پنجشنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۹ ,4 June 2020
 
 
صرفه‌جویی ۴۲۸ میلیون دلاری نظام سلامت با ارتقا و ترمیم تجهیزات سرمایه‌ای
 
رییس هیات امنای صرفه جویی ارزی در معالجه بیماران گفت: ارتقا و ترمیم تجهیزات سرمایه‌ای حتی بلااستفاده در بیمارستان‌ها و مراکز دانشگاهی سراسر کشور منجر به صرفه جویی ۴۲۸ میلیون دلاری در هزینه‌های نظام سلامت می‌شود.
 
به گزارش فانا، مهدی یوسفی در ششمین کنگره تخصصی ساخت بیمارستان و مدیریت منابع و تجهیزات با بیان این مطلب افزود: ارتقا، به روز رسانی، ترمیم و جایگزینی قطعات مستعمل با قطعات جدید تجهیزات پزشکی سرمایه‌ای منجر به کاهش هزینه‌های اقتصادی می‌شود.

وی گفت: بنابر تخمین اداره کل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت حدود ۱۲۰ هزار میلیارد ریال تجهیزات پزشکی سرمایه‌ای در کشور وجود دارد که حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد این تجهیزات همچون دستگاه‌های تصویربرداری، سی تی اسکن، سونوگرافی و  آنژیوگرافی به ارزش تقریبی ۳۶ هزار تا ۴۸ هزار میلیارد ریال به دلایل مختلف از رده مصرف خارج شده و در انبارهای دانشگاه‌ها و مراکز درمانی به صورت بلا استفاده انباشته شده است که با کمک شرکت‌های دانش بنیان و جوانان توانمند کشورمان می‌تواند مورد استفاده قرار گیرند.

رییس هیات امنای صرفه جویی ارزی در معالجه بیماران ادامه داد: در صورت صرفه‌جویی ارزی ناشی از ارتقا، تعمیر و ترمیم تجهیزات سرمایه‌ای موجود در انبارها و ورود نیمی از ۳۶ هزار میلیارد ریال تجهیزات پزشکی سرمایه‌ای بلا استفاده می‌توان به صرفه جویی ۴۲۸ میلیون دلاری در هزینه‌های نظام سلامت دست یافت.

وی با بیان اینکه استفاده از ترمیم و تعمیر تجهیزات سرمایه‌ای نیازمند آگاهی‌های عمومی، سیاست‌گذاری و مدیریت کلان است، گفت: از جمله چالش‌های پیش روی استفاده از تجهیزات سرمایه‌ای حصول اطمینان از حفظ کیفیت دستگاه‌ها، بازسازی و باز ارسالی مناسب توسط شرکت‌های دانش‌بنیان و تامین قطعات مورد نیاز است.
یوسفی عنوان کرد: از جمله مزیت‌های تعمیر و ترمیم تجهیزات پزشکی سرمایه‌ای صرفه جویی در بودجه عمومی نظام سلامت، استفاده بهینه از قطعات سالم موجود در دستگاه‌های بلا استفاده، فعال‌سازی و شکوفایی توانمندی‌های شرکت‌های دانش‌بنیان ارائه دهنده خدمات و کاهش وابستگی علمی و فنی است.
 
کد مطلب : ۲۲۶۹۰
چهارشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۰۷
۰
 
مرجع : خبرگزاری ايرنا
 

ارسال
 
گروه های خبری :