ درصد تولید ناخالص ملی به بخش بهداشت و درمان اختصاص دارد، افزود: این عدد به این معنا است که از هر ۱۲ تومانی که ایرانیان هزینه می‌کنند، یک تومان در حوزه سلامت پرداخت می‌شود.حریرچی تاکید کرد: این عدد نشان می‌دهد که افق بسیاری بزرگی در حوزه سلامت در پیش روی ما قرار دارد.

وی با بیان اینکه تا اطلاع ثانوی این حجم از مراجعات در حوزه سلامت در حال افزایش است، اظهار کرد: از ۴۰ سال پیش یعنی اواخر دهه ۷۰ میلادی به صورت مستمر شاهد رشد حوزه اقتصاد سلامت هستیم که قابل مقایسه با رشد اقتصاد سایر بخش‌ها نیست.

قائم مقام وزارت بهداشت با اشاره به ضرورت استفاده از فناوری‌های نوین در بخش سلامت، خاطرنشان کرد: اخیراً مؤسسه‌ای اپلیکشنی را طراحی کرده که در آن در صورتی که نسخه‌ای بیشتر از ۱۲۰ هزار تومان قیمت داشته باشد، داروها به صورت رایگان درب منزل متقاضیان ارائه خواهد شد.

به گفته حریرچی، چنین فناوری‌هایی که علاوه بر صرفه‌جویی قابل توجه برای نیازمندان سلامت را به آنها ارائه می‌دهد، در حوزه سلامت رشد خواهد کرد.

وی همچنین به سلامت دیجیتال اشاره کرد و یادآور شد: در حال حاضر کشور سوئد برنامه دارد که تا پنج سال آینده کلیه بیمارستان‌ها را تعطیل کند و تنها سه بیمارستان برقرار باشد و سایر خدمات پزشکی در منازل انجام شود، ضمن آنکه کشور ترکیه نیز از پنج سال گذشته اقدام به تعطیلی ۷۰۰ بیمارستان کوچک کرده است و تنها ۷۰ بیمارستان را باقی گذاشته که علاوه بر صرفه‌جویی اقتصادی، درصدد است تا سایر مراقبت‌های پزشکی در منازل بیماران انجام شود.

قائم مقام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با تاکید بر اینکه وزارت‌های بهداشت دنیا مسئول جلوگیری از مرگ و میر زودرس کمتر از ۵۰ سال هستند، خاطرنشان کرد: این رویکرد موجب رشد اقتصاد حوزه سلامت شده است.

وی اضافه کرد: بر این اساس تا سال ۲۰۰۸، سه هدف عمده افزایش سلامت مردم، حفاظت از مردم و افزایش رضایت برای حوزه سلامت مدنظر قرار داشت، ولی از سال ۲۰۰۸ به بعد هدف چهارمی با عنوان بهره‌وری در این حوزه اضافه شد.
 
کد مطلب : ۲۰۷۴۴
جمعه ۲۱ تير ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۱۷
۰
 
مرجع : خبرگزاری ايسنا
 

ارسال
 
گروه های خبری :