دوشنبه ۷ مهر ۱۳۹۹ ,28 September 2020
 
 
قوانین پر پیچ و خم برسر راه خون‌آشام پول‌ساز
لزوم استانداردسازی تولید زالو
 
رئیس گروه ماهیان زینتی و سایر آبزیان شیلات ایران بر لزوم استانداردسازی در تولید زالو تأکید کرد و گفت: شیلات بیشتر در امر تولید، پرورش و تکثیر زالو وارد شده اما در بحث زالو ما تنها توانستیم استفاده درمانی کنیم و هنوز موفق به تولید فرآورده‎های زالو نشدیم.
 
به گزارش فانا، پرورش زالو گرچه یکی از مشاغل با درآمدزایی خوب محسوب می‎شود ولی هنوز در کشور استانداردی برای پرورش زالو وجود ندارد و از سویی به دلیل عدم رعایت استانداردهای صادراتی آنطور که باید نتوانستیم از پرورش زالو ارزآوری داشته باشیم.

از سویی وجود مقررات سخت در پیش‎پای پرورش‎دهندگان و تکثیرکنندگان زالو باعث شده که بسیاری از علاقمندان در پیچ و خم قوانین برای پرورش زالو گرفتار شوند.

از این رو با توجه به وجود چنین مشکلاتی در سر راه پرورش و تکثیر زالو همایش ملی استاندادسازی و مدیریت مصارف دارویی زالو طبی در دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان برگزار شد.

مدیر مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان در همایش ملی و سمینار تخصصی استانداردسازی مراکز پرورش و تکثیر زالوی طبی با رویکرد صادرات، کاربردهای درمانی و قوانین و مقررات اظهار کرد: با وجود آنکه برخی چند سال در حوزه زالو فعالیت می‎کنند اما هنوز استاندارد و وحدت رویه‎ای در حوزه پرورش زالو وجود ندارد.

سیدرضا هاشمی تصریح کرد: ضمن آنکه در تولید زالو نسبت به راهکارها و استانداردهای صادراتی و نحوه ورود به بازارهای جهانی آگاه نیسیتم حمایت‎های دولتی نیز شامل فعالان حوزه زالو نمی‎شود.

وی بیان کرد: کسانی هم که در امر صادرات کار می‎کنند همچنان به روش سنتی فعالیت می‎کنند.

هاشمی خاطرنشان کرد: اگر تولیدکننده‎ای می‎خواهد موفق شود باید نگاهی به بازارهای جهانی داشته باشد تا موفق شود و در بازارهای جهانی نیز استانداردها را فرا بگیرد.

محدودیتی برای پرورش زالو وجود ندارد

رئیس گروه ماهیان زینتی و سایر آبزیان شیلات ایران نیز در این نشست اظهار کرد: سازمان شیلات ایران متولی کلیه آبزیان نیست اما در کشور تکثیر و بهره‎برداری تمام موجوداتی که در آب زندگی می‎کنند را به شیلات ارتباط می‎دهند.

علیرضا رحمانی تصریح کرد: پرورش زالو حدود 15 سال در کشور آغاز شده و در سال گذشته 3 میلیون و 700 هزار قطعه زالو در کارگاه‎های مجاز و رسمی در سراسر کشور تولید شده است البته برخی کارگاه‎های غیرمجاز نیز تا 50 هزار قطعه تولید زالو دارند.

وی تأکید کرد: کسانی که می‎خواهند کار پرورش زالو انجام دهند صدور مجوز باید از طریق سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی صورت بگیرد و یک کارگاه برای اخذ مجوز باید تولید زالو از 50 هزار قطعه را آغاز کند.

رئیس گروه ماهیان زینتی و سایر آبزیان شیلات ایران گفت: هیچ محدودیتی در کل کشور برای صدور مجوز پرورش زالو وجود ندارد اما توصیه می‎کنیم در نقاط گرم و مرطوب نسبت به پرورش زالو اقدام شود.

رغبت مردم به زالودرمانی بیشتر شده است

وی با بیان اینکه در حال حاضر پرورش زالو فراگیر شده است  و مصرف کننده دارو وزارت بهداشت است، افزود: متأسفانه وزارت بهداشت آمار دقیقی از میزان مصرف داروهای حاصل از زالو نمی‎دهد و یا آماری که از میزان مصرف می‎دهد بسیار اندک است حال آنکه در حقیقت اینطور نیست و امروزه مردم نسبت به زالو درمانی رغبت بیشتری پیدا کردند.

رحمانی با بیان اینکه داروهای قاچاق حاصل از زالو وارد کشور می‎شود، ابراز کرد: نظر ما این است نیاز ما به داروهای زالو بیش از مقدار فعلی است و پیش‎بینی می‎کنیم تولید 10 میلیون قطعه زالو در سال نیاز کشور باشد.

رئیس گروه ماهیان زینتی و سایر آبزیان شیلات ایران یادآور شد: خون غذای اصلی زالو است و در یک سال گذشته به تولیدکنندگان مجاز زالو، خون نمی‌دادند اما با اقدامات و پیگیری‌های انجام شده خون مصرفی برای پرورش و تولید زالو تأمین می‌شود.

وی بر لزوم استانداردسازی در تولید زالو تأکید کرد و گفت: شیلات بیشتر در امر تولید، پرورش و تکثیر زالو وارد شده اما در بحث زالو ما تنها توانستیم استفاده درمانی کنیم ولی هنوز موفق به تولید فرآورده‎های زالو نشدیم این بخش به سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت و درمان مرتبط است.

رحمانی با بیان اینکه سازمان شیلات متولی تولید زالو است، بیان کرد: هنوز در کشور رسماً یک مورد دارو از زالو تولید نشده است به همین دلیل صادرات زالو و استانداردسازی آن کار ساده‎ای نیست.

دبیر همایش تخصصی استانداردسازی مراکز پرورش و تکثیر زالوی طبی نیز در این همایش گفت: این همایش به همت مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه منابع طبیعی و کشاورزی گرگان برگزار شده است.

جواد حلیمی ادامه داد: در این همایش سرفصل‎های مختلف از جمله موضوع فرآوری زالو و محصولات جانبی، کابردهای درمانی زالو، زالو در بازارهای جهانی و نکته های طلایی در پرورش و تکثیر، استانداردسازی زالو در مزارع پرورش و تکثیر و قوانین و مقررات و مجوزهای بهداشتی مطرح شده است.

وی با بیان اینکه متأسفانه قوانین و مقررات سخت و دست‌وپاگیر پیش‌روی پرورش زالو قرار دارد، بیان کرد: امید است همایش‌های مشابه موانع پرورش زالو را برطرف کند.
 
کد مطلب : ۲۴۴۲۸
يکشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۲۳
۰
 
مرجع : خبرگزاری فارس
 

ارسال
 
گروه های خبری :