پنجشنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۹ ,4 June 2020
 
 
وزیر بهداشت لبنان در گفت‌وگوی اختصاصی با فانا:
بحران مالی و ۲ میلیون پناهجوی سوری؛ گریبانگیر سیستم بهداشت و درمان لبنان
تولید داروهای ایرانی در لبنان به دلیل تحریم‌ها ممکن نیست/کارشکنی آمریکا در برنامه واکسیناسیون جنوب لبنان
 
وزیر بهداشت لبنان گفت: بحران مالی و حضور حدود ۲ میلیون پناهجوی سوری در لبنان روی اجرای برنامه‌های بهداشتی و درمانی در لبنان تاثیر منفی گذاشته است.
 
دکتر جمیل جبق در حاشیه شصت و ششمین اجلاس وزرای بهداشت منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار فانا با اشاره به اینکه این اجلاس برای کشورهای عضو منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت از جمله لبنان اهمیت داشت، افزود: در این کنفرانس مسائل مختلفی درباره وضعیت سیستم‌های بهداشت و درمان در کشورهای این منطقه و پیشرفت‌های آنها، واکسیناسیون، ریشه‌کنی بیماری‌های فلج اطفال، سرخک و سایر مباحث بحث و گفت‌وگو شد.

وی در پاسخ به این سوال فانا که درباره آخرین وضعیت سیستم بهداشت و درمان لبنان توضیح داد: متاسفانه ما در لبنان  به علت مشکلات اقتصادی تاکنون نتوانسته‌ایم دستاورد بزرگی در حوزه بهداشت و درمان داشته باشیم. ما هم‌اکنون بحران اقتصادی در لبنان داریم و وقتی درباره پوشش عمومی خدمات بهداشت و سلامت (PHC) صحبت می‌کنیم یعنی باید منابع مالی زیادی داشته باشیم تا بتوانیم این پوشش را اجرایی کنیم اما به دلیل فقدان منابع مالی انجام این کار ممکن نیست. از سوی دیگر حدود 2 میلیون پناهجوی سوری نیز در لبنان حضور دارند. بنابراین وقتی از پوشش همگانی خدمات بهداشت و سلامت صحبت می‌کنیم باید این پناهجویان نیز شامل شوند که با توجه به نیاز به منابع مالی سنگین برای این کار، پوشش همگانی خدمات بهداشت و سلامت در لبنان فعلا شدنی نیست.وزیر بهداشت لبنان در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار فانا درباره نتایج سفر چند ماه پیش او به ایران اظهار کرد: ایران دوست خوبی برای لبنان است و روابط بسیار خوبی بین دو کشور حکمفرماست. در حال حاضر ایران و لبنان در بخش‌های مختلف به ویژه بهداشت و درمان با یکدیگر همکاری می‌کنند. همانطور که می‌دانید ما به دنبال واردات دارو از ایران به ویژه داروهای بایوسیمیلار و داروهای انکولوژی هستیم و برخی اوقات هم به اعزام بیمارانمان به ایران برای دریافت خدمات درمانی نیاز داریم.

جبق در پاسخ به این سوال فانا که آیا برنامه مشخصی هم برای تولید داروهای ایرانی در لبنان وجود دارد یا خیر عنوان کرد: برنامه‌های زیادی در این زمینه وجود دارد اما با توجه به تحریم‌های ایران نمی‌توانیم تولید داروهای ایرانی را به لبنان منتقل کنیم و مشکلات و موانع زیادی برای این انتقال وجود دارد.وزیر بهداشت لبنان همچنین در پاسخ به سوال دیگر فانا درباره اظهارات اخیر وی مبنی بر مانع‌تراشی آمریکا در راه اعطای واکسن به کودکان جنوب لبنان توضیح داد: این موضوع به صورت عمومی مطرح نشد بلکه در یک جلسه داخلی سازمان جهانی بهداشت مطرح شد که در آن مطرح شد به شرطی واکسن در اختیار لبنان قرار داده می‌شود که این واکسن‌ها به جنوب لبنان نروند. سازمان جهانی بهداشت با این توصیه مخالفت کرد و در نتیجه آمریکا هم دادن واکسن به ما را متوقف کرد. جنوب لبنان عمدتا متعلق به جامعه حزب الله است و به همین دلیل آمریکا نمی‌خواهد هرگونه اهدا یا کمکی که به لبنان می‌کند به دست حزب‌الله برسد.

وی گفت: من به عنوان وزیر بهداشت لبنان نماینده حزب الله در کابینه دولت لبنان هستم اما عضو حزب الله نیستم.

گفت‌وگو از محمدجواد به‌آبادی
 
کد مطلب : ۲۲۸۱۴
يکشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۴۱
۰
 
 

ارسال
 
گروه های خبری :