شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۸ ,14 December 2019
 
 
ملک در گفت‌وگو با فانا تاکید کرد:
وزارت بهداشت به تنهایی قادر به کنترل شیوع دیابت نیست
کاهش خطر عوارض قلبی عروقی مزیت مهم داروهای GLP-1
 
فوق تخصص غدد داخلی و متابولیسم و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: علت اصلی افزایش شیوع دیابت در ایران و جهان، سبک زندگی ناسالم و نادرست انسان‌ها طی چند دهه اخیر است.
 
دکتر مجتبی ملک در حاشیه اجلاس اینکرتین 2019 که توسط شرکت نوونوردیسک پارس برگزار شد، در گفت‌وگو با خبرنگار فانا با اشاره به اینکه بطور مشخص زندگی ماشینی، تحرک کمتر و افزایش وزن به همراه تغذیه نامناسب از جمله علل اصلی افزایش شیوع دیابت در ایران و جهان هستند، اظهار کرد: برای جلوگیری از افزایش شیوع دیابت باید تغییرات اساسی در سبک زندگی انسان‌ها رخ دهد. وزارت بهداشت نیز به تنهایی قادر به چنین تغییر بزرگی نیست و رسانه‌ها از جمله صدا و سیما، وزارت آموزش و پرورش در زمینه آموزش به کودکان و نوجوانان، وزارت ورزش و جوانان با فراهم کردن زیرساخت‌های ورزشی و شهرداری‌ها نیز باید به وزارت بهداشت در زمینه کاهش افزایش شیوع دیابت کمک کنند.
 
وی تاکید کرد: بنابراین بیماری دیابت، فقط دارو و درمان نیست بلکه موضوعی چندبخشی است که همه گروه‌ها باید با هم همکاری کنند تا خطر ابتلا به دیابت در کشور کاهش یابد.
 
او با اشاره به اینکه هم‌اکنون نهادی بین بخشی در زمینه مدیریت و پیشگیری بیماری دیابت در کشور وجود ندارد، عنوان کرد: خوشبختانه در زمینه درمان دیابت هم‌اکنون تقریبا همه داروهای موردنیاز در کشور در دسترس هستند و تقریبا از همه رده‌های دارویی دستکم یک دارو در بازار کشور وجود دارد.
 
فوق تخصص غدد داخلی و متابولیسم و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران با بیان اینکه در داروهای نسل جدید درمان دیابت فقط کاهش قند خون مطرح نیست بلکه کاهش عوارض قلبی عروقی و نتیجه کاهش نرخ مرگ و میر ناشی از رویداهای قلبی عروقی نیز مورد توجه است، توضیح داد: شاید داروهای نسل جدید دیابت در کوتاه‌مدت هزینه‌های نظام سلامت را بالا ببرند اما در بلندمدت خطر عوارض قلبی عروقی را کاهش می‌دهند و در نتیجه نیاز به مداخلات احتمالی در آینده مانند آنژیوگرافی یا گذاشتن استنت برای سکته‌های قلبی، بستری سی سی یو و تخت‌های ویژه کمتر خواهد شد. امیدواریم مطالعات هزینه-اثربخشی این داروها در کشور انجام و مشخث شود که این داروها در بلندمدت می‌توانند در مجموع به نظام سلامت کشور کمک کنند.
 


او درباره درمان 360 درجه دیابت نیز توضیح داد: درمان دیابت فقط تجویز نسخه دارو برای بیمار نیست. در واقع کوچکترین کار در درمان بیمار دیابتی نسخه‌نویسی دارو است. مهمترین بخش درمان بیماری دیابت آموزش دادن به بیمار برای درست مصرف کردن دارو، تغییر شیوه زندگی، ورزش کافی و تغذیه مناسب است. اینکه بیمار صرفا نسخه دارویی را بگیرد اما تغییری در سبک زندگی خود ندهد عملا هیچ فایده‌ای برای او نخواهد داشت و فقط یک هزینه‌کرد بی‌فایده خواهد بود.
 
ملک درباره داروهای جی‌ای‌پی‌-وان از جمله لیراگلوتاید نیز گفت: داروهای قدیمی درمان دیابت قند خون را کنترل می‌کردند اما در زمینه مدیریت عوارضی مانند درگیری‌های چشمی، کلیوی و قلبی عروقی عملکرد مناسبی نداشتند اما داروهای نسل جدید جی‌ای‌پی‌وان علاوه بر کنترل قند خون در زمینه کاهش خطر رویدادهای قلبی عروقی در بیماران دیابتی نیز موثر هستند. وزن را هم کاهش می‌دهند و در نهایت باعث افزایش طول عمر بیماران دیابتی دارای سابقه بیماری‌های قلبی عروقی می‌شوند که هدف نهایی در درمان بیماران دیابتی است. این داروها در بیماران چاق هم با دوزهای متقاوت مصرف می‌شوند که باعث کاهش قابل توجه وزن آنها در کوتاه‌مدت می‌شود.
 
گفت‌وگو از محمدجواد به‌آبادی
 
کد مطلب : ۲۱۴۸۶
يکشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۱۹
۰
 
 

ارسال
 
گروه های خبری :