پنجشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۸ ,14 November 2019
 
 
پاسخی به نائب رئیس انجمن داروسازان
 
 
به گزارش فانا، دکتر محمود خرم‌آبادی داروساز در یادداشتی به اظهارات اخیر نائب رئیس انجمن داروسازان ایران واکنش نشان داد که این یادداشت به شرح زیر است:

- انحصار، باعث ارزش کاذب پروانه تاسیس و فروش مجوز شده، سرقفلی بحث انحرافی است.

- چندی پیش نائب رئیس انجمن داروسازان تلویحا خرید و فروش مجوز داروخانه را تکذیب کرد. وی مدعی شد آنچه خرید و فروش می‌شود، سرقفلی داروخانه است، نه مجوز.
http://phana.ir/fa/doc/news/20623

- بر فرض صحت بخش اول ادعای آقای نائب رئیس و تائید حجم بالای معاملات سرقفلی داروخانه توسط داروسازان، باید پرسید که این موضوع چه ارتباطی به فروش مجوز دارد؟ به عبارتی، اثبات شئ نفی ما عدا نمی‌کند.

- در واقع بحث واگذاری سرقفلی داروخانه توسط داروسازان، یک خلط مبحث ماهرانه برای سردرگم کردن مخاطب به نظر می‌رسد.

- واقعیت آن است که جمعی با رسوخ در مبادی قانون‌گذاری و بند شدن به بازوان اجرای قانون، هزارتوی چند لایه‌ای از جنس انحصار ایجاد کرده و باعث ایجاد ارزش کاذب میلیاردی برای پروانه‌های تاسیس شده‌اند.

- این جمع ابتدا به هر دری زدند تا دیوارهای منحوس انحصار را از تیر مخرب عدالتخواهان حفظ کنند.

- اما ورود شورای رقابت به این قضیه و البته ابطال چندباره مصوبات کمیسیون ماده ۲۰ توسط دیوان عدالت اداری و رای آن دیوان به عدم انحصار، حالا باعث تغییر موضع انحصارطلبان شده است: "تلاش برای انکار انحصار!"

- انکار انحصار" یعنی چیزی مثل همین ادعای جناب نائب رئیس که این حجم بالای معاملات مجوز را انکار کرده و به سرقفلی نسبت داده است.

- این انحصار فقط هم مربوط به جامعه داروسازی و پروانه داروخانه نیست؛ پروانه انواع مطب هم، چنین بازاری دارد. جالب است که وفق آراء و رویه قضایی، مطب و درمانگاه از قضیه سرقفلی موضوع قانون روابط موجر و مستاجر، مستثنی است. یعنی اصلا برای مطب و درمانگاه، حق سرقفلی متصور نیست؛ اما همین جنس از انحصار موجود در جامعه داروسازان، باعث ایجاد ارزش کاذب پروانه مطب، با مبالغی هنگفت در جامعه پزشکان شده است. شاید بعدا در یادداشتی دیگر به این موضوع بپردازم؛ پرداختن به همه موضوعات در این مجال نمی‌گنجد.

- ماده ۱۴ "ضوابط تاسیس و اداره داروخانه‌ها" درخصوص ابطال و تاسیس همزمان مجوز است؛ همان چیزی که به آن خرید و فروش داروخانه می‌گویند و مبالغی جزئی (دستکم حدود ۱ میلیارد تومان) در خلال آن بین خریدار و فروشنده جابجا می‌شود؛ حتی برای مجوزهای خام اما احتمالا این موضوع تا حالا به گوش جناب نائب رئیس نرسیده است. حتی با وجود انتشار خبر توسط فانا، آن‌هم حدود دو سال پیش:
http://phana.ir/fa/doc/news/5767

- البته آقای نائب رئیس در کانال‌های خرید و فروش مجوز هم عضو نیستند و تا به حال ندیده‌اند؛ و حتما بی‌اطلاع هستند از شغل کاذبی که در زمینه اجاره و خرید و فروش مجوز داروخانه (ببخشید، ابطال و تاسیس همزمان!) ایجاد شده و شاغلان آن به مانند بنگاه‌داران املاک و مستغلات عمل می‌کنند و درآمد کلانی که از قبل این کار کسب می‌کنند.

- قربانیان این انحصار در جامعه داروسازی دو دسته اند: یکی آنها که نتوانسته‌اند مجوز بگیرند و دیگری آنها که مجوز را با قیمت هنگفتی خریده‌اند. عدم همراهی فعالانه دسته دوم با موج انحصارستیزی، هرچند غیرقابل توجیه اما قابل درک است.

- در اینکه اجاره مجوز داروخانه (و البته بالتبع، فروش سرقفلی آن در این حالت) غیرقانونی است، بارها از زبان ادوار مدیران سازمان غذا و دارو شنیده‌ایم:
https://www.google.com/amp/s/www.isna.ir/amp/94050602895/

- اما می‌خواهم درباره تبصره ۱ ماده ۱۴ صحبت کنم: برای تاسیس و ابطال همزمان حضور متقاضیان در دانشگاه الزامی است. یعنی آنطور که آقای نائب رئیس منظورشان است، احتمالا دانشگاه خودش به متقاضی تاسیس زنگ می‌زند و می‌گوید فلانی! بیا، یک ابطال داریم و حالا هم نوبت توست که تاسیس کنی؛ اگر نه متقاضی ابطال از کجا باید متقاضی واجد شرایط تاسیس را بشناسد؟!

-  درحالی‌که به واقع اینطور نیست؛ در یک فرایند واقعی ابطال و تاسیس همزمان، مجوز تاسیس داروخانه، به فردی خاص که از قبل توسط متقاضی ابطال با او هماهنگ شده است، فروخته می‌شود؛ نه به فردی که الزاما نوبت تاسیس داروخانه‌اش رسیده باشد؛ درست برخلاف گفته‌های جناب نائب رئیس.

- اگر انجمن داروسازان از خودم دعوت نکرده بود برای تنظیم قراردادهای این‌چنینی بین طرفین ابطال و تاسیس همزمان، چیزی نمی‌گفتم. هرچند که من هرگز برای آن قراردادها کاری انجام ندادم.

- راستی جناب نائب رئیس! مگر مجوز خامِ بدون دستور نقشه هم سرقفلی دارد که حدود ۱ میلیارد تومان فروخته می‌شود؟⁉البته بعد از گذاشتن کلاه شرعی...

- گیج‌کننده است، می‌دانم...

پی‌نوشت: در یادداشت قبلی‌ام، انتظار داشتم که انجمن داروسازان به نشر اکاذیب در حوزه دارو واکنش نشان دهد و حالا نائب رئیس این انجمن چنین حرف‌هایی زده است. زیبا نیست؟
 
کد مطلب : ۲۰۸۱۰
شنبه ۲۲ تير ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۵۸
۰
 
 

ارسال
 
گروه های خبری :