پنجشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹ ,28 May 2020
 
 
نسخه پیچی به سبک عطاری‌ها؛ از عرضه موادمخدر تا داروهای قاچاق
 
دخالت عطاری‌ها در امور پزشکی و دارویی همچنین عرضه مواد مخدر در این مکان‌ها به عنوان یکی از چالش‌هایی است که سلامت شهروندان را تهدید می‌کند، موضوعی که نگران کننده بوده و توجه بیشتر نهادهای متولی را می‌طلبد.
 
به گزارش فانا، کافی است سری به خیابان‌های شهر بزنید با عرضه و فروش برخی اقلام دارویی و اقلام  دیگر در عطاری‌های استان مواجه می‌شویم که کسب و کار پررونقی را برای آن‌ها رقم زده است.

متاسفانه تخلفات در برخی عطاری‌ها به اندازه‌ای مشهود و نگران‌کننده است که اگر اقدام قابل توجهی در برخورد با این تخلفات صورت نگیرد، سلامت شهروندان را به خطر خواهند انداخت.

فارغ از نحوه و میزان مصرف گیاهان دارویی به مشتریان توسط عطاری‌ها، این روزها اما عرضه برخی داروهای قاچاق و غیر مجاز شرایط را دشوار کرده است.

به نظر می‌رسد یکی از چالش‌های پیش‌رو در برخورد با عطاری‌ها صدور مجوز برای آنها بوده که البته در اختیار سازمان غذا و دارو نیست، در نتیجه روند نظارت بر این قبیل محل‌های عرضه محصولات سلامت محور با مشکل همراه شده است.

در واقع اهرم‌های قانونی برای جلوگیری از عرضه فرآورده‌های ممنوعه در عطاری‌ها چندان قوی نیست و همچنان شاهد بروز انواع تخلفات در برخی از این مکان‌ها هستیم.

نگرانی از عرضه مواد مخدر در برخی عطاری‌ها

یک شهروند خرم‌آبادی با اشاره به تخلف برخی عطاری‌های سطح شهر، گفت: با وجود اینکه ویترین برخی عطاری‌ها گیاهان دارویی است، اما در پشت پرده انواع مواد مخدر عرضه می‌شود، نگرانی دیگر صحبت‌هایی است که در خصوص ترکیبات شیشه و مواد روانگردان در عطاری‌ها به عنوان داروهای لاغری و چاقی منتشر می‌شود.

نرگس عزیزی‌مهر تاکید کرد: از نهادهای متولی بهداشت و درمان استان به عنوان متولی انتظار داریم بر کالاهای سلامت محور نظارت بیشتری اعمال کرده و اجازه ندهد که عطاری‌ها اقدام به عرضه اقلام دارویی و غیر مجاز کنند.

خارج شدن عطاری‌ها از عملکرد اصلی خود

یکی دیگر از شهروندان با اشاره به اینکه هر روز با افزایش تعداد عطاری‌ها در سطح شهر مواجه می‌شویم، گفت: به نظر می‌رسد رغبت شهروندان برای مصرف گیاهان دارویی و دمنوش‌های مختلف سبب شده افراد زیادی اقدام به راه‌اندازی عطاری کرده و از این راه کسب درآمد کنند، اما نگرانی آنجا است که در بساط این عطاری‌ها همه قلم دارویی پیدا می‌شود، بدون اینکه نطارتی بر آنها صورت بگیرد.

کامبیز بارانی افزود: در عطاری‌ها برای هر دردی توسط صاحب عطاری دارویی تجویز می‌شود و مردم هم به راحتی اقدام به مصرف آن می‌کنند، بدون اینکه از سلامت آن مطمئن باشد.

وی افزود: عدم آموزش‌های لازم به مردم در خصوص پیامد استفاده از اقلام غیر مجاز بر مراجعات مردم به عطاری‌ها دامن زده است.

این شهروند خرم‌آبادی ادامه داد: متاسفانه بسیاری از مردم عقیده دارند درون قوطی‌های عطاری دوای همه دردهایشان پیدا می‌شود، در حالی که مصرف گیاهان دارویی نیز باید کاملا تخصصی و حساب شده انجام بگیرد.

بارانی تصریح کرد: چالش دیگر اینکه برخی عطاری‌ها از عملکرد اصلی و قانونی خود یعنی عرضه گیاهان دارویی خارج شده و در عمل هر محصولی را که بخواهند، تحویل مراجعه کنندگان می‌دهند.

وی به عرضه اقلام دارویی برای کاهش و افزایش وزن توسط تعدادی از عطاری‌ها نیز اشاره و عنوان کرد: این اقدام به هیچ عنوان قابل دفاع نبوده، چرا که فروش محصولات سلامت محور و فرآورده‌های دارویی در عطاری‌ها ممنوع  بوده و لازم است با متخلفان به شدت برخورد شود.

رشد قارچ‌گونه عطاری‌ها در لرستان

رئیس اداره فرآورده‌های طبیعی سنتی و مکمل معاونت غذا و دارو لرستان نیز در این راستا با اشاره به تعداد عطاری‌های فعال استان اشاره و گفت: حدود 160 عطاری در سطح استان فعالیت دارند که از این تعداد 50 عطاری مربوط به خرم‌آباد است، البته تعداد اندکی عطاری نیز در استان وجود دارد که مجوز کسب و کار اصناف را ندارند.

سجاد پاپی به رشد قارچ‌گونه عطاری‌ها در استان اشاره و عنوان کرد: متاسفانه فعالیت عطاری‌ها به یک تجارت پرسود تبدیل شده و به همین دلیل شاهد هستیم که افراد زیادی به این عرصه وارد می‌شوند، البته صدور مجوز عطاری  با اتاق اصناف است و ما تنها کار نظارت را انجام می‌دهیم.

وی در ادامه با بیان اینکه عطاری‌ها صرفا مجاز به فروش گیاهان خشک و عرقیات مجاز هستند، تصریح کرد: عرقیات عرضه شده نیز باید دارای پروانه بهداشت و سیب سلامت باشند، بنابراین عرضه هر محصولی به جز مواردی که اشاره شد غیر قانونی و غیر مجاز است.

رئیس اداره فرآورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل معاونت غذا و داروی لرستان در پاسخ به نگرانی و انتقاد شهروندان مبنی بر عرضه انواع قرص‌ها از جمله متادون و ترامادول در برخی عطاری‌ها توضیح داد: همانطور که اشاره کردم عرضه هر گونه قرص و شربت در عطاری‌ها غیر مجاز است و به محض اطلاع با آنها برخورد لازم صورت می‌گیرد، معاونت غذا و دارو همراه با بازرسان اتاق اصناف، سازمان صمت، اماکن و تعزیرات به طور مستمر اقدام به گشت زنی در سطح عطاری‌ها می‌کند.

عرضه اقلام غیر مجاز و قاچاق؛ عمده‌ترین تخلف عطاری‌ها

پاپی گفت: با توجه به بازدید های صورت گرفته تخلفات از شهر به شهری دیگر متفاوت است، اما نکته اساسی این است که خط قرمز ما در برخورد با عطاری‌ها فروش مواد مخدر اعم از قرص و شربت متادون و ترمادول است که کمتر مشاهده شده، نه اینکه  اصلا وجود نداشته باشد.

وی عمده تخلفات عطاری‌های استان را عرضه اقلام غیر مجاز و قاچاق مانند قرص‌های لاغری و چاقی و پودرها عنوان و افزود: این اقلام خسارت جبران ناپذیری را به سلامت شهروندان وارد می‌کند، زیرا معمولا در این قرص‌ها از مواد مخدر و قرص ‌های آرام بخش استفاده می‌شود.

رئیس اداره فرآورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل معاونت غذا و وداروی لرستان با بیان اینکه با مصرف داروهای غیر مجاز در مواردی افراد ناخودآگاه به دام مواد مخدر افتاده و آسیب‌های جدی به کبد و کلیه نیز وارد می‌شود، تاکید کرد: خانواده‌ها توجه داشته باشند که عطاری‌ها تنها مجاز به فروش عرقیات مجاز و گیاهان خشک هستند حتی توصیه ما بر این است که خودسرانه اقدام به خرید و مصرف گیاهان خشک نیز نکنند.

پاپی با بیان اینکه متاسفانه مشاهده شده که در پستوی برخی عطاری‌ها زالو درمانی و حجامت انجام می‌شود، تصریح کرد: از شهروندان می‌خواهیم در صورت مشاهده هر گونه تخلف موارد را به معاونت غذا و دارو اطلاع دهند زیرا ما به تنهایی نمی‌توانیم بر همه عطاری‌ها نظارت انجام دهیم.

وی در ادامه به آمار پلمب عطاری‌ها نیز اشاره و بیان کرد: ظرف سه ماه گذشته تعداد پلمب‌هایی که در خود محل با حضور نماینده اماکن و تعزیرات انجم شده ده مورد بوده، اما یک سری پلمب‌ها  نیز بعد از بازرسی و صدور حکم انجام می‌شود که آمار قابل توجهی است.

رئیس فرآورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل معاونت غذا و دارو لرستان معتقد است؛ عدم آگاهی مردم در خصوص پیامد مصرف اقلام قاچاق و غیر مجاز همچنین آگاه نبودن عطاری‌ها از اینکه مجاز به فروش چه اقلامی هستند بر مشکلات دامن زده است.

پاپی گفت: به همین منظور به سازمان صمت  پیشنهاد دادیم تا یک سری مجوز برپایی کلاس‌های آموزشی برای عطاری‌ها صادر کند اما تاکنون که جوابی نگرفته‌ایم ، البته نقش رسانه‌ها در آگاهی بخشی به مردم غیر قابل انکار است.
 
کد مطلب : ۲۴۲۷۰
يکشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۴۵
۰
 
مرجع : خبرگزاری فارس
 

ارسال
 
گروه های خبری :