دوشنبه ۷ مهر ۱۳۹۹ ,28 September 2020
 
 
کمبود انسولین در اردستان به زودی رفع می‌شود
 
مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردستان گفت: کمبود انسولین محدود به شهرستان اردستان نیست و این محدودیت در کل کشور وجود دارد و مسئولان در حال تلاش برای تأمین فوری این دارو هستند.
 
به گزارش فانا، بیماران دیابتی در اردستان طی روزهای اخیر از کمبود انسولین "نوُورپید" در شهرستان گلایه دارند و با وجود مراجعه مکرر به داروخانه‌ها نمی‌توانند داروی مورد نیاز را تأمین کنند. دیابت یکی از بیماری‌های قرن جاری است که به دلیل نحوه زندگی، وراثت، کمبود تحرک و نوع تغذیه شیوع زیادی در جامعه دارد.

یکی از بیماران دیابت که با کمبود آمپول انسولین "نوو رپید" مواجه است، گفت: من باید هر روز این دارو را تزریق کنم، اما هر بار که به داروخانه‌ها مراجعه می‌کنم می‌گویند انسولین "نوورپید" را ندارند. چند سال است این دارو را تزریق می‌کنم و هر زمان که به هر دلیل دارو تزریق نشود دچار سرگیجه، فشارخون، تاری دید می‌شوم و سیستم عمومی بدنم مختل می‌شود، از مسئولان می‌خواهیم هر چه زودتر این مشکل را برطرف کنند.

مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردستان  اظهار کرد: کمبود این دارو محدود به شهرستان اردستان نیست و این محدودیت در کل کشور وجود دارد و مسئولان در حال تلاش برای تأمین فوری دارو هستند.

حسن ذبیحی با بیان اینکه در سطح شهرستان حدود ۱۲۰۰ بیمار دیابتی داریم که نیاز به این دارو دارند، گفت: کمبود انسولین به اطلاع مسئولان مربوطه رسیده است. در جلسه‌ای که با داروخانه‌های شهرستان برگزار شد نظرات آن‌ها را دریافت کردیم و به معاونت دارو دانشگاه علوم پزشکی استان منتقل کردیم.
وی با بیان اینکه کمبود این نوع خاص انسولین به دلیل وارداتی بودن آن، با کمبود مواجه است، گفت: اقدامی که شبکه بهداشت و درمان انجام داد با پزشکان غدد در استان تعامل شده و قرار است برای این بیماران، گونه جایگزین دارو تجویز شود؛ این‌گونه انسولین که استان اصفهان با کمبود آن مواجه است گونه‌ای خاص بوده و قابل جایگزین است.

مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردستان با بیان اینکه مشکلات مربوط به واردات انسولین‌های نوورپید و نوومیکس به کشور سبب کمبود آنها در کشور و استان شده است، گفت: به طور کلی این نوع دارو در استان محدود است، اما در شهرهای کوچک مانند اردستان واقعاً این نوع دارو وجود ندارد.
 
کد مطلب : ۲۳۵۸۹
يکشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۳۶
۰
 
مرجع : خبرگزاری ايسنا
 

ارسال
 
گروه های خبری :