پنجشنبه ۸ اسفند ۱۳۹۸ ,27 February 2020
 
 
کمبودی در زمینه داروهای مبتلایان به ایدز وجود ندارد
 
معاون بهداشت وزارت بهداشت، گفت: کشور در زمینه داروهای مبتلایان به ایدز، کمبودی ندارد.
 
به گزارش فانا، علیرضا رئیسی، در خصوص برنامه های تامین و توزیع داروهای ضد رتروویروسی، افزود: ارتقای سلامت افرادی که با HIV زندگی می کنند همواره به عنوان اولویت برنامه های سلامت ملی در جمهوری اسلامی ایران است.وی اظهار داشت: برنامه کشوری کنترل HIV/AIDS در ایران همواره پیشرو در ارائه بهترین و به روز ترین درمان های ضد رتروویروسی، بر اساس آخرین دستورالعمل های مراقبت و درمان HIV دنیا بوده است.

رئیسی افزود: تمام داروهای ضد رتروویروسی مورد نیاز به رایگان در سراسر کشور در اختیار افرادی که با HIV زندگی می کنند قرار می گیرد.

وی ادامه داد: پوشش درمان قابل توجه مبتلایان به HIV شناخته شده و نتایج درمان آنها با بار ویروسی مهار شده، گواه این مهم است.

رئیسی بیان داشت: یکی از نقاط قوت برنامه مراقبت و درمان، دسترسی به بروز ترین داروها برای مبتلایان به HIV است.

معاون وزیر بهداشت تصریح کرد: در حال حاضر جدیدترین رژیم های دارویی (با پایه مهار کننده اینتگراز) و استفاده از داروی ارزشمند Dolutegravir، ماه ها است که در کشور وجود دارد و برای افراد واجد شرایط در دسترس است و هیچ گونه کمبودی هم در این زمینه وجود ندارد.

رئیسی اظهار داشت: در مورد داروی ترکیبی vonavir که مشتمل بر سه داروی (تنوفوویر+ امتریسیتابین+ افاویرنز) می باشد، از چند ماه قبل، از طرف معاونت غذا و دارو، مکاتباتی رسمی با شرکت تولید کننده داروی ووناویر شرکت EMCURE که مورد تایید سازمان جهانی بهداشت است در خصوص عمر قفسه ای داروهای موجود انجام شد.

وی خاطرنشان کرد: شرکت مذکور پس از چندین هفته بررسی و با ارائه مستندات نتایج سه مطالعه که مورد تأیید سازمان غذا و دارو است اعلام کرد که عمر قفسه ای دارو تا ۱۲ ماه بعد نیز تمدید شده و دارو کیفیت مطلوب را برای درمان را خواهد داشت و این روند رسما توسط سازمان غذا و دارو به مرکز مدیریت بیماری های واگیر اعلام شد.

معاون وزیر بهداشت گفت: به همین دلیل مصرف داروها توسط مبتلایان مورد تأیید است. ضمن آن که سری جدید این دارو خریداری شده با تاریخ مصرف جدید از مهرماه در دسترس خواهد بود.

وی در پایان تصریح کرد: وزارت بهداشت با حمایت سازمان ملل متحد و زیر مجموعه آن WHO ، UNAIDS برنامه Global Fand به گونه ای عمل کرده که هرگز دارویی که از لحاظ کیفیت و طول زمانی اثر بخشی مورد تایید نباشد، در اختیار مبتلایان به این عفونت قرار نگیرد.
 
کد مطلب : ۲۱۹۸۴
جمعه ۱۵ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۴۸
۰
 
مرجع : خبرگزاری مهر
 

ارسال
 
گروه های خبری :