دوشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۹ ,3 August 2020
 
 
تلاش می‌کنیم درد بیماران ALS التیام پیدا کند
 
عضو هیات مدیره شرکت دانش بنیان سازنده داروی آلساوا مخصوص بیماران ALS گفت: در شرایط تنگنای اقتصادی توانستیم دارویی با مواد موثره کاملا داخلی تولید کنیم تا از درد این بیماران کم شود.
 
به گزارش فانا، محمدرضا فاضلی عضو هیات مدیره شرکت دانش بنیان زیست دارو دانش روز یکشنبه در مراسم رونمایی از این محصول گفت: قدرت‌های جهانی علیه ما هستند و فشار اقتصادی و سیاسی زیادی روی ما وجود دارد، به همین دلیل بیش از همیشه نیاز به همراهی همدیگر داریم.

او با اشاره به این که این دارو توسط دو شرکت زیست دارو دانش و زیست تخمیر که هر دو دانش بنیان هستند تولید شده است، افزود: هر کدام چند ویژگی مهم دارند که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به تاکیدشان بر خودکفایی اشاره کرد. در شرایط تنگنای اقتصادی این شرکت تمام محصولات اولیه را خودشان تولید می‌کنند. محصول آلساوا دو ماه است در بازار وارد شده و به دست مصرف کننده می‌رسد.

وی افزود: از ۱۵ سال پیش فعالیت خود را در تولید محصولات دارویی ایران آغاز کردیم تا به خودکفایی در این زمینه دست پیدا کنیم.  این همکاری منجر به این شد که حداقل ۵ دارو در زمینه ضد سرطان و سیستم ایمنی تولید شود.

فاضلی تصریح کرد: تولید ماده موثره داروی الساوا را در شرکت زیست تحقیق آغاز کردیم و پس از این که به تایید سازمان دارو و غذا رسید، پس از دو ماه فرآورده به صورت صنعتی تولید و وارد بازار شد.

او خاطر نشان کرد: این دارو امروزه در آمریکا استفاده می‌شود و هزینه آن تقریبا ۱۴۵ هزار دلار برای یک سال است اما چیزی که ما تولید کردیم برای بیماران هزینه‌ای حدود ۲ هزار دلار دارد. هر چند این قیمت پایین است اما برای بیمار سنگین است و امیدوارم با کمک دوستان بیمه بتوانیم این مشکل را حل کنیم تا بار مالی از دوش این عزیزان کم شود.
این بیماری تحلیل برنده و سخت است اما با استفاده از داروهای حمایتی می‌توان این بار را کم کرد.

داروی ایرانی «ویال تزریقی اداراوون» با نام تجاری «آلساوا» مخصوص بیماران مبتلا به ALS  امروز با حضور معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری و سازندگان آن در معاونت علمی ریاست جمهوری رونمایی شد، این دارو با هدف تامین نیاز بیماران و ارزآوری به کشور تولید شده است.

این بیماری به علت تحلیل سلول‌های شایع در محدوده نخاع اتفاق می‌افتد. پس از رخ دادن آن سلول‌های عصبی به مرور زمان تحلیل پیدا می‌کنند و علت آن هم هنوز مشخص نیست.

تحلیل رفتن سلول‌ها به ناکارآمدی عضلات منجر شده که در نهایت فرد به شدت لاغر می‌شود و اختلال در تکلم، مشکلات گوارشی و تنفسی را نیز به دنبال دارد.

افراد مبتلا به این بیماری تعدادشان اندک است اما درد و رنج بیماری و هزینه بالای درمان باعث شد داروسازان ایرانی تلاش خود را به کار بگیرند. در گذشته این دارو از ژاپن وارد کشور می‌شد و دو هزار بیماری که در ایران بودند باید از این طریق دارو را تامین می‌کردند.
تا قبل از تولید این دارو توسط محققان داخلی، بیماران به اجبار سالانه بیش از ۲۰۰ میلیون تومان برای خرید این دارو هزینه می کردند.

به همین دلیل داروسازان دو شرکت دانش‌بنیان‌ داخلی پس از مدت‌ها تلاش بی‌وقفه موفق به تولید دارویی شدند که  که هزینه درمان بیماران مبتلا را به ۲۰ میلیون تومان در سال کاهش می‌دهد.
 
کد مطلب : ۲۴۲۸۰
يکشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۲۳
۰
 
مرجع : خبرگزاری ايرنا
 

ارسال
 
گروه های خبری :