سه شنبه ۱ مهر ۱۳۹۹ ,22 September 2020
 
 
خط‌ تولید فیلتر همودیالیز هلال احمر بازگشایی شد
 
خط‌ تولید فیلتر همودیالیز امروز دوشنبه هفدهم آذر ۹۸ با حضور دبیرکل جمعیت هلال احمر و استاندار البرز در شرکت تجهیزات پزشکی هلال ایران وابسته به سازمان تدارکات پزشکی جمعیت هلال احمر بازگشایی شد.
 
به گزارش فانا، برای بازگشایی این خط تولید مواد اولیه مورد نیاز فیلترهای همودیالیز از کشور آلمان وارد ایران شده است.
تا قبل از بازگشایی خط تولید صافی دیالیز، واردات صافی دیالیز در سال چهار میلیون عدد بود. اما با تولید این محصول در داخل، وابستگی ما در این زمینه به کشورهای تامین کننده قطع خواهد شد و این در تحقق اقتصاد مقاومتی موثر است و جمعیت هلال احمر همچنان در تامین این کالای اساسی فعالیت مستمر خود را ادامه خواهد داد.
شرکت تجهیزات پزشکی هلال ایران (سها) که زیرمجموعه سازمان تدارکات پزشکی جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران است، بزرگترین مجتمع صنعتی و مدرن تولید تجهیزات یک بار مصرف پزشکی در ایران است. 
هدف از تأسیس شرکت سها، قطع وابستگی کشور به ورود تجهیزات پزشکی یک بار مصرف به منظور جلوگیری از خروج ارز، انتقال دانش فنی تولید تجهیزات پزشکی و ایجاد اشتغال برای جوانان بوده است.
این شرکت از ابتدای تأسیس تاکنون، گام‌های بلندی را در توسعه کمی و کیفی خود برداشته و توانسته است اهداف تعیین شده خود را تحقق بخشد.
صافی های دیالیز شرکت تجهیزات پزشکی هلال ایران سال ها است که در ۲ نوع مختلف Low Flux و High Flux تولید می‌شود که در حدود ۹ ماه گذشته به علت نبود مواد اولیه و هالوفایبر، به دلیل تحریم های ظالمانه تولید فیلترهای همودیالیز متوقف شده بود و هم اکنون با تامین مجدد مواد اولیه از امروز این خط تولید آغاز به کار خواهد کرد.در مراسم بازگشایی این خط تولیدی حسن صفاریه سرپرست سازمان تدارکات‌ پزشکی جمعیت هلال‌ احمر گفت: سه ماه قبل به ما ماموریت دادند که به واسطه بروز مشکلاتی در سازمان تدارکات پزشکی در خدمت این مجموعه باشیم.

وی ادامه داد: یکی از مشکلات‌ ما در شرکت تجهیزات پزشکی سها، بحث توقف استراتژیک‌ترین کالای این شرکت، یعنی فیلترهای همودیالیز بود. این در حالی است که بیماران دیالیزی یکی از آسیب‌پذیرترین بیماران بوده و نیازمند دستگاه‌ها و فیلترهای همودیالیز هستند.

سرپرست سازمان تدارکات پزشکی جمعیت هلال احمر توضیح داد: به طور کلی در کشور ۲ تولیدکننده صافی دیالیز داشتیم که هر کدام بخشی از بازار را تامین می‌کردند و توقف خط تولید صافی دیالیز سها بسیار چالش ایجاد می‌کرد. طی سه ماه گذشته تلاش‌ها و حمایت‌های بسیاری برای راه‌اندازی مجدد آن اتفاق افتاد و امروز خوشحالیم که این خط تولید مجددا راه‌اندازی شد.

صفاریه با اشاره به اینکه همچنان سیاست‌های توسعه‌ای را در این شرکت پیش می‌بریم، گفت: این خط تولید حتما باید "های تک" شود و ارتباط‌ ما با شرکت آلمانی باید به صورت مستقیم باشد، نه واسطه‌ ای تا بتوانیم کالایی سالم‌تر تامین و تولید کنیم.

وی با اشاره به اینکه شرکت تجهیزات پزشکی هلال ایران سه هزار و ۶۰۰ دستگاه همودیالیز از ۶ هزار دستگاهی را که تولید می‌شود، تحت پوشش قرار می‌دهد، توضیح داد: باید GMP شرکت را ارتقا دهیم تا بتوانیم در عرصه بین‌المللی هم حضور یابیم. شرکت تجهیزات پزشکی هلال احمر، هلدینگی بزرگ و با پتانسیلی بالا در حوزه تولید دارو، تجهیزات پزشکی، واردات آن‌ها و نظایر آن است.

محمودرضا پیروی دبیرکل جمعیت هلال احمر نیز در حاشیه بازگشایی این خط گفت: این خط می‌تواند سالانه ۲.۵ میلیون فیلتر صافی دیالیز تولید کند.
وی توضیح داد: راه‌اندازی مجدد این خط تولید کار بزرگ و بسیار ارزشمندی است و باید توجه کرد که بیماران کلیوی یکی از گروه بیمارانی هستند که در طول عمرشان ممکن است صدمات زیادی را متحمل شوند و زجر بسیاری بکشند و برخی از این بیماران به مراحل حاد بیماری رسیده و نیازمند دیالیز می‌شوند؛ به طوری که باید در طول زندگی‌شان همواره دیالیز شوند.
دبیرکل جمعیت هلال احمر اضافه کرد: با افزایش پیوند کلیه در کشور، شاهدیم که سلامتی به بخشی از بیماران کلیوی بازگشته است، اما در برخی بیماران، پیوند کلیه پس می‌زند و بیمار مجددا نیازمند دیالیز می شود.

پیروی با اشاره به اینکه در دنیا ۱۰۵ میلیون نفر بیمار نیازمند دیالیز وجود دارند، اظهار داشت: تعداد این بیماران در ایران ۳۱ هزار و ۵۰۰ نفر است که البته پیش‌بینی می‌شود این تعداد طی ۱۰ سال آینده به ۵۰ هزار نفر افزایش یابند. بنابراین راه‌اندازی مجدد خط تولید فیلترهای دیالیز همت بزرگی در سال رونق تولید بوده و بسیار ارزشمند است.

وی گفت: با بازگشایی این خط تولیدی شرکت تجهیزات پزشکی هلال ایران وابسته به سازمان تدارکات پزشکی جمعیت هلال احمر می‌تواند در ۲۴ ساعت، ۱۰ هزار فیلتر صافی دیالیز و در سال ۲.۵ میلیون فیلتر صافی دیالیز تولید کند که بیش از ۴۵ درصد از سهم بازار را هم تامین می‌کند.
شهبازی استاندار البرز در این مراسم گفت: مسئولان جمعیت‌ هلال‌احمر و سازمان تدارکات پزشکی این جمعیت تلاش زیادی برای فعالیت مجدد خط تولید فیلتر همودیالیز داشتند. 
وی با تاکید بر اینکه نام شرکت تجهیزات پزشکی سها در تاریخ ایران و در صنعت پزشکی و تجهیزات پزشکی ایران، ماندگار و پرآوازه است، از تلاش کارشناسان و تیم مدیریتی هلال احمر برای راه‌اندازی مجدد خط تولید فیلتر همودیالیز تقدیر کرد.

در آیین بازگشایی خط تولید فیلتر همودیالیز در شرکت تجهیزات پزشکی هلال (سها ۱) استاندار البرز، دبیرکل جمعیت هلال‌احمر، رئیس سازمان تدارکات پزشکی هلال، مدیرعامل شرکت تجهیزات پزشکی هلال‌احمر و دیگر مسئولان این استان حضور داشتند.
 
کد مطلب : ۲۳۶۱۵
دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۲۴
۰
 
مرجع : خبرگزاری ايرنا
 

ارسال
 
گروه های خبری :