سه شنبه ۱۷ تير ۱۳۹۹ ,7 July 2020
 
 
رجب در گفت‌وگو با فانا خبر داد:
علاقه‌مندی بیمه‌ها به پوشش هزینه‌های آموزش بیماران دیابتی
هنوز خیلی‌ها دیابت را جدی نمی‌گیرند/قاچاق معکوس از علل کمبود انسولین
 
رئیس انجمن دیابت ایران گفت: بیمه‌ها نسبت به تحت پوشش قرار دادن هزینه‌های آموزش در فرآیند درمان دیابت علاقه‌مند شده‌اند.
 
اسدالله رجب در حاشیه سمینار روز جهانی دیابت در گفت‌وگو با خبرنگار فانا با اشاره به اینکه هدف از برگزاری مراسم روز جهانی دیابت شناساندن هرچه بیشتر دیابت به عموم مردم، متخصصان، سیاستگذاران حوزه بهداشت و درمان و همچنین خود دیابتی‌ها است، افزود: با وجود همه تلاش‌های صورت گرفته هنوز دیابت در بین بسیاری از مردم شناخته شده نیست و بسیاری از مردم، سیاستگذاران حوزه بهداشت و درمان و حتی خود دیابتی‌ها این بیماری را جدی نمی‌گیرند.
 
وی در پاسخ به این سوال که طی سال‌های گذشته چقدر از اهداف انجمن دیابت ایران و همچنین سمینارهای برگزار شده برای دیابت محقق شده است؟ توضیح داد: زمانی که می‌خواستیم انجمن دیابت ایران را تشکیل دهیم به من گفتند که کسی دیابت را نمی‌شناسد و پیشنهاد دادند که اسم سازمان مرض قند ایران را روی انجمن بگذاریم. ما گفتیم که از اسم مرض خوشمان نمی‌آید چرا که حالت دردناکی دارد. بهرحال بعد از چند هفته اسم انجمن را مثل همه کشورهای دیگر انجمن دیابت ایران گذاشتیم و تلاش کردیم که بیماری دیابت را به همه مردم کشور بشناسانیم. در حال حاضر نیز همه درباره دیابت صحبت می‌کنند و این بیماری به خوبی در کشور شناخته شده است این در حالی است که زمانی که ما کارمان را در حدود 30 سال پیش شروع کردیم الفبای دیابت را کسی نمی‌شناخت. الان سمینارها و کنگره‌های زیادی در حوزه دیابت برگزار می‌شود و شناخت مردم هم نسبت به این بیماری نسبت به گذشته بسیار بیشتر شده است. یکی از دلایل افزایش تعداد بیماران دیابتی در کشور نیز همین افزایش شناخت بوده که باعث شده تشخیص بیماران تعدادی بهبود یافته و در نتیجه تعداد بیماران دیابتی شناخته شده افزایش یابد. البته هنوز در سرنخ هستیم و بعد از تشخیص باید ببینیم آیا در زمینه درمان دیابت هم موفق بوده‌ایم یا خیر.
 


وی در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار فانا درباره اینکه چرا شعار "از خانواده‌تان محافظت کنید" برای روز جهانی دیابت امسال انتخاب شده است؟ عنوان کرد: وقتی فردی در یک خانواده مبتلا به دیابت می‌شود، این موضوع روی همه خانواده تاثیر می‌گذارد و کل خانواده باید کمک کنند تا قند خون فرد دیابتی کنترل شود. در حقیقت کل خانواده باید رفتاری را که باعث ابتلای یکی از اعضایش به دیابت شده است را تغییر دهند و در نتیجه به خاطر اهمیت خانواده در کنترل دیابت اعضایش، این شعار برای روز جهانی دیابت امسال انتخاب شده است.
 
رجب درباره اهمیت ورزش در درمان و پیشگیری دیابت و همچنین کمپین چالش حلقه آبی که توسط شرکت داروسازی تهران شیمی در حاشیه سمینار امسال روز جهانی دیابت در مجتمع بیمارستان امام خمینی (ره) برگزار شد، توضیح داد: درمان دیابت شش پایه دارد که فعالیت جسمی و ورزش یکی از این پایه‌ها است. البته برای ترغیب افراد دیابتی و غیردیابتی به ورزش باید فرهنگ سازی گسترده‌ای انجام شود و در حقیقت نیاز به یک تغییر رفتار اساسی در این زمینه داریم. آموزش باعث می‌شود که به تدریج ورزش هم وارد برنامه درمان بیماران دیابتی شود. شرکت‌های داروسازی هم می‌توانند نقشی اساسی در این فرهنگ سازی داشته باشند.
 
وی گفت: شرکت‌های داروسازی در کشورهای پیشرفته همواره درصدی از بودجه خود را به ارائه آموزش به بیماران اختصاص می‌دهند اما هنوز در کشور ما این موضوع خیلی گسترده نشده است. ما در انجمن دیابت ایران آمادگی داریم که با همکاری شرکت‌های داروسازی برنامه‌های آموزشی و فرهنگ سازی را به صورت مستمر و اساسی به بیماران دیابتی ارائه دهیم.
 
رئیس انجمن دیابت ایران درباره جلسه برگزار شده در نهاد ریاست جمهوری در زمینه دیابت نیز گفت: در این جلسه بیمه‌ها نیز حضور داشتند و یکی از مشکلات فعلی ما این است که بیمه‌ها هزینه‌های مربوط به آموزش در فرآیند درمان بیماران دیابتی را تحت پوشش قرار نمی‌دهند این در حالی است که یک فرد دیابتی اگر بخواهد قند خون خود را کنترل کند، اگر دانش کافی را نداشته باشد نمی‌تواند این کار را انجام دهد و هرچقدر هم دارو مصرف کند بی‌فایده خواهد بود. در نتیجه آموزش در این زمینه اهمیت زیادی دارد و باعث بهینه شدن مصرف دارو توسط بیماران دیابتی نیز می‌شود. در این جلسه مشخص شد که بیمه‌ها نیز نسبت به تحت پوشش قرار دادن هزینه‌های آموزش در فرآیند درمان دیابت علاقه‌مند شده‌اند.
 
او درباره علت کمبود انسولین در چند هفته اخیر نیز گفت: این کمبود دلایل مختلفی می‌تواند داشته باشد. شاید برای یکی دو سال آینده انسولین به میزان کافی برای بیماران تامین شده باشد اما باید گفت که مدیریت مصرف انسولین در کشور درست نیست. مثلا اینکه فردی بدون نسخه می‌تواند از داروخانه‌ها انسولین بخرد یک معضل است. قطعا اگر در این زمینه نظارت صورت بگیرد، کمبودی نخواهیم داشت. ضمن اینکه بطورکلی قیمت دارو در ایران ارزان است و عده‌ای دارو از جمله انسولین را از داروخانه‌ها می‌خرند و می‌برند و در عراق می‎فروشند که قطعا این قاچاق معکوس نیز به کمبود دارو در کشور دامن می‌زند.
 
گفت‌وگو از محمدجواد به‌آبادی
 
 
کد مطلب : ۲۳۱۶۶
سه شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۵۳
۰
 
 

ارسال
 
گروه های خبری :