پنجشنبه ۱۲ تير ۱۳۹۹ ,2 July 2020
 
 
نمکی:
پاسخ شفافی درخصوص هزینه‌کرد 500 میلیون یورو دریافت نکرده‌ام
 
وزیر بهداشت: تاکنون پاسخ شفافی برای هزینه‌کرد ۵۰۰ میلیون یورویی که از صندوق توسعه ملی به حوزه دارو و تجهیزات پزشکی اختصاص پیدا کرد دریافت نکرده‌ام.
 
به گزارش فانا، سعید نمکی وزیر بهداشت در نشست معاونت‌های غذا و دارو دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور با اشاره به تغییرات سازمان غذا و دارو گفت: شاید بپرسید این چه وزیری است که اینقدر معاون عوض می‌کند. تاکید می‌کنم با هیچ‌کس رودربایستی ندارم. من مربی کنار زمین هستم و تیمم باید گل بزند و اگر کاپیتان تیم هم خوب بازی نکند همان اول بازی اخراجش می‌کنم. ما باید تلاش کنیم حتی باید در دقیقه ۹۰ گل بزنیم.

نباید عده‌ای فرصت‌طلب آبروی جامعه داروسازی را ببرند

وزیر بهداشت افزود: در مورد مسائل مردم با هیچکس شوخی ندارم هرچند آقای پیرصالحی فردی صالح بود، روز اول برای آقای پیرصالحی رئیس وقت سازمان غذا و دارو تعیین تکلیف کردم و برایش مهلت تعیین کردم و بارها از او خواستم آن‌ها را انجام دهد، چرا که ما وقت‌های تلف شده زیادی داریم. اما متاسفانه اجرا نشد و با احدالناسی در کار مردم اهل مساحمه نیستم‌.

وی تاکید کرد: نباید اجازه دهید عده کمی فرصت‌طلب حیثیت کل جامعه داروسازی زیر سوال ببرند. یکی از بزرگترین آفت‌های سازمان غذا و دارو در سال‌های قبل عدم شفافیت بود. من هرچه فریاد می‌زدم عده‌ای فکر می‌کردند با شخص خاصی خصومت دارم درحالی در روز اول اعلام کردم هیچکس نباید با پیش‌داوری پا به سازمان غذا و دارو بگذارند و نبیاد شخص خاصی را به دلیل تخلفات گذشته تنبیه کنید.

نباید در حق هیچکس بی‌عدالتی صورت گیرد

وی با بیان اینکه نباید در حق هیچکس بی‌عدالتی صورت گیرد گفت: رئیس‌جمهوری به بنده دستور شفاف‌سازی در سازمان غذا و دارو را داده است گفت: در جلسه‌ای با حضور آقای پیرصالحی رئیس سابق سازمان غذا و دارو، آقای همتی رئیس کل بانک مرکزی و معاون اول رییس جمهور... عدم بی‌اطلاعی آقای پیرصالحی درباره ارزهای تخصیص یافته به حوزه دارو و تجهیزات پزشکی و تفاوت آمار بانک مرکزی و سازمان غذا و دارو حیثیت بنده را برد و برای اولین بار در چنین وضعیتی قرار گرفتم. وضعیت سازمان غذا و دارو به گونه‌ای بود که باید درش را می‌بستیم.

نمکی افزود: همواره تاکید کردم که نباید اجازه دهیم تعدادی افراد فرصت طلب و قانون شکن حیثیت حوزه دارو را زیر سوال ببرند. شما حق ندارید شخص خاصی را بر دیگری ترجیح دهید، از روز اول تیم‌هایی برای بررسی گردش کار و شفافیت در سازمان غذا و دارو ایجاد شد.

وی افزود: در دروه ریاست قبلی سازمان غذا و دارو در جلسه‌ای اعلام کردم در جایی که رئیس سازمان غذا و دارو دسترسی به اطلاعات ندارد باید درب این سازمان را بست.

تشکیل چندین پرونده قضایی در حوزه دارو

نمکی گفت: روز اول با خدای خود عهد کردم که با فساد مبارزه کنم، کلید راز سر به مهر دست یکی دو نفر بود و من آدمی نیستم که به عقب برگردم. کل بدنه نظام پشت ما است، در حوزه دارو چندین پرونده تشکیل شده است و توسط مقامات قضایی در حال رسیدگی است.

وزیر بهداشت تاکید کرد: امروز در سازمان غذا و دارو اتفاقات مثبتی رخ داده، چند نفری دستگیر شده‌اند که بیان آن برای من تلخ است. سامانه تیتک زیرساختی است که قابلیت مختلفی دارد، به جمع بندی رسیدیم به جای اینکه این سامانه را تعطیل کنیم باید آن را تقویت کنیم و این سامانه از اختیار نهاد غیر حاکمیتی خارج و در اختیار حاکمیت قرار گیرد.

دبیر شورای عالی امنیت و سلامت غذایی تعیین شده است

وزیر بهداشت درباره شورای امنیت غذایی در استان‌ها گفت: دبیر شورای عالی امنیت و سلامت غذایی تعیین شده است و امیدواریم بتوانیم در پایتخت این شورا را با ریاست رییس جمهور و در استان‌ها با استاندار و روسای دانشگاه‌ها احیا کنیم و باید توجه کرد غذا از عوامل موثری در ایالت به بیماری‌های غیرواگیر بوده و تغییر رفتار تغذیه‌ای مردم مهم است و برای تغییر الگوی غذایی مردم باید به سمت تغذیه مناسب با شیوه‌های بهداشت برویم.

ارجاع پرونده‌های تجهیزات پزشکی به مراجعه قضایی

 وی ادامه داد: تلاش کردیم تا تجهیزات پزشکی مورد نیاز بیمارستان‌ها را تامین کنیم و گزارشات داریم که برخی ماموران خرید برخی موارد را از قلم می اندازند اما معاونت‌ها باید توجه بیشتری داشته باشند. گاهی کدها جا به جا می شوند و محصولات تقلبی وارد بیمارستان می شوند و چند پرونده به مراجع قضایی ارجاع داده خواهد شد.

نمکی درباره خرید داروی داخلی اظهار کرد: اگر جایی مطمئن شدید که کیفیت تولید داخل مناسب نیست می‌توانید با مستدلات در قرارگاه دارو و تامین تجهیزات پزشکی استانی تصمیم بگیرید که می‌توانید داروی خارجی مصرف کنید وگرنه حتما اگر متحمل هزینه مالی شدید و به کیفی داروی داخلی اعتماد داشتید از داروی داخلی استفاده کنید.

وی افزود: بارها به استان‌ها سر می‌زنم و می‌بینم در یک بیمارستان سرم یا تجهیزات پزشکی نیست اما در انبار یک بیمارستان سرم یا تجهیزات پزشکی جمع شده است. اگر رییس دانشگاه در اجرای دستورات تعلل کند همانطور که از روسای دانشگاه‌ها در برابر هجمه نمایندگان مجلس و استاندارد دفاع می‌کنم با وی برخورد خواهم کرد.

برخی پزشکان هنوز اعتمادی به تولید داخل ندارند

نمکی افزود: حاشیه سود برخی داروها پنج درصد است و تامین این داروهای خاص  برای دانشگاه های علوم پزشکی تهران ١۵ میلیارد تومان بودجه در این زمینه کسر شده  است. برخی پزشکان هنوز اعتمادی به تولید داخل ندارند و تمنا می‌کنم که این پزشکان را توجیه کنید. ما اجازه واردات محصول مشابه داخل را نمی‌دهیم مگر در کمبودها، متاسفانه هزینه بازاریابی را به تولید داخل اختصاص نمی‌دهیم، برخی شرکت‌های خارجی خانواده پزشکان را به آنتالیا و سواحل قناری می‌برند تا داروی آنها را تجویز کنند.

با گران‌فروشی دارو مبارزه کنید

وزیر بهداشت با بیان اینکه نظارت بر داروخانه‌ها را بیشتر کنید خطاب به معاونان غذا و داروی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور گفت: در داروخانه ای داروسازی به یک بیمار گفته بود که فرق داروی ایرانی و خارجی مانند  فرق بنز و پراید است، به داروخانه‌ها سر بزنید. با گران فروشی دارو مبارزه کنید در یک خیابان تهران یک محصول را به چهار قیمت متفاوت می فروشند، داشتن یک داروخانه جرم نیست اما داشتن چهار داروخانه درست نیست و این مسئله را حل کنید و نگذارید یک متخلف یا شاگرد داروساز آبروی داروسازان را ببرد.

پاسخ شفافی برای هزینه‌کرد بودجه ۵٠٠ میلیون یورو دریافت نکرده‌ام

نمکی تصریح کرد: معوقات بانکی به بی بضاعتی سازمان غذا و دارو ربط دارد باید خرج دارو و تجهیزات جدا شود اما هیچ کس برای اجرای این دستور سینه سپر نکرد و حتی تا کنون پاسخ شفافی برای هزینه‌کرد بودجه ۵٠٠ میلیون یورو صندوق توسعه ملی که به حوزه دارو و تجهیزات پزشکی اختصاص یافت دریافت نکرده‌ام. در دانشگاه ها از سال آینده ردیف بودجه ای دارو و تجهیزات پزشکی باید جدا شود.

نمکی افزود: نسخه نویسی الکترونیک باید اجرا شود، تقاضای دارم داروخانه‌ها کمک کنند تا دفترچه بیمه زودتر حذف شود چرا که حذف دفترچه گام بزرگی است و بسیاری برای اجرای این کار چوب لای چرخ ما می گذارند اما ما ترمز نمی‌کنیم.
 
کد مطلب : ۲۱۵۱۲
پنجشنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۰۲
۰
 
مرجع : خبرگزاری فارس
 

ارسال
 
گروه های خبری :