شنبه ۲۹ شهريور ۱۳۹۹ ,19 September 2020
 
 
استقامتی در گفت‌وگو با فانا مطرح کرد:
نخستین تجربه کار تیمی پزشکی و پرستاری در حوزه دیابت
 
عضو هیات مدیره انجمن متخصصان غدد ایران و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: برگزاری نخستین دوره آموزش پرستار دیابت در ایران نخستین تجربه کار تیمی پزشکی و پرستاری در کنار هم در حوزه دیابت است.
 
علیرضا استقامتی در حاشیه مراسم رونمایی از پروتکل افتتاح پرستار دیابت ایران که به همت شرکت نوونوردیسک پارس برگزار شد، در گفت‌وگو با خبرنگار فانا با اشاره به اینکه بیماری دیابت یک بیماری شایع در جهان است، توضیح داد: طبق برآوردها بین 4.5 تا 5 میلیون دیابتی در کشور داریم که عمده آنها نیز مبتلا به دیابت نوع 2 هستند. بیماری دیابت نوع 2 بیماری مزمنی است که فرد مبتلا را تا پایان عمر درگیر می‌کند. برای کنترل بیماری‌های مزمن نیاز به این است که بیمار در کنار پزشک در فرآیند درمان مشارکت داشته باشد. نمی‌توان بیماری دیابت یک فرد را در تمام طول عمر به خوبی کنترل کرد مگر اینکه آموزش‌های لازم به فرد و حتی خانواده او داده شود.

وی افزود: یکی از نقایصی که در کشور در رابطه با کنترل دیابت نوع 1 و 2 داریم، این است که به دلیل کثرت مراجعه‌کنندگان و افراد دیابتی، زمان کافی برای انتقال آموزش‌های لازم به این افراد وجود ندارد. به همین منظور قرار شد علاوه بر انجمن‌هایی که هم‌اکنون بخشی از این آموزش‌ها را ارائه می‌دهند، مانند همه کشورهای پیشرفته از مشارکت همکاران پرستاران که آموزش کافی را دیده باشند، بهره بگیریم تا کمک کنند به انتقال آموزش‌های لازم، جامع و کافی به افراد دیابتی و از این طریق نقایص کنترل این بیماری تا حد زیادی پوشش داده شود. امیدواریم بتوانیم ظرف شش ماه آینده این دوره آموزشی را راه‌اندازی کنیم. آماده‌سازی محتوای آموزشی، استاندارد کردن محتوای آموزشی، آماده‌سازی فضای آموزشی و هماهنگی بین اساتید زمانبر است. چون این کار یک کار بین‌بخشی پزشکی و پرستاری است و نخستین تجربه در حوزه دیابت در این زمینه محسوب می‌شود و این همکاری بین‌بخشی نیاز به هماهنگی‌های بیشتر دارد.

عضو هیات مدیره انجمن متخصصان غدد ایران در پاسخ به این سوال که فکر می‌کنید برگزاری این دوره آموزشی چقدر بتواند در نهایت به کنترل بهتر بیماری دیابت در کشور منجر شود؟ توضیح داد: توقع نداریم با برگزاری یک یا چند دوره آموزشی بیماری دیابت، بتوانیم تغییرات اساسی در زمینه پیشگیری، کنترل و درمان دیابت ایجاد کنیم. بیماری دیابت یک چالش جهانی است و طبق آخرین آمار فدراسیون بین‌المللی دیابت 463 میلیون دیابتی در دنیا داریم و به نظر می‌رسد این رقم طی سال‌های آینده با رشد زیادی به 700 میلیون نفر نیز برسد. بنابراین سیر صعودی ابتلا به دیابت در جهان متوقف نخواهد شد. کنترل و پیشگیری بیماری‌های مزمن و به ویژه دیابت کار ساده‌ای نیست و نیاز به عزم جهانی دارد و حتی کار دولت‌ها هم به تنهایی نیست. اصلاح شیوه زندگی نقش زیادی در پیشگیری از ابتلا به دیابت دارد اما شاهدیم که شیوه‌های زندگی در سراسر جهان نه تنها بهتر نشده بلکه بدتر هم شده است. جنگ‌ها، نابرابری‌های اقتصادی، فقر تغذیه، بی‌تحرکی و ... باعث گسترش بیماری دیابت در جهان شده است. نباید چنین تصوری ایجاد شود که با برگزاری یک یا چند دوره آموزشی می‌توانیم بیماری دیابت را در کشور کنترل کنیم. هدف اصلی ما از برگزاری این دوره آموزشی این است که بتوانیم با پیشگیری از وقوع عوارض در بیماران دیابت از طریق اصلاح شیوه زندگی در نهایت کیفیت زندگی بیماران دیابتی را افزایش دهیم و بیماران به صورت خودآگاهانه در فرآیند کنترل و درمان بیماری خود مشارکت کنند و عوارض بیماری خود را به حداقل برسانند.

استقامتی تاکید کرد: این نخستین تجربه کار تیمی پزشکی و پرستاری در کنار هم است. چون معمولا در این کارها مرزبندی‌هایی وجود دارد و امیدواریم این کار تیمی با روالی خوب و همکاری منظم پیش برود و افرادی را آموزش دهیم که در جهت ارتقای درمان بیماران کمک‌کننده باشند. از شرکت نوونوردیسک که هم محصولاتی برای درمان بیماران تولید می‌کند و هم حامی برگزاری نخستین دوره آموزش پرستار دیابت در ایران است، تشکر می‌کنیم که در ارتباط با مقوله آموزش اهتمام ویژه‌ای دارد و کمک می‌کند به این که اطلاعات و آگاهی بیماران ارتقا یابد و حمایت‌های این شرکت در جهت ارتقای سلامت بیماران شایسته تقدیر است.

گفت‌وگو از محمدجواد به‌آبادی
 
کد مطلب : ۲۵۰۵۸
چهارشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۴۲
۰
 
 

ارسال
 
گروه های خبری :