سه شنبه ۱۷ تير ۱۳۹۹ ,7 July 2020
 
 
شادنوش در پاسخ به فانا خبر داد:
کمبود انسولین ناشی از سیاست‌های بیمه‌ای است
مردم کمبود انسولین را گزارش کنند/دیابت؛ بزرگترین اپیدمی قرن
 
رئیس مرکز مدیریت پیوند و بیماری‌های وزارت بهداشت گفت: اگر در حوزه دیابت بطور جدی به موضوع پیشگیری پرداخته نشود، منابع مالی کشور و برنامه‌ریزی‌های ملی قطعا پاسخگوی مدیریت این بیماری نخواهند بود.
 
به گزارش خبرنگار فانا مهدی شادنوش در مراسم افتتاح برنامه دهکده دیابت شرکت نوونوردیسک پارس در هتل لاله تهران با اشاره به اینکه امروز یکی از دغدغه‌های اصلی جامعه بشری بیماری‌های غیرواگیر هستند که در این زمینه چاره‌ای جز حرکت به سمت پیشگیری نداریم، افزود: دیابت یکی از بیماری‌های بسیار خطرناک و مرموزی است که بیش از نیم میلیارد نفر از جمعیت جهان را درگیر خود کرده و تبدیل به بزرگترین اپیدمی قرن شده است. به همین دلیل دولت‌های جهان باید برنامه‌های جامعی را برای مقابله با این بیماری عملیاتی کنند.

وی با اشاره به اینکه دیابت فقط بیماری قندخون نیست بلکه می‌تواند تبعات خطرناکی مانند اختلالات کلیوی را نیز ایجاد کند، اظهار کرد: سالانه حدود 7 درصد به بیماران دیالیزی کشور اضافه می‌شود که یکی از دلایل افزایش تعداد بیماران دیالیزی، ابتلای افراد به دیابت و عوارض ناشی از آن است.

وی گفت: متاسفانه در کشور تنها یک چهارم دیابتی‌ها از بیماری خود آگاهی دارند و از این تعداد نیز فقط 50 درصد به صورت منظم و مرتب درمان خود را پیگیری می‌کنند و باعث تاسف است که بگویم از این تعداد نیز درصد قابل توجهی موفق به مدیریت و کنترل دقیق بیماری خود می‌شوند. این در حالی است که دیابت نوع 2 می‌تواند کاملا قابل کنترل و در بسیاری از موارد قابل پیشگیری باشد اما به علت سبک زندگی نادرست ایرانیان و عواملی مانند تغذیه نامناسب، کم تحرکی و استرس بالای موجود در جامعه بیماری دیابت نوع 2 در کشور شیوع بالایی دارد.

رئیس مرکز مدیریت پیوند و بیماری‌های وزارت بهداشت در پاسخ به سوال خبرنگار فانا درباره علت کمبود انسولین در کشور در چند هفته اخیر توضیح داد: خوشبختانه با مدیریت وزارت بهداشت و با وجود سختی‌های ناشی از تحریم‌ها مشکلی در زمینه تامین دارو به ویژه برای بیماران دیابتی نداریم. در مورد انسولین هم محدودیت‌هایی در برخی داروخانه‌ها به وجود آمد که ناشی از سیاست‌های بیمه‌ای بود. شرکت‌های بیمه هم به دلایل خاص خودشان محدودیت‌هایی را ایجاد کرده‌اند که بتوانند با بررسی و دقت کافی روی توزیع انسولین نظارت کنند اما امیدواریم شرکت‌های بیمه‌ای طوری سیاست‌های خود را اجرایی کنند که بیماران دچار مشکل نشوند. تقاضای ما از همه شرکت‌های بیمه‌ای این است که توجه بیشتری نسبت به بیماری‌های مزمن، صعب العلاج و خاص داشته باشند. کشور در شرایط خاصی بسر می‌برد و همه باید تلاش کنیم که بیماران کمترین آسیب را ببینند. روابط عمومی وزارت بهداشت هم به صورت عمومی درخواست کرد که اگر مردم در داروخانه‌ای با کمبود انسولین مواجه می‌شوند موضوع را حتما به وزارت بهداشت گزارش دهند.

شادنوش خاطرنشان کرد: امیدواریم به زودی با راه‌اندازی خط تولید انسولین در کشور شاهد تولید گسترده این محصول در کشور باشیم که این تولید به کاهش قیمت و افزایش دسترسی دارو برای مردم منجر خواهد شد.

وی گفت: در حال حاضر 340 کلینیک دیابت در 64 دانشگاه کشور به صورت گسترده و در استان‌های مختلف فعال هستند و معاونت بهداشت وزارت بهداشت نیز کارهای زیادی را در حوزه‌های آموزش و غربالگری دیابت انجام داده است. در سطح 2 و 3 هم با وجود کلینیک‌های دیابت خدمات مناسبی به بیماران دیابتی ارائه می‌شود.
 
کد مطلب : ۲۳۱۸۵
چهارشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۴۵
۰
 
 

ارسال
 
گروه های خبری :