شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۹ ,30 May 2020
 
 
خانوی در گفت‌وگو با فانا خبر داد:
ورود نخستین محصولات مشتق از کانابیس به بازار ایران در سال جاری
نباید درگیر جو بازاری و تبلیغات غیرواقعی شویم/جای خالی این محصولات در بازار ایران احساس می‌شود
 
مدیرکل امور فراورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو گفت: خیلی خوشبین هستم که نخستین فراورده‌های مشتق از کانابیس بتوانند بعد از اخذ مجوزهای لازم در سال جاری وارد بازار شوند.
 
خبرنگار فانا با مهناز خانوی مدیرکل امور فراورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو گفت‌وگویی انجام داده به شرح زیر است:
 
آیا سازمان غذا و دارو تاکنون به محصولی که مشتق از کانابیس باشد، مجوز تولید یا واردات داده است؟
 
فعلا در حال انجام بررسی‌های اولیه در این زمینه هستیم و هنوز به هیچ شرکتی مجوز نداده‌ایم. با ستاد مبارزه با مواد مخدر و اداره داروهای مخدر هماهنگ شده‌ایم تا احتمالا فراورده‌هایی که فاقد اثر اعتیادآور و اثر هالوسینوژن ترکیبات موجود در کانابیس باشند و فقط با اثر ضددرد و ضد التهاب ترکیباتی داشته باشند، بررسی شوند و بتوانند مجوز بگیرند.
 
پس تاکنون هیچ محصولی موفق به اخذ مجوز نشده است؟
 
هیچ محصولی مجوز نگرفته است. البته محصولاتی تحت عنوان روغن دانه شاهدانه مجوز گرفته‌اند اما باید دقت کرد که کانابیس آن قسمتی از آن که مخدر است، مربوط به گل میوه است. دانه شاهدانه دانه‌ای است که از قدیم‌الایام خورده می‌شده است و روغن دانه آن هم دانه‌ای مثل دانه آفتاب گردان و روغن دانه آفتاب گردان که این نوع روغن مجوز گرفته است. هم‌اکنون در حال بررسی فراورده‌هایی به عنوان مشتق از کانابیس هستیم تا در صورت اثبات اثربخشی به عنوان فراورده‌های ضد درد و ضد اسپاسم بتوانند مجوز بگیرند اما تاکید می‌کنم که هنوز هیچ پروانه‌ای برای تولید یا واردات این نوع محصولات صادر نشده است.
 
آیا درخواستی از سوی شرکت‌ها برای دریافت مجوز در مورد این فراورده‌ها وجود دارد؟
 
بله پنج، شش شرکت درخواست داده‌اند برای فراورده‌هایی که فاقد اثر مخدر باشند و در حال بررسی آنها هستیم. حوزه‌های درمانی محصولات مشتق از کانابیس نیز ام‌اس، سکته مغزی، ضد درد و ضد اسپاسم عضلانی هستند.
 
فکر می‌کنید چه زمانی نخستین محصولات مشتق از کانابیس وارد بازار ایران شوند؟ با توجه به این بازار این نوع محصولات نیز در دنیا بسیار رو به رشد است.
 
من به شخصه بسیار خوشبین هستم. دکتر شانه‌ساز در این زمینه اشراف کاملی دارد و نسبت به آن نیز علاقه‌مند هستند چرا که این محصولات بعضا دارای تائیدیه FDA نیز هستند و در اروپا هم مجوز گرفته‌اند. به نظر می‌رسد هر زمان که سازوکار نظارتی و کنترلی ما کامل شود، این امکان وجود دارد که این فراورده‌ها وارد بازار ایران شوند. من خیلی خوشبین هستم که در سال 98 این فراورده‌ها را در بازار کشور داشته باشیم. از سوی دیگر خیلی مهم است که درگیر تبلیغات غیرواقعی بازار نشویم. اگر اثربخشی این ترکیبات ثابت شده است جای خالی آنها در بازار ایران وجود دارد و پیگیریم که این محصولات نیز وارد بازار کشور شوند اما خیلی مهم است که درگیر جو بازاری و تبلیغات غیرواقعی نشویم و فراورده‌هایی وارد بازار شوند که واقعا برای مصرف‌کننده اثربخش و موثر هستند.
 
گفت‌وگو از محمدجواد به‌آبادی
 
کد مطلب : ۲۰۸۱۱
يکشنبه ۲۳ تير ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۲۲
۰
 
 

ارسال
 
گروه های خبری :