سه شنبه ۱۷ تير ۱۳۹۹ ,7 July 2020
 
 
نیکوسخن در گفت‌وگو با فانا:
دیابت یک غول نیست
دیابت نوع 2 تا 90 درصد قابل پیشگیری است/با شش P در حوزه دیابت مواجهیم
 
مديرعامل انجمن ديابت ايران گفت: دیابت یک غول نیست و با کنترل مناسب می‌توان از دیابت یک دوست ساخت.
 
امیرکامران نیکوسخن در حاشیه سمینار روز جهانی دیابت در گفت‌وگو با خبرنگار فانا با اشاره به اینکه به ابتکار فدراسیون بین‌المللی دیابت 14 نوامبر (23 آبان) و به مناسبت روز تولد فردریک بانتینگ کاشف انسولین روز جهانی دیابت نام‌گذاری شده است، افزود: در ایران هم یک هفته به عنوان هفته ملی دیابت اعلام شده است چرا که فعالیت‌های مرتبط با حوزه دیابت بسیار گسترده بوده و انجام کلیه این فعالیت‌ها در یک روز ممکن نیست. از سوی دیگر شعار روز جهانی دیابت نیز برای هر دو سال متوالی انتخاب می‌شود و شعار امسال روز جهانی دیابت نیز همان شعار سال قبل یعنی "از خانواده‌تان محافظت کنید" است. درباره این شعار باید بگویم که بیماری دیابت یک بیماری 24 ساعته، 365 روزه و بدون مرخصی است و تمام جوانب زندگی یک فرد را تحت تاثیر قرار می‌دهد. بنابراین فرد دیابتی باید از سوی خانواده خود بطور ویژه حمایت شود. این حمایت شامل تغذیه مناسب و به موقع، فعالیت بدنی و ... است که اگر خانواده فرد دیابتی با او همراه نباشد، متاسفانه فرد دیابتی هم نمی‌تواند به شکلی درستی بیماری خود را کنترل کند.
 
وی افزود: از سوی دیگر باید بدانیم که دیابت نوع 2 تا 90 درصد قابل پیشگیری است. ما از یک ابزار خاص در خانواده‌ها می‌توانیم استفاده کنیم تا اعضای خانواده‌ها به این بیماری مبتلا نشوند و آن ابزار خاص خود فرد دیابتی است. یعنی وقتی فردی در یک خانواده مبتلا به دیابت می‌شود، می‌تواند با در پیش گرفتن شیوه صحیح زندگی، این شیوه را در بین سایر اعضای خانواده نیز ترویج کند و با آموزش‌هایی که فرد دیابتی در زمینه‌هایی مانند تغذیه، فعالیت بدنی، کاهش استرس و ... می‌بیند می‌تواند به اصلاح سبک زندگی سایر اعضای خانواده نیز کمک زیادی کند. بنابراین این یک رابطه دو طرفه است یعنی خانواده کمک می‌کند که بیماری عضو دیابتی خود درست کنترل شود و فرد دیابتی هم به خانواده خود در اصلاح سبک زندگی و پیشگیری از ابتلا به دیابت کمک می‌کند.
 
وی با اشاره به اینکه در حوزه دیابت با شش P تاثیرگذار مواجه هستیم، توضیح داد: این شش P شامل Public و Patients و Physicians و Policy Makers و Press و Payers هستند. در زمینه Public یعنی عموم مردم، هنوز بسیاری از افراد جامعه به دیابت مبتلا نشده‌اند و باید به آنها گوشزد کنیم و به آنها آموزش دهیم تا از ابتلای تعداد بیشتری از افراد به دیابت پیشگیری شود. در زمینه Patients یعنی بیمار باید بگوییم که دیابت دیگر یک غول نیست و ابتلا به دیابت مساوی کور شدن، سکته قلبی، قطع شدن پا و مواردی از این دست نیست که شاید در جامعه تصور شود. بیماران باید بدانند که با کنترل مناسب می‌توان از دیابت یک دوست ساخت. در زمینه Physicians یعنی پزشکان و افراد دخیل در درمان بیماران دیابت هم باید تلاش کنیم تا میزان آگاهی و آشنایی آنها با این بیماری افزایش یابد. در زمینه Policy Makers یعنی سیاستگذاران حوزه بهداشت و درمان باید تلاش کنیم تا توجه آنها به مسائل مرتبط با بیماری دیابت و نیازهای بیماران دیابتی افزایش یابد. در زمینه Press یعنی رسانه‌ها باید بگویم که رسانه‌ها نقش مهمی در اطلاع رسانی در حوزه دیابت دارند. البته متاسفانه این نقش می‌تواند برخی اوقات منفی هم باشد مانند تبلیغ مسائل غیرعلمی مانند استفاده از قارچ یا عرقیجات در درمان دیابت. نقش رسانه‌ها موقعی مثبت است که بتوانند اطلاعات درست و علمی مرتبط با دیابت را در دسترس آنها قرار دهند. در زمینه Payers یعنی بیمه‌ها هم باید آنها را ترغیب کنیم تا بیشتر در حوزه دیابت سرمایه‌گذاری کنند به ویژه در زمینه تحت پوشش قرار دادن داروها و دستگاه‌های تست قند خون و نوارهای آنها. متاسفانه هنوز این تجهیزات در ایران بیمه نیستند این در حالی است که مطالعات در دنیا نشان داده است که اگر بیمه‌ها موثرتر در حوزه دیابت ورود کنند، می‌توانند از مشکلات دیابتی‌ها در آینده و خرج‌هایی که ممکن است در آینده داشته باشند، جلوگیری کنند.
 


مديرعامل انجمن ديابت ايران با تاکید بر اینکه اگر داروها و تجهیزات موردنیاز بیماران دیابتی تحت پوشش بیمه قرار بگیرند قطعا برد به سمت جامعه خواهد بود، افزود: مطالعات نشان داده است که اگر بیماران دیابتی به خوبی قند خون خود را با استفاده از دستگاه‌های تست قندخون کنترل کنند، می‌توان تا 12 برابر هزینه‌های درمان عوارض آینده این بیماران را کاهش داد. این در حالی است که این دستگاه‌ها هنوز در ایران بیمه نیستند و دسترسی به آنها از سوی بیماران در وضعیت مناسبی نیست. در کشورهای پیشرفته حتی دستگاه‌های کنترل قند خون برای کسانی که انسولین می‌زنند کم کم در حال کنار رفتن بوده و به جای این دستگاه‌ها، پایشگرهای مداوم قند خون و سنسورهایی که لحظه به لحظه قند خون افراد را رصد می‌کنند، وارد عرصه شده است تا حتی افراد شب‌ها در هنگام خواب هم قندخونشان رصد شود و  اگر قندخون افتاد، دستگاه بلافاصله هشدار می‌دهد و از آسیب دیدن فرد جلوگیری می‌شود. اما ما در ایران هنوز این چالش را داریم که دستگاه‌های فعلی تست قند خون و نوارهای آنها بیمه نیستند. با رایزنی با بیمه‌ها در تلاشیم تا آنها را متقاعد کنیم در حوزه دیابت بیشتر ورود کنند.
 
وی درباره کمپین چالش حلقه آبی که توسط شرکت داروسازی تهران شیمی در سمینار روز جهانی دیابت برگزار شد، توضیح داد: هدف اصلی این چالش این است که به همه افراد جامعه توصیه کنیم که هفته‌ای حداقل 150 دقیقه یا روزی حداقل نیم ساعت و حداقل 5 روز در هفته ورزش کنند. متاسفانه در حال حاضر مردم جامعه ما به دلایل مخلف از جمله گرفتاری‌های روزمره خیلی ورزش نمی‌کنند و ورزش را در آخرین اولویت خود قرار داده‌اند و منتظر تا فرصتی برای ورزش کردن پیدا کنند اما این فرصت به دلیل مشغله‌های زندگی ایجاد نمی‌شود. این کمپین به مردم گوشزد می‌کند که اگر نمی‌خواهند سرطان، دیابت، پوکی استخوان، بیماری‌های قلبی عروقی و ... را بگیرند، باید ورزش کنند. بیماری‌های غیرواگیر یک سری عوامل خطر مشترک دارند که در راس همه آنها عدم تحرک لازم بدنی است. هدف اصلی این کمپین نیز تشویق مردم به ورزش کردن است.
 
نیکوسخن افزود: خوشبختانه شرکت‌های داروسازی در ایران به این موضوع پی برده‌اند که تنها وظیفه آنها تولید و فروش دارو نیست بلکه باید در زمینه آموزش و آگاهی رسانی به منظور پیشگیری نیز هزینه کنند. شرکت‌های داروسازی همکاری خوبی با انجمن دیابت ایران دارند و با کمک آنها توانسته‌ایم برنامه‌های آموزشی و اطلاع رسانی را به خوبی پیش ببریم.
 
او در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار فانا درباره اینکه علت اصلی کمبود انسولین در کشور طی چند هفته اخیر چیست؟ اظهار کرد: متاسفانه علت اصلی این موضوع را باید در مدیریت غلط جستجو کرد. انسولین وارد کشور شده اما در گمرک مانده است و بروکراسی اداره باعث عدم ترخیص انسولین شده است. ما مشکلی در زمینه تامین انسولین نداریم و حتی یک کارخانه بزرگ تولید انسولین نیز به زودی در کشور راه‌اندازی خواهد شد. متاسفانه اشکال در گمرک بوده است. چند روز پیش که با مسوولان صحبت کردم قرار شد به زودی این مشکل برطرف شود و البته کمبود هم مربوط به یک نوع انسولین خاص بوده است. از سوی دیگر برخی اوقات در بین بیماران هم جو منفی ایجاد می‌شود که باعث می‌شود بیماران به داروخانه‌ها هجوم برده و اقدام به احتکار انسولین کنند که این هم در ایجاد کمبود دارو موثر است. اگر بیماران مطمئنم باشند که در تامین دارو مشکلی وجود ندارد، این وضعیت پیش نمی‌آید.
 
نیکوسخن افزود: در حال حاضر انسولین با قیمت بسیار خوبی در کشور ارائه می‌شود و انواع انسولین‌ها را هم داریم و پوشش بیمه‌ای نیز در این زمینه بسیار خوب است. البته سختگیری‌هایی که در دادن انسولین به بیماران از طریق بیمه صورت گرفته، مشکلاتی را به وجود آورده است. البته باید به بیمه‌ها هم حق بدهیم. برخی افراد سودجو انسولین می‌گرفتند و احتکار می‌کردند و حتی این انسولین‌ها را در کشورهای همسایه که انسولین در آنها قیمت‌های بالاتری دارد، می‌فروختند. بنابراین باید در این زمینه نظارت دقیق انجام شود. ما نیز در انجمن دیابت ایران موافق نظارت دقیق بر توزیع انسولین هستیم اما باید این نظارت طوری انجام شود که بیماران دچار مشکل نشوند. نباید طوری شود که بیماران برای خرید انسولین سه ساعت در صف بایستند. همچنین اگر پزشک مقدار مشخصی انسولین برای هر بیمار تعیین کرده است، کارشناس بیمه نباید بنا به تشخیص خود انسولین کمتری را به بیمار بدهد چرا که بیمار مجبور می‌شود مابقی انسولین موردنیاز خود را به قیمت آزاد از بازار بخرد.
 
گفت‌وگو از محمدجواد به‌آبادی
 
 
کد مطلب : ۲۳۱۶۹
سه شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۴۲
۰
 
 

ارسال
 
گروه های خبری :