پنجشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹ ,28 May 2020
 
 
موسسه اخلاق حرفه‌ای صنایع دارویی ارزش‌محور ایرانیان تاسیس شد
 
نخستین نشست رسمی موسسه اخلاق حرفه‌ای صنایع دارویی ایرانیان با حضور نمایندگان شرکت‌های دارویی عصر روز گذشته 16 مهر ماه به مدیریت دکتر الهام عندلیب تشکیل شد.
 
به گزارش فانا، در ابتدای این جلسه دکتر عندلیب ضمن خوش‌آمدگویی به حاضران با اشاره به ضرروت تشکیل این موسسه گفت: ایده راه‌اندازی این موسسه از تشکیل تا اجرایی شدن از یک سال و نیم گذشته آغاز و تاکنون ادامه دارد. این موسسه یک تشکل غیرتجاری است و هدف نهایی آن گسترش و اعتلای دانش ایجاد روابط قانونمند و حرفه‌ای فی‌مابین شرکت‌های دارویی و گروه‌های مختلف شاغل در حرف پزشکی و علی‌الخصوص پزشکان و داروسازان در کشور است.

وی ادامه داد: از زمانی که ایده تاسیس این موسسه شکل گرفت، موضوع با مهندس نیما برارجانیان مطرح شد و بعد از تایید و اعلام حمایت از جانب ایشان، فعالیت این موسسه، زیر چتر شرکت داروسازی دکتر عبیدی آغاز شد.

مدیرعامل موسسه اخلاق حرفه‌ای صنایع دارویی ارزش‌محور ایرانیان در ادامه صحبت‌های خود با اشاره به اهداف این موسسه گفت: ما شرکت‌های دارویی در قبال فعالیت‌ها و تعاملات با جامعه پزشکی و بیماران احساس مسوولیت می‌کنیم. در همین راستا، آیین‌نامه‌ای تدوین کرده‌ایم تا با ایجاد سلسله دستورالعمل‌هایی که باعث ایجاد فرهنگ تعامل حرفه‌ای اخلاقی و منطبق بر قواعد کشوری و بین‌المللی حقوق بیماران و پزشکان می‌شود، در دسترس اعضا و جامعه تولیدکنندگان دارو قرار گیرد. این مهم به صورت خودجوش و خود قانون‌محور انجام گرفته است و نیاز مبرم به آن در صنایع دارویی کشور کاملا مشهود است.

عندلیب در بخش دیگر از صحبت‌های خود تاکید کرد: هدف آیین نامه وضع شده که براساس اصول بنیادین عدالت، صداقت، احترام و مراقبت از بیماران شکل گرفته است و نیز، عملکرد یکپارچه صنایع دارویی، افزایش سطح اعتماد جامعه پزشکی و عموم مردم به تامین سلامت جامعه از سوی شرکت‌های دارویی در داخل کشور است. از این‌رو در نامگذاری این موسسه بر عبارت –ارزش‌محور- تاکید بسیاری داریم. چرا که برخلاف تفکر سنتی و متداول، صنایع دارویی نباید فقط محدود به تولید و فروش دارو باشد؛ بلکه فعالیت‌های ارزش‌محوری مانند آموزش برای سطوح مختلف پزشکان و بیماران، آگاهی‌بخشی به عموم جامعه در رابطه با معضلات بهداشتی مختلف که در قالب کمپین‌ها مطرح می‌شود، بدون شک در زمره فعالیت‌های عمده صنایع دارویی کشور قرار می‌گیرند.

مدیر ارشد علمی پزشکی داروسازی عبیدی در پایان صحبت‌های خود گفت: همه ما می‌توانیم سفیران خوبی ایجاد ارزش و اعتلای سطح سلامت جامعه باشیم.

دکتر علی اعتمادرضایی نماینده شرکت اکتوور به عنوان یکی از اعضای حاضر در جلسه، درباره ضرورت تاسیس این موسسه گفت: در کشور قوانینی وضع شده که بسیار کلی است و فشار و یا اصراری بر اجرای آن نیز وجود ندارد و عملا هر کسی راه خودش را می رود و همین موضوع باعث شده بر تعاملات شرکت‌های دارویی با جامعه مخاطب تاثیر بگذارد. تشکیل این انجمن موجب ایجاد وحدت رویه می‌شود و مهمترین تاثیر این مهم بر سلامت جامعه است.

وی ادامه داد: تشکیل این موسسه از سوی دیگر می‌تواند از صرف هزینه‌های گزاف جلوگیری کند و صرفه‌جویی در هزینه‌ها را صرف فعالیت اجتماعی و بالا بردن اعتماد عمومی بکنیم. این اتفاق باعث می‌شود اعتماد به شرکت‌های دارویی و تولیدات داخلی بالا رود و قطعا حس عدم اعتماد نیز کمتر می‌شود.

در ادامه، دکتر آیت عابدینی، نماینده شرکت نوارتیس وجود این موسسه را ضروری عنوان کرد و گفت: امیدوارم این موسسه بتواند هم افزایی شرکت‌های مختلف فعال در این صنعت را به دست آورد.

لازم به توضیح است در این نشست همچنین دکتر الهه علوی از شرکت جانسون، کاترین الکساندریان از شرکت سانوفی به عنوان اعضای هیات مدیره و دکتر نازلی اشرفی از شرکت جی اس کی، فرهوده فراهانی از شرکت نوونوردیسک، دکتر علیرضا غلامشاهی مدیر فروش و بازاریابی کوبل دارو و نیز، نازلی کاکولکی و فرنوش امینی از بخش حقوقی شرکت کوبل دارو در این جلسه حضور داشتند. 
کد مطلب : ۲۲۵۸۲
چهارشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۵۷
۰
 
 

ارسال
 
گروه های خبری :