پنجشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۸ ,23 January 2020
 
 
با تلاش محققان ایرانی؛
پمپ‌های سرنگی فشار بالا برای انتقال دقیق سیالات تولید شد
 
یک شرکت دانش‌بنیان داخلی پمپ‌های سرنگی را برای انتقال دقیق و تزریق دقیق سیال بومی‌سازی و به مرحله تجاری‌سازی رسانده است.
 
به گزارش فانا، تجهیزاتی که بتوانند سیالات خاص را تا ابعاد نانومتری منتقل کنند، در صنایع مختلفی از جمله صنعت آزمایشگاهی، کاربرد‌های متعددی دارند.

تزریق طولانی مدت و به میزان و حجم خاص در یک بازه زمانی معین، یکی از کاربرد‌های این دستگاه‌ها به شمار می‌رود. حوزه سلامت و پزشکی، از این دستگاه بسیار بهره می‌برد و این دستگاه در تزریق به انسان یا حیوانات کاربردهایش را نشان می‌دهد. تجهیزات به کار رفته در این دستگاه، باید بتوانند در نهایت دستگاهی را بادقت بالا در میزان، حجم و مدت زمان تزریق حاصل کنند که هربخش، فناوری‌های بالایی را طلب می‌کند.

یک شرکت دانش‌بنیان داخلی توانسته است نمونه رومیزی پمپ‌های سرنگی فشار بالا را در داخل کشور تولید و به مرحله تجاری‌سازی برساند.

مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان پمپ سرنگ فشار بالا تمام اتوماتیک در ایران و تنها تولید کننده سرنگ‌های فشار بالا با قابلیت ضد خوردگی و دقتی بالا به صورت بومی تولید می‌کند.

شعبانعلی دلجوی با بیان این‌ که از ۸ سال پیش فعالیت خود را در تولید محصولات دانش بنیان آغاز و پمپ‌های سرنگی فشار بالا با دقت بالا تولید کرده‌اند، به مهم‌ترین مزیت‌های این پمپ‌ها اشاره کرد و گفت: در این پمپ‌ها از موتور‌های ۵ فاز با گیربکس‌های داخلی تولید شده است. بیش از یک سال طول کشید تا بتوانیم درایور و گیربکس این پمپ‌ها را به صورت کاملا بومی و با فناوری داخلی تولید کنیم.

وی همچنین زاویه حرکت دقیق در ابعاد نانومتری را مهم‌ترین ویژگی این محصول دانش‌بنیان می‌داند و ادامه داد: اطمینان دقیق و قدرتمندی از حرکت طولی پیستون سرنگ با مقدار حجم جابجایی سیال، از ویژگی‌های بارز این محصول است. همچنین در تولید و ساختاری کنترل‌کننده‌های الکترونیکی با قیمتی رقابتی و مبتنی بر فناوری بومی توانستیم محصول را با قیمت نهایی تمام شده پایین‌تری به بازار عرضه کنیم.

این فعال فناور، به کیفیت هم‌پای این محصول دانش‌بنیان علی‌رغم قیمت پایین‌تر نسبت به نمونه‌های مشابه خارجی می‌گوید و افزود: با توجه به افزایش قیمت ارز و مشکلات ناشی از تحریم‌ها برای واردات نمونه خارجی، اقبال و توجه نسبت به این محصول کاملا بومی، افزایش یافت این درحالی است که محصول داخلی کیفیتی برابر با نمونه خارجی دارد و می‌تواند به بازار‌های منطقه نیز صادر شود

مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان با اشاره به کاربرد‌های متنوع این پمپ‌ها در صنایع گوناگون، تصریح کرد: این پمپ‌ها در صنایعی که به دقت بالا نیاز دارند استفاده می‌شوند.

دلجوی، آزمایشگاه‌های نفت، پتروشیمی را مهم‌ترین موارد کاربرد این پمپ‌ها دانسته و یادآور شد: این پمپ‌ها همچنین در تزریق دوز میکروسیالی، صنایع شیمی علوم اعصاب و پزشکی کاربرد‌های وسیعی دارند.

این فعال فناور، با اشاره به رونق این شرکت دانش‌بنیان با فعالیت ۸ نفر از متخصصان دانشگاهی، خاطرنشان کرد: محصولات و خدماتی که توسط فناوران این شرکت عرضه شده است، در بیش از ۲۳۰ پروژه توانسته است کاربرد‌ها و توانمندی خود را به خوبی نشان دهد و در صنایع یادشده کارآمدی خود را به خوبی نشان دهد.
 
کد مطلب : ۲۱۳۹۰
سه شنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۲۵
۰
 
مرجع : خبرگزاری دانشجو
 

ارسال
 
گروه های خبری :