يکشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۸ ,15 December 2019
 
 
آقایی ميبدی در گفت‌وگو با فانا:
تغییر سبک زندگی مردم با هدف کنترل شیوع دیابت بسیار دشوار است
همیشه قرار است یک روز شنبه‌ای بیاید...
 
فوق تخصص بیماری‌های غدد درون‌ریز و متابولیسم و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: تغییر سبک زندگی مردم با هدف کنترل شیوع دیابت به دلایل مختلف کاری بسیار دشوار است.
 
دکتر حميدرضا آقایی ميبدی در حاشیه اجلاس اینکرتین 2019 که توسط شرکت نوونوردیسک پارس برگزار شد، در گفت‌وگو با خبرنگار فانا با اشاره به اینکه میزان شیوع دیابت در ایران و تقریبا همه کشورها رو به افزایش است، افزود: تنها با اقداماتی نظیر داشتن رژیم غذایی سالم، تحرک مستمر و جلوگیری از افزایش وزن و چاقی می‌توان جلوی ابتلا به دیابت را گرفت. این اقدامات هم فقط در بلندمدت تاثیر مثبتی دارند و در کوتاه‌مدت تاثیر چندانی ندارند.
 
او با بیان اینکه درمان بیماری دیابت تنها درمان با دارو نیست و باید سبک زندگی بیمار دیابتی بطورکامل تغییر کند، عنوان کرد: البته با وجود اینکه توصیه‌های لازم به بیماران می‌شود اما کمتر بیماری وجود دارد که به این توصیه‌ها بطورکامل عمل کند و بتواند این توصیه‌ها را به صورت مستمر انجام دهد.
 
وی گفت: از نظر ذهنی برای اکثر مردم سخت است که در شرایط موجود در جامعه از برخی از عادات خود دست بکشند و سبک زندگی خود را تغییر دهند. مثلا برای افرادی که به شیرینی علاقه دارند بسیار دشوار است که به مراسمی برود و شیرینی نخورد یا غذای خاصی را نخورد. این مساله برای هر فردی چه دیابتی و چه غیردیابتی پیش می‌آید.
 
فوق تخصص بیماری‌های غدد درون‌ریز و متابولیسم و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران تاکید کرد: همچنین چند درصد از مردم می‌توانند به صورت مستمر ورزش کنند. قطعا درصد بالایی نیست. به این ترتیب اغلب مردم با وجود آموزش‌هایی که به آنها ارائه شده است اما باز هم در موارد زیادی به همان سبک زندگی نادرست خود ادامه می‌دهند و در این بین بیماران دیابتی هم از سایر مردم جدا نیستند. به قول معروف همیشه قرار است یک روز شنبه‌ای بیاید که از آن شنبه ما رژیم گرفتن را شروع کنیم اما به همیشه به بهانه‌هایی مانند کمبود وقت، نداشتن امکانات، نداشتن حوصله و ... از زیر بار انجام این کار در می‌رویم.
 
آقایی ميبدی تصریح کرد: بیماری دیابت درمان قطعی ندارد و یک بیماری مزمن و در عین حال پیش‌رونده است و به همین دلیل نیاز به کنترل و مراقبت زیادی دارد.
 
گفت‌وگو از محمدجواد به‌آبادی
 
کد مطلب : ۲۱۴۸۸
يکشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۱۱
۰
 
 

ارسال
 
گروه های خبری :