جمعه ۴ مهر ۱۳۹۹ ,25 September 2020
 
 
وزیر بهداشت افغانستان مطرح کرد:
سهم حداکثر ۵ درصدی داروهای ایرانی در بازار داروی افغانستان
 
وزیر بهداشت افغانستان با اشاره به اینکه سهم ایران از بازار دارویی افغانستان در گذشته بین ۱۵ تا۲۰ درصد بود که در حال حاضر حداکثر به ۵ درصد می رسد، گفت: خواستار افزایش صادرات داروهای ایرانی هستیم.
 
به گزارش فانا، فیروز فیروز الدین وزیر بهداشت افغانستان در دیدار با وزیر بهداشت ایران با قدردانی از مهمان نوازی ایران در شصت و ششمین اجلاس وزرای بهداشت منطقه مدیترانه شرقی، اظهار کرد: امیدواریم در این اجلاس بتوانیم از تجارب، دستاوردها، نظرات و افکار یکدیگر برای پیدا کردن راه حل برای بهبود سلامت مردم بهره ببریم.

وی افزود: به نمایندگی از مردم افغانستان از جمهوری اسلامی ایران به دلیل میزبانی از مهاجران افغانی طی ۳۰ سال گذشته و ارائه خدمات در زمینه آموزش، پرورش و سلامت  قدردانی و تشکر می کنم.

وزیر بهداشت افغانستان با اشاره به برنامه وزارت بهداشت این کشور برای بهره گیری از دانش و تکنولوژی روز کشورهای همسایه، عنوان کرد: ما با ایران از لحاظ فرهنگ و زبان  مشترکات بسیاری داریم که می‌توانیم از تکنولوژی ایران بهره ببریم، در حالی که هزینه های کلانی را به کشور های دیگر می پردازیم و به نتایج محدودتری دست پیدا می‌کنیم، بنابراین مشتاق هستیم که همکاری‌های بیشتری را با ایران داشته باشیم و از ظرفیت های ایران در زمینه های مختلف استفاده کنیم.

وی با اشاره به امضاء تفاهم نامه همکاری بین وزارت بهداشت ایران و افغانستان و پنج سند همکاری بین دو کشور ابراز امیدواری کرد که تمام موارد این اسناد عملیاتی شده و اهداف در نظر گرفته شده آن محقق شود.

فیروز الدین با اشاره به تقاضای ادامه تحصیل ۵۵ پزشک افغانستانی در دوره فوق تخصص در ایران نیز گفت: با توجه به نیاز مردم افغانستان به دریافت خدمات تخصصی، بسیاری از بیماران برای دریافت این خدمات مجبور به مراجعه به کشورهای دیگر هستند که مشکلات و هزینه های بسیاری به دنبال دارد، بر این اساس خواستاریم پروسه پذیرش این دانشجویان در ایران تسریع و تسهیل شود تا بتوانیم پس از بازگشت آن‌ها خدمات تخصصی را به مردم افغانستان ارائه دهیم.

وی با تاکید براینکه تنها ۱۵ تا ۲۰ درصد بازار دارویی افغانستان توسط داروهای ایرانی تامین می شود، اظهار کرد: این میزان اخیراً کمتر نیز شده و به حداکثر ۵ رسیده است در حالی که مردم افغانستان از کیفیت داروهای ایرانی راضی بودند اما در حال حاضر داروهایی با کیفیت پایین تر جایگزین داروهای ایرانی در بازار افغانستان شده است که باید سهم داروهای ایرانی را در این بازار افزایش دهیم؛ چرا که داروهای ایرانی برای ما از لحاظ کیفیت و قیمت صرفه اقتصادی بیشتری دارد، همچنین در مرحله بعد می توانیم در بعد انتقال تکنولوژی ساخت داروها با ایران همکاری داشته باشیم.

وزیر بهداشت افغانستان در ادامه با اشاره به تردد مهاجران در مرز دو کشور و احتمال انتقال بیماری های واگیردار گفت: باید با همکاری های بیشتر بین وزارت بهداشت دو کشور این موضوع را حل کنیم.

وی خاطرنشان کرد: باید همکاری ها را بین دو کشور گسترش دهیم تا بتوانیم از توانایی ها و ظرفیت های شایسته ایران استفاده کنیم، در مورد مشکل بروکراسی‌های اداری برای رجیستری داروهای ایرانی در افغانستان نیز راهی برای تسریع و تسهیل ایجاد شده و تعهد می‌کنیم در این بخش از هیچ کمکی برای تسهیل روند فروگذار نباشیم.
 
کد مطلب : ۲۲۷۹۸
دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۱۱
۰
 
مرجع : وبدا
 

ارسال
 
گروه های خبری :