چهارشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۸ ,29 January 2020
 
 
داوری در گفت‌وگو با فانا خبر داد:
آغاز تولید انبوه کارپول‌های دندانپزشکی لقمان از ماه جاری
به زودی پروانه تولید انسولین انسانی را هم می‌گیریم
 
مدیرعامل شرکت دارویی و بهداشتی لقمان از آغاز تولید انبوه کارپول‌های دندانپزشکی (لیدوکائین/اپی‌نفرین) در این شرکت از ماه جاری خبر داد.
 
مهندس خسرو داوری در گفت‌وگو با خبرنگار فانا با اشاره به اینکه امسال پروانه تولید کارپول‌های دندانپزشکی را دریافت کردیم و این محصول در چند ماه اخیر نیز در جامعه پزشکی دچار کمبود شده است، افزود: هم‌اکنون تنها سه شرکت کارخانجات داروپخش، داروسازی اکسیر و دارویی و بهداشتی لقمان این محصول را تولید می‌کنند. لقمان در اوایل سال جاری حدود 110 هزار کارپول دندانپزشکی را تولید و وارد بازار کرده و از ماه جاری نیز با تامین لوازم بسته‌بندی موردنیاز تولید این محصول از خارج از کشور، تولید انبوه این محصول را با برند (زایپی‌دنت) آغاز خواهیم کرد. شرکت لقمان ظرفیت بالایی در تولید کارپول‌های دندانپزشکی در کشور به میزان ماهانه حدود 2 میلیون معادل سالانه حدود 24 میلیون ویال را در اختیار دارد.

وی با اشاره به اینکه شرکت لقمان به زودی پروانه تولید انسولین انسانی را نیز از سازمان غذا و دارو دریافت خواهد کرد، گفت: براین اساس انسولین انسانی را با برند هایسولین در سه نوع N (ان‌پی‌اچ)، R (رگولار) و Mix (ترکیبی) در اشکال ویال و در آتی به صورت کارتریج تولید خواهیم کرد. ضمن اینکه خط تولید آمپول هم در لقمان راه‌اندازی شده است و قرار است با اخذ پروانه‌های مربوطه بین 10 تا 15 قلم محصول نیز در این خط تولید شود و در حال حاضر شرکت لقمان شش خط تزریقی (سه خط به صورت پودر و سه خط به صورت مایع) در اشکال ویال، آمپول و کارتریج و هفت خط کامل پیوسته تولید و بسته‌بندی محصولات دارویی خوراکی در اشکال قرص، کپسول، سوسپانسیون، شربت و ساشه و یک خط نیمه جامدات را دارا است و در سال‌های اخیر سرمایه‌گذاری‌های بالایی در ماشین آلات تولید و بسته‌بندی و فضاها و تاسیسات در این شرکت انجام گرفته است.

مدیرعامل شرکت دارویی و بهداشتی لقمان با بیان اینکه شرکت لقمان پروانه تولید 150 قلم محصول را در اختیار دارد از این تعداد 125 محصول در حال تولید انبوه هستند و 25 محصول دیگر در صورت نیاز بازار تولید خواهند شد. توضیح داد : لقمان محصولات خود را در اشکال دارویی قرص، کپسول، سوسپانسیون، شربت، ساشه، کارتریج و ویال تولید می‌کند.

داوری گفت: خط تولید محصولات بهداشتی در شرکت لقمان تعطیل شده است و برنامه‌ای هم برای فعالیت مجدد در این زمینه نداریم اما در زمینه محصولات آرایشی قصد داریم حدود 10 قلم محصول از جمله محصولات شامپو و محلول‌های ضدریزش مو و تقویت‌کننده و ضد شوره مو را در این خط تولید کنیم.

وی با اشاره به سرمایه‌گذاری‌های شرکت لقمان در سایر شرکت‌ها توضیح داد: از جمله حدود 20 درصد از سهام شرکت پخش فردوس را در اختیار داریم و همچنین شرکت پخش طب نوین که توسط سهامدار عمده لقمان تاسیس شده است هم حدود 20 درصد از سهام این شرکت را در اختیار و علاوه بر این حدود 12 درصد سهام شرکت شفافارمد متعلق به گروه برکت را نیز در اختیار داریم. هم‌اکنون سرمایه شرکت بالغ بر 675 میلیارد ریال است که با نرخ هر سهم حدود 8000 الی 9000 ریال در بازار سهام (بورس تهران) مورد معامله قرار می‌گیرد. همچنین فروش شرکت برای سال جاری حدود 140 میلیارد تومان و برای سال آینده حدود 220 میلیارد تومان پیش‌بینی شده است و با بهره‌برداری از خطوط و ماشین آلات جدید رشد فروش در سال‌های آینده به مراتب بالاتر خواهد بود. در شش ماهه نخست امسال نیز بیش از 50 درصد سود پیش‌بینی شده برای شرکت را محقق کردیم.

مدیرعامل شرکت دارویی و بهداشتی لقمان با بیان اینکه برندسازی و تبلیغات در اولویت شرکت لقمان برای توسعه بازارها و افزایش تولید قرارگرفته است، اظهار کرد : تا سال 85 تعداد پروانه‌های تولید لقمان تنها حدود 25 پروانه بود و از آن تاریخ به بعد بود که به تدریج تعداد پروانه‌های تولید شرکت به شدت افزایش یافت. باید تلاش کنیم تا برندسازی و تبلیغات به ویژه درخصوص محصولات یونیک بازارهای داخلی و صادراتی را توسعه دهیم به عنوان مثال در بخش محصولات OTC دارویی در ادامه تولید قرص سرماخوردگی با برند کلدستاپ هم‌اکنون قرص جدیدی با برند کافوکلد را تولید و به بازار عرضه کردیم.

داوری با بیان اینکه به دلیل محدودیت‌های ایجاد شده، شرکت لقمان در سال جاری صادرات نداشته است اما در سال قبل توانست به صادرات حدود 4 میلیارد تومانی دست پیدا کند، عنوان کرد: شرکت‌های داروسازی ظرفیت‌های بالایی دارند و هیچ چاره‌ای برای تبدیل این ظرفیت بالقوه به ظرفیت بالفعل به جز صادرات وجود ندارد. لقمان در سال‌های گذشته به بازارهای آفریقا، سوریه افغانستان، عراق و آسیای میانه صادرات داشته است.
 
کد مطلب : ۲۴۱۶۵
سه شنبه ۱۷ دی ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۰۹
۰
 
 

ارسال
 
گروه های خبری :