پنجشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹ ,28 May 2020
 
 
تشخیص یک ویروس خطرناک آبزی با تلفن همراه
 
محققان آمریکایی یک سیستم مبتنی بر تلفن همراه ابداع کرده‌اند که می‌تواند یک نوع ویروس خطرناک به نام«نوروویروس» را که عامل ایجاد بیماری‌های گوارشی مسری است فورا در محل تشخیص دهد.
 
به گزارش فانا، نوروویروس یا ویروس نورواک که با نام ویروس استفراغ زمستان هم شناخته می‌شود، عامل ایجاد کننده بیماری‌های گوارشی مسری است و باعث التهاب معده و دیواره روده بزرگ می‌شود، این ویروس با اینکه شباهتی با آنفولانزا ندارد اما بعضی افراد آن را با نام آنفولانزای معده می شناسند.برای شناسایی آب آلوده به این ویروس از روش های مختلفی استفاده می شود. اما روش ابداعی محققان دانشگاه «آریزونا» در آمریکا سریع تر و کم هزینه تر است.

تا امروز شناسایی نورو ویروس در آب یا غذا مستلزم بررسی دقیق نمونه‌ها در آزمایشگاه‌های تخصصی بوده است و این کار چندین ساعت طول می‌کشید اما این سیستم جدید که توسط محققان دانشگاه آریزونا ابداع شده است از یک تراشه کاغذی کوچک که بر روی آن مجاری ریز سیال تعبیه شده است، استفاده می کند. این سیستم همچنین از یک اپ استفاده می کند که بر روی یک تلفن هوشمند مجهز به لنزهای ارزان قیمت میکروسکوپ و منبع نور ال.ایی.دی نصب می شود. این مجموعه با دریافت نمونه آب می‌تواند وجود یا عدم وجود نورو ویروس را مشخص کند.

کاربران برای استفاده از این سیستم باید یک قطره آب را در ابتدای مجاری تراشه بریزند و این آب در حین حرکت در یک مسیر آغشته به دانه‌های پلی استایرن فلورسنت و آنتی بادی‌های خاص نورو ویروس، نشانه هایی دال بر آلودگی یا عدم آلودگی را نشان خواهد داد.

مزیت مهم این سیستم عدم نیاز آن به حضور هر گونه متخصص پزشکی و مهندس است و افراد عادی هم می توانند از آن استفاده کنند.
 
کد مطلب : ۲۱۸۸۰
جمعه ۸ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۴۷
۰
 
مرجع : خبرگزاری ايرنا
 

ارسال
 
گروه های خبری :