دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۸ ,9 December 2019
 
 
افخمی اردکانی در گفت‌وگو با فانا مطرح کرد:
دو ویژگی کلیدی انسولین توژئو؛ تزریق مطلوب‌تر و کاهش خطر افت قند خون
 
رئیس مرکز تحقیقات دیابت استان یزد گفت: انسولین نسل جدید توژئو سانوفی از نظر تزریق وضعیت مطلوب‌تری برای بیماران دیابتی نسبت به نسل قبلی انسولین‌ها دارد و در ضمن خطر کاهش افت قند را هم کاهش می‌دهد.
 
محمد افخمی اردکانی در حاشیه مراسم لانچ داروی توژئو (انسولین گلارژین 300 واحدی) شرکت سانوفی که به تازگی برگزار شد در گفت‌وگو با خبرنگار فانا با اشاره به اینکه دیابت یکی از شایع‌ترین بیماری‌های متابولیسم است که در همه دنیا طی سه دهه اخیر 2.5 برابر شده است، افزود: متاسفانه در کشور ما هم همین روند وجود داشته و در حال حاضر آمارهای رسمی حاکی از وجود حدود 6 میلیون نفر مبتلا به دیابت در کشور است که از این تعداد 90 درصد را بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 تشکیل می‌دهند که این نوع دیابت با چاقی ارتباط دارد و این ارتباط نشان می‌دهد رژیم غذایی و ورزش به عنوان شیوه‌های تغییر سبک زندگی همراه با داروهای خوراکی و انسولین باید جهت درمان دیابت نوع 2 مدنظر قرار بگیرند.

وی تاکید کرد: نمی‌توانیم برای درمان دیابت بدون تغییر سبک زندگی فقط اقدام به تجویز دارو کنیم. در مراحل ابتدایی دیابت نوع 2 اصلاح رژیم غذایی و ورزش کردن را توصیه می‌کنیم. در مرحله بعدی مصرف داروهای خوراکی و اگر جواب نداد مصرف یک انسولین طولانی‌اثر را تجویز می‌کنیم که مولکول گلارژین یکی از این موارد است، چون یک سطح قند خون مناسب و بدون نوسان را ایجاد می‌کند و روش خوبی برای کنترل دیابت نوع 2 محسوب می‌شود که به همراه اصلاح سبک زندگی می‌تواند کاملا موثر باشد.

وی اضافه کرد: یکی از مزایایی که این دارو دارد، این است که در کنترل وزن بیمار کمک‌کننده است و ضمنا خطر افت قند خون هم با مصرف این دارو کاهش می‌یابد. گلارژین یکی از مولکول‌هایی است که پیشنهاد می‌کنیم در ماه مبارک رمضان افراد مبتلا به دیابت نوع 2 که تمایل دارند به روزه‌داری خود ادامه دهند آن‌را مصرف کنند.

این فوق تخصص غدد داخلی و متابولیسم با بیان اینکه طبق مطالعه سال 1376 شیوع دیابت در استان یزد در افراد بالای 30 سال حدود 14 درصد بوده که بالاترین میزان شیوع در ایران محسوب می‌شود، اظهار کرد: متاسفانه طی دو دهه اخیر سیاست‌ها در جهت کنترل و پیشگیری اولیه دیابت نبوده است و به همین دلیل طی همین مدت آمار شیوع دیابت و چاقی در استان یزد 1.5 برابر افزایش یافته است. این نشان می‌دهد که سیاست‌های وزارت بهداشت در زمینه کنترل دیابت خیلی موثر نبوده است. همچنین سیاست‌های کلان دولتی به علت اینکه بخشی از یارانه‌ها را به سمت کربوهیدرات‌ها و چربی‌ها که متاسفانه چربی‌های اشباع و گاها با ترانس بالا هستند برده، در زمینه کنترل دیابت موثر نبوده‌اند. به نظر نمی‌رسد در حال حاضر مردم ایران شیوه و روش زندگی سالمی داشته باشند به‌خصوص در زمینه مصرف کربوهیدرات‌ها. مردم ایران سه برابر متوسط جهانی شکر مصرف می‌کنند و در زمینه مصرف روغن‌های ناسالم نیز سرانه بالایی داریم.

افخمی اردکانی با بیان اینکه در گذشته تبلیغات صدا و سیما بیشتر روی محصولات مضری مانند چیپس و پفک با جامعه هدف کودکان و نوجوانان تمرکز داشت اما در حال حاضر از حجم این تبلیغات کاسته شده است، اظهار کرد: البته همین میزان تبلیغات فعلی نیز باید هرچه زودتر متوقف شود چرا که رسانه‌ها در زمینه ترویج سبک زندگی سالم نقش کلیدی دارند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد درباره لانچ داروی توژئو سانوفی در ایران نیز توضیح داد: این دارو از نسل جدید انسولین‌های پایه است که با ایجاد سطح مطلوب و یکنواخت‌تر قند خون در مقایسه با انسولین‌های نسل قبلی سبب کاهش ریسک افت قند خون به خصوص به هنگام شب می‌شود. این انسولین انعطاف‌پذیری بالاتری در زمان تزریق برای بیماران فراهم می‌کند و نسبت به انسولین‌های نسل قبل سبب افزایش وزن کمتری نیز می‌شود.

گفت‌وگو از محمدجواد به‌آبادی
 
کد مطلب : ۲۰۹۹۶
يکشنبه ۳۰ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۳۲
۰
 
 

ارسال
 
گروه های خبری :