دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۸ ,9 December 2019
 
 
فرهادی در گفت‌وگو با فانا اعلام کرد:
قول می‌دهیم هیچ کمبودی در زمینه سرم رخ ندهد
توزیع منطقه‌ای سرم منتفی است/افزایش قیمت سرم عادلانه باشد
 
مدیرعامل شرکت فرآورده‌های تزریقی و دارویی ایران گفت: مدیران عامل شرکت‌های سرم‌ساز تعهد کرده‌اند که از به وجود آمدن کمبود سرم در سطح کشور جلوگیری می‌کنند و در حد امکان نسبت به تامین سرم موردنیاز جامعه پزشکی اقدام می‌کنند.
 
ایرج فرهادی در حاشیه جلسه مدیران شرکت‌های سرم‌سازی ایران با سرپرست اداره کل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو که به میزبانی شرکت فرآورده‌های تزریقی و دارویی ایران برگزار شد، در گفت‌وگو با خبرنگار فانا با اشاره به اینکه در این جلسه به نتایج بسیار مثبتی رسیدیم و تیم فعلی حاکم بر سازمان غذا و دارو عزم جدی برای برطرف کردن مشکلات صنعت دارو دارد، توضیح داد: در این جلسه بر ضرورت تامین به موقع مواد اولیه موردنیاز شرکت‌های سرم‌سازی تاکید و قرار شد در ارتباط با تامین مواد اولیه خصوصا برای ظروف انواع سرم‌ها شامل پروپیلن‌ها و پلی‌اتیلن‌ها جلسات خاصی با پتروشیمی‌ها به ویژه پتروشیمی شازند برگزار شود و این شرکت‌ها مجاب به تامین به موقع مواد اولیه صنعت سرم‌سازی شوند.

وی با اشاره به اینکه در نیمه دوم سال قبل دو واحد آزمایشگاه و تولید در شرکت فرآورده‌های تزریقی و دارویی ایران راه‌اندازی شد، اظهار کرد: یک واحد تولیدی را با ماشین سوئیسی روملاگ با ظرفیت تولید 40 هزار عدد سرم در روز نصب و راه‌اندازی کردیم که براساس اصول حاکم بر داروسازی و رعایت GMP فعالیت می‌کند. همچنین آزمایشگاهی به مساحت 1100 مترمربع ساختیم که این واحد مورد بازدید سرپرست اداره کل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو و هیات همراه قرار گرفت که به دلیل رعایت کلیه اصول حاکم بر داروسازی در آنها با تقدیر بازدیدکنندگان مواجه شدیم.

فرهادی با اشاره به پیشنهاد مطرح شده درخصوص توزیع جغرافیایی سرم در کشور عنوان کرد: به نظر می‌رسد این پیشنهاد قابل عملیاتی شدن نیست چرا که شرکت‌های پخش در نقاط مختلف کشور سرمایه‌گذاری کرده‌اند و دارای انبار، ملک و نیروهای انسانی هستند و امکان ندارد که توزیع را بتوانیم به صورت منطقه‌ای انجام دهیم. ضمن اینکه هر شرکت سرم‌سازی بعضا با کمبود برخی مواد و یا اضافه تولید برخی از سرم‌ها مواجه می‌شود که هر کدام شرایط خاص خود را دارند و راه‌حل آن توزیع منطقه‌ای نیست. برای اینکه کمبود سرم در سراسر کشور نداشته باشیم، همین حالت فعلی پخش سراسری، حالت مطلوبی است و نباید به آن دست بزنیم.

مدیرعامل شرکت فرآورده‌های تزریقی و دارویی ایران با بیان اینکه افزایش قیمت سرم در نیمه دوم سال باعث خواهد شد تا شرکت‌های سرم‌سازی نتوانند در نیمه اول سال برنامه‌های خود را بطور کامل اجرا کنند و شاید حتی در زمینه رسیدگی به معیشت کارکنان خود نیز دچار مشکل شوند، عنوان کرد: امیدواریم در مورد افزایش قیمت سرم اقدام عادلانه‌ای انجام شود و به نحوی عمل شود که هم از مصرف بی‌رویه دارو و سرم در کشور جلوگیری شده و مصرف منطقی‌تر شود و هم اینکه کارخانه‌ها بتوانند به حیات خود ادامه دهند و نسبت به بازسازی و نوسازی و رعایت اصول GMP اقدام کنند و ضمنا بتوانند بهتر به معیشت کارگران خود برسند.

گفت‌وگو از علیرضا جعفری نژاد
 
کد مطلب : ۲۰۹۳۴
پنجشنبه ۲۷ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۰۲
۰
 
 

ارسال
 
گروه های خبری :