سه شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۹ ,11 August 2020
 
 
انتقال نمونه خون‌های نادر به کشور ممکن نیست
سوءرفتارهای سیاسی نباید جان انسان‌‌ها را به خطر بیاندازد
 
رئیس سازمان انتقال خون کشور گفت: سوءرفتارهای سیاسی سبب شده تا ما نتوانیم نمونه‌های خونی را به کشور بیاوریم یا آنکه نمونه‌های بیولوژیک را در کشورمان ثبت کنیم.
 
به گزارش فانا، «پیمان عشقی» رئیس سازمان انتقال خون کشور در رابطه با مشکلات افراد با گروه‌های خونی نادر، گفت: باید متوجه باشیم که انتقال خون‌‌های نادر برای بیماران دارای گروه‌‌های خونی نادر نیاز‌ به همکاری‌های بین‌المللی دارد. جمعیت برخی از افراد دارای گروه‌های خونی نادر از چند ده نفر بیشتر نیست.

رئیس سازمان انتقال خون کشور گفت: یکی از بیماران ما که نیازمند خون نادر بود، توانست گروه ‌خونی خود را از یک شهروند اسپانیائی دریافت کند. برای این داد و ستد فرد خون‌دهنده که اسپانیائی بود، مجبور شد چند کشور را سفر کند تا به بیمار ما برسد. بیمار ما اگر به این خون دسترسی پیدا نمی‌کرد، تاکنون فوت کرده بود.

عشقی با تاکید بر اینکه نباید سوءرفتارهای سیاسی سبب به خطر افتادن جان انسان‌‌ها شود، اظهار کرد: البته جامعه علمی مراودات لازم را با یکدیگر دارند، زیرا ایران یکی از ۲۱ کشور عضو در سازمان جهانی خون‌های نادر است، اما برخی مواقع، محدودیت‌ها و ممنوعیت‌هایی برای ارسال و دریافت بین ایران و کشورهای دیگر پیش می‌آید. مشکلاتی که حاصل سوءتدبیرها و سوءرفتارهای سیاسی است.

وی در ادامه گفت: این سوءرفتارهای سیاسی سبب شده تا ما نتوانیم نمونه‌های خونی را به کشور بیاوریم یا آنکه نمونه‌های بیولوژیک را در کشورمان ثبت کنیم. همچنین ما نمی‌توانیم نمونه‌ خونیِ نادر و لازم را به کشور آمریکا بفرستیم. این نمونه‌های بیولوژیک و داد و ستد گروه‌‌های خونی نادر، در زمان بیماری باید با سرعت منتقل شود. این محدودیت‌ها سبب می‌شود ما نتوانیم به موقع خون‌ را به بیماران با گروه خونی نادر بفرستیم.  

رئیس سازمان انتقال خون کشور گفت: باعث افسوس است که کشورهای دیگر نمی‌توانند به راحتی از توانمندی ملی بانک خون‌های نادر ما استفاده کنند. امیدواریم که این مشکلات حل شود تا هم آنها بتوانند از دانش و امکانات خونی ما استفاده کنند، هم ما بتوانیم در صورت نیاز از بانک خون‌های نادر آنها برای درمان بیمارانمان استفاده کنیم.
 
کد مطلب : ۲۴۲۶۳
يکشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۲۶
۰
 
مرجع : خبرگزاری ایلنا
 

ارسال
 
گروه های خبری :