سه شنبه ۱۷ تير ۱۳۹۹ ,7 July 2020
 
 
مختاری در گفت‌وگو با فانا:
برخی تصورات منفی درباره واکسن آنفلوآنزا ساده‌لوحانه است
واکسن آنفلوآنزا کاملا هزینه-اثربخش است/بیماری آنفلوآنزا مثل یک کوه یخ است
 
عضو کمیته کشوری مبارزه با آنفلوآنزا گفت: امیدوارم مسوولان به اهمیت واکسن آنفلوآنزا پی برده باشند و زمینه تامین به اندازه کافی آن را فراهم کنند تا این واکسن دستکم به وفور در دسترس گروه‌های پرخطر باشد
 
دکتر مجید مختاری در گفت‌وگو با خبرنگار فانا با اشاره به اینکه باید تلاش شود در زمینه واکسیناسیون آنفلوآنزا آگاهی رسانی کاملی به مردم و به ویژه گروه‌های پرخطر انجام شود، افزود: کلیه دستورالعمل‌های نهادهای بین‌المللی مانند CDC و WHO نیز در این زمینه نظارت دارد و ایران نیز یکی از 120 مرکز عمده ویروس‌شناسی در دنیا است و اطلاع‌رسانی خوبی نیز از سوی ایران به سازمان‌های جهانی درباره این ویروس انجام می‌شود.

او با اشاره به اینکه خانم‌های باردار، افراد بالای 65 سال، کودکان زیر 3 سال، افراد دارای بیماری‌های مزمن و خاص که سیستم ایمنی آنها را تضعیف می‌کند، بیماران سرطانی و افرادی که داروهای کورتونی مصرف می‌کنند، افراد دچار نارسایی‌های تنفسی و قلبی، افراد اچ‌آی‌وی مثبت و افراد بسیار چاق با BMI بالای 40 از جمله گروه‌های پرخطری هستند که تزریق واکسن آنفلوآنزا برای آنها توصیه شده است، عنوان کرد: بعضا این تصور وجود دارد که اطلاع‌رسانی درباره ضرورت تزریق واکسن آنفلوآنزا یک فن اقتصادی برای شرکت‌های داروسازی و واکسن‌سازی جهت فروش واکسن است اما اصلا اینطور نیست و ساده‌لوحانه است که فکر کنیم نیازی به واکسن آنفلوآنزا نداریم.

وی خاطرنشان کرد: چهار ویروس اصلی آنفلوآنزا می‌توانند کشنده باشند که هر چهار ویروس در واکسن‌های آنفلوآنزا پوشش داده شده‌اند. بدون با تزریق واکسن شروع به ساختن آنتی بادی و پادتن می‌کند و بدون شروع به مقاوم شدن در برابر این ویروس‌ها می‌کند. بله، ممکن است حتی با زدن واکسن هم بیمار شویم چرا که ویروس‌های بسیار زیاد دیگری هم وجود دارند که ممکن است آنها باعث بیماری ما شوند اما دستکم در برابر این چهار ویروس بدن مقاوم می‌شود. ویروس‌های خطرناکی که ممکن است کار فرد بیمار را به آی‌سی‌یو هم بکشانند.

عضو کمیته کشوری مبارزه با آنفلوآنزا گفت: اینقدر اثرات سوء واکسن آنفلوآنزا کم است و تعداد افرادی که ممکن است زدن واکسن آنفلوآنزا دچار بیماری شوند در سطح بین‌المللی آنقدر کم است که با آمار مرگ و میر ناشی از نزدن واکسن اصلا قابل مقایسه نیست و در حقیقت واکسن آنفلوآنزا کاملا هزینه-اثربخش است.

وی تصریح کرد: در زمینه زدن واکسن آنفلوآنزا نباید فقط به بحث‌های مالی و هزینه نگاه کرد بلکه هزینه انسانی هم بسیار اهمیت دارد. بیماری آنفلوآنزا مثل یک کوه یخ است که شاید فقط ما نک آن را ببینیم اما هزینه‌های انسانی و اجتماعی ناشی از ابتلا به آنفلوآنزا بسیار سنگین است، هزینه‌هایی مانند سرکار نرفتن افراد، کشیده شدن کار فرد به بیمارستان و احیانا آی‌سی‌یو و ... حتی محققان به این پی برده‌اند که ابتلا به آنفلوآنزا می‌تواند باعث بروز برخی بیماری‌های دیگر نیز شود.

مختاری ابراز امیدواری کرد که مسوولان به اهمیت واکسن آنفلوآنزا پی برده باشند و زمینه تامین به اندازه کافی آن را فراهم کنند تا این واکسن دستکم به وفور در دسترس گروه‌های پرخطر باشد. همچنین امیدواریم داروهای درمان آنفلوآنزا نیز به اندازه کافی تامین شوند.

وی اظهار کرد: بهترین زمان برای زدن واکسن آنفلوآنزا اواخر اکتبر و اوایل نوامبر سال میلادی است.
 
کد مطلب : ۲۳۰۴۶
شنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۱۵
۰
 
 

ارسال
 
گروه های خبری :