يکشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۸ ,23 February 2020
 
 
ذخیره و دپو دارویی کشور تا پایان بهار سال ۹۹
افزایش قیمت دارو ۱۲.۷ دهم درصد
 
رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت گفت: افزایش قیمت دارو در بازار داخل به صورت متعارف و نرمال و زیر نرخ تورم و کمتر از نرخ تورم در تمام حوزه‌های اقتصادی کشور بوده است. افزایش قیمت دارو ۱۲.۷ دهم درصد در سال ۹۷ بوده است.
 
به گزارش فانا، کیانوش جهانپور، رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت در پاسخ به این سوال که علت اینکه قیمت قرص اسویکس ۷۵ از ۲ هزار تومان به ۱۰ هزار تومان رسیده و داروخانه‌ها نیز برای پوشش این قرص بیمه را قبول نمی‌کنند؟ گفت: افزایش قیمت نامتعارف نداشته ایم این دارو تحت پوشش بیمه است.

بیمه ارزان‌ترین و کف قیمت بازار را پوشش می‌دهد

وی در ادامه افزود: ممکن است دارویی محصول ژنریک یا تولید مشابهه داخلی در بازار موجود باشد بیمه مقاعدتا ارزان‌ترین و کف قیمت بازار را پوشش می‌دهد و برند خارجی این دارو اگر ر بازار باشد مابه التفاوت را باید بیمار پرداخت کند.

افزایش قیمت دارو ۱۲.۷ دهم درصد در سال ۹۷ بوده است

وی  افزود: افزایش قیمت دارو در بازار داخل به صورت متعارف و نرمال و زیر نرخ تورم و کمتر از نرخ تورم در تمام حوزه‌های اقتصادی کشور بوده است. افزایش قیمت دارو ۱۲.۷ دهم درصد در سال ۹۷ بوده است.

هیچ کمبود دارویی نداریم

جهانپور بیان کرد: هیچ بیماری برای گرفتن دارو مشکلی ندارد مگر اینکه اصرار بر مصرف داروی خارجی داشته باشد. در سال ۹۸ هم مجموعه وزارت بهداشت اجازه ورود اقلام دارویی مشابه داروی داخل را نخواهد داد و بیماران باید بپذیرند وقتی توان داخلی در کشور وجود دارد قرار نیست به دنبال برند‌های خارجی حرکت کنیم و سرمایه ملی را در مسیر خرید دارو‌های برند و مارگتینگ دنیا هزینه کنیم. پزشکان نیز بایستی از تجویز دارو تحت عنوان‌های برند خارجی خاص خوداری کنند.

در برخی استان‌ها زیر ۱۰ تا ۸ قلم کمبود دارویی داریم

 رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت در ادامه بیان کرد: در داروخانه‌ها حدودا ۹۹ درصد دارو‌ها را در دسترس است. میانگین کمبود اقلام دارویی در کشور از نرم جهانی در داخل کمتر است. این تعداد زیر ۲۰ قلم کمبود دارویی در داخل است که در هر بازار داروی دنیا نیز وجود دارد و حتی در آمریکا هم همین کمبود دارویی به صورت مقطعی وجود داشته است. کمبود دارویی در کشور و در برخی استان‌ها زیر ۱۰ تا ۸ قلم نیز بوده است.

ذخیره و دپو دارویی کشور تا پایان بهار سال ۹۹

وی در ادامه درباره میزان کمبود دارو در سال گذشته نیز گفت: میزان کمبود دارویی ما کمتر از یک سوم سال گذشته در همین زمان است. در اقلب اقلام داروی تا پایان بهار سال ۹۹ ذخیره و دپو مورد نیاز را داریم.

 رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت  تاکید کرد: ارزان ترین بازار دارویی دنیا با بالاترین میزان حمایت از بیمار در حمایت از دارو بخصوص برای بیماران خاص و صعب الاعلاج را دارا هستیم.
 
کد مطلب : ۲۲۰۴۴
يکشنبه ۱۷ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۲۴
۰
 
مرجع : خبرگزاری میزان
 

ارسال
 
گروه های خبری :