شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۸ ,14 December 2019
 
 
شرقی در گفت‌وگو با فانا مطرح کرد:
پوشش بیمه‌ای نامناسب برخی از داروهای جدید دیابت
دور ماندن از اصل خودمان؛ علت افزایش شیوع دیابت
 
فوق تخصص غدد درون ریز و متابولیسم گفت: داروهای جدید درمان دیابت در ایران از پوشش بیمه‌ای مناسبی برخوردار نیستند.
 
دکتر ساسان شرقی در حاشیه اجلاس اینکرتین 2019 که توسط شرکت نوونوردیسک پارس برگزار شد، در گفت‌وگو با خبرنگار فانا با اشاره به اینکه کشور از نظر تامین داروهای موردنیاز درمان دیابت در وضعیت مناسبی قرار دارد و تقریبا هرآنچه در دنیا برای درمان دیابت وجود دارد در ایران نیز در دسترس است، افزود: البته ممکن است در برخی مقاطع داروهای یک برند خاص در بازار کمیاب شوند اما از نظر تامین تقریبا همه داروهای روز دنیا در ایران نیز در دسترس هستند. اگرچه پوشش بیمه‌ای در مورد برخی از داروهای درمان دیابت به خصوص داروهای جدید چندان مناسب نیست.
 
وی در پاسخ به این سوال فانا که به نظر شما علت عدم موفقیت برنامه‌های وزارت بهداشت در زمینه جلوگیری از افزایش شیوع دیابت در کشور چیست؟ توضیح داد: علل افزایش شیوع در ایران تقریبا همان عللی هستند که در دنیا نیز مشاهده می‌شوند. عدم توجه به اصول اولیه زندگی سالم، نداشتن تحرک مناسب و تغذیه مناسب. منظور از تغذیه مناسب فقط پرخوری هم نیست بلکه بدخوری هم مدنظر است. برخی اوقات عوامل اقتصادی مانع از این می‌شوند که بتوانیم جلوی بدخوری مردم را بگیریم. به عنوان مثال تبلیغات نادرستی که در برخی رسانه‌ها درخصوص غذاها و تنقلات نامناسب می‎شود، باعث می‌شود که برنامه‌های پیشگیری از افزایش شیوع دیابت در کشور ناکام بمانند.
 


فوق تخصص غدد درون ریز و متابولیسم تاکید کرد: و در نهایت اینکه شاید علت اصلی افزایش شیوع دیابت در کشور این باشد که ما از اصل خودمان دور مانده‌ایم. در قرآن آیه وكُلُواْ وَاشْرَبُواْ وَلاَ تُسْرِفُواْ... را داریم که قطعا هر ایرانی و مسلمانی آن را شنیده است اما خب نسبت به آن کم‌لطفی کرده‌ایم و عمل نمی‌کنیم. به نظر من همین یک آیه اگر در زندگی ایرانی‌ها اجرایی شود، مطمئنم که می‌توانیم تا 50 درصد جلوی شیوع دیابت را بگیریم.
 
شرقی گفت: غیرممکن است که تنها یک ارگان یعنی وزارت بهداشت بتواند بدون هماهنگی با سایر ارگان‌ها و سازمان‌ها جلوی افزایش شیوع دیابت را در کشور بگیرد. البته هماهنگی بین ارگان‌ها و سازمان‌ها نیز در این زمینه وجود دارد اما عوامل معارض زیاد هستند.
 
گفت‌وگو از محمدجواد به‌آبادی
 
کد مطلب : ۲۱۴۸۵
يکشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۱۱
۰
 
 

ارسال
 
گروه های خبری :