پنجشنبه ۱۲ تير ۱۳۹۹ ,2 July 2020
 
 
ماجرای قطع انگشت نوزاد تازه متولد شده در بیمارستان چه بود؟
 
فیلمی در فضای مجازی منتشر شده است که نشان می‌دهد به دلیل قصور پرستار انگشت نوزاد قطع شده است و جزئیات این حادثه را از مسئولان پیگیر شدیم.
 
به گزارش فانا، در فضای مجازی فیلم مبنی بر قطع شدن انگشت یک نوزاد به دست پرستار منتشر شده بود، به گفته پدر این نوزاد انگشت کوچک نوزاد را یکی از پرستاران به دلیل سهل انگاری در  NICU قطع کرده است و جراح چهار ساعت بعد از این اتفاق حاضر شده و انگشت را پیوند زده و  احتمال موفقیت پیوند ۵۰ درصد است.

ماجرای قطع انگشت دست از زبان رئیس بیمارستان
محمود کرباس فروشان مدیر بیمارستان خصوصی نور شهریار درباره قطع انگشت نوزاد در بیمارستان  اظهار کرد: خانم بارداری که دارای جنین ۳۵ هفته ای بود در روز پنج شنبه در بیمارستان بستری می شود که مدارک و سونوگرافی قبلی آن نشان می دهد جنین دارای مشکل مغزی است.
 
او ادامه داد:  ما مادر باردار را به اتاق عمل جهت زایمان بردیم که در نهایت مجبور شدیم که نوزاد را با روش سزارین به دنیا بیاوریم و به دلیل نارسایی مغزی نوزاد در بخش مراقبت ویژه نوزادان بستری شد و والدین قبل از انجام عمل سزاربن بر مشکل دار بودن نوزادشان صحه گذاشتند و پای برگه تایید را امضا کرده بودند.
او تاکید کرد: در روز صبح جمعه والدین نوزاد اصرار کردند که می خواهند بچه را که داخل دستگاه بود از بیمارستان ببرند که ما به انها گفتیم بگذارید از بیمارستان دولتی پذیرش بگیریم زیرا اگر نوزاد از داخل دستگاه به دلیل مشکلات مختلف خارج شود احتمال فوت وجود دارد .
 
کرباس فروشان گفت: والدبن با داد و فریاد وارد بخش ویژه نوزادان شدند و در این شرایط به دلیل اینکه پرستار تحت فشار بود، در هنگام بریدن باند نوک انگشت سمت چپ نوزاد دچار جراحت شد و والدبن نوزاد شروع به داد و بیداد و شکستنن استند دستگاه کردند و دستگاه های بخش مراقبت های ویژه نوزادان مانند دستگاه الکتروشوک را شکستند .
 
او ادامه داد: با اینکه حراح مقیم در ببمارستان بود اما ما فوق تخصص جراح دست را آوردیم و دست نوزاد ترمیم شد، اما با تمام این مسائل والدین نوزاد می خواستند که فرزندشان را از بیمارستان ببرند اما به دلیل مسائل شرعی پزشکی و اخلاقی ما اجازه ندادیم که نوزاد از بخش مراقبت های ویژه و دستگاه خارج شود زیرا این نوزاد از مشکلات قلبی، مغزی و ریوی رنج می برد.قطع انگشت دست نوزاد  قصور پرستار بوده استتوکلی معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی ایران درباره ماجرای قطع انگشت کوچک دست نوزاد دختر در بیمارستان نور شهریار بیان کرد: موضوع قطع انگشت کوچک دست نوزاد در بیمارستان شهریار قصور پرستار بوده و موضوع در محاکم نظام پزشکی و پرستاری بررسی شده است و با آن برخورد می‌شود.
 
 معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی ایران افزود: هنگام باز کردن آتل از دست نوزاد و قیچی کردن آتل، انتهای انگشت کوچک نوزاد آسیب دید. این موضوع گزارش شده و تلاش برای ترمیم انجام شده است ، اما چون انتهای بند انگشت بود، قابل ترمیم نبود.وی ادامه داد: این موضوع روال طبیعی نظام پزشکی و پرستاری دارد که باید انجام شود.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی ایران بیان کرد: دستورالعمل وقایع ناخواسته پزشکی وجود دارد و وقتی گزارش این موارد ارائه می‌شود، جلسه‌ای برگزار و توضیحات اخذ می‌شود. رویکرد این جلسه‌ها معمولا پیشگیرانه است تا چنین اتفاقاتی نیفتد، اما پرونده در محاکم نظام پزشکی، کارشناسی می شود و اگر قصور شکل گرفته باشد، با آن برخورد خواهد شد.

علت قطع شدن انگشت نوزاد چه بوده است؟محمد شریفی مقدم دبیر کل خانه پرستار ایران، در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  با اشاره به فیلم منتشر شده در فضای مجازی در زمینه قطع انگشت نوزاد در یکی از بیمارستان‌های خصوصی اظهار کرد: آن چیزی که در فیلم منتشر شده در فضای مجازی مبنی بر قطع انگشت نوزاد آمده اصلا در این فیلم به طور واضح مشخص نیست و این نوزاد بد حال از یک بیمارستان دیگر به دلیل و خامت حالش به این مرکز اختصاصی منتقل شده است.
 
او ادامه داد: بنابر اظهارات مسئولان این بیمارستان به دلیل بدحالی نوزاد پس از خون‌گیری از رگ در هنگام باز کردن آتل دست نوزاد قیچی گوشه فوقانی انگشت او را می‌برد.
 
شریفی مقدم بیان کرد: پدر این نوزاد در فضای مجازی مطرح کرده که پرستار به صورت غیر عمد انگشت فرزندش را قطع است.
 
دبیر کل خانه پرستار ایران گفت: ذکر کلمه فاجعه در زیر فیلم منتشر شده در فضای مجازی بار حقوقی دارد و پزشکی قانونی به عنوان مرجع رسمی و ذی صلاح می‌تواند علت بروز این حادثه و عمق آن را تعیین کند.
 
کد مطلب : ۲۲۴۸۲
دوشنبه ۸ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۱۱
۰
 
مرجع : باشگاه خبرنگاران جوان
 

ارسال
 
گروه های خبری :