پنجشنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۹ ,4 June 2020
 
 
۲۰ درصد کودکان زیر ۲ سال کمبود روی دارند
 
کمبود روی در کودکان زیر دو سال در کشور حدود ۲۰ درصد بوده و این کمبود در مناطق روستایی اقلیم جنوبی استان سیستان و بلوچستان، جنوب خراسان و کرمان بیشتر است.
 
به گزارش فانا، متخصص سلامت عمومی و اپیدمیولوژی تغذیه روز شنبه افزود: کمبود روی عوارض بهداشتی زیادی دارد، این کمبود سیستم ایمنی را تحت مخاطره قرار می دهد و به همین جهت مقاومت در برابر عفونت را بشدت کاهش داده و از این طریق مرگ ومیر و بیماری را افزایش می دهد.

ربابه شیخ الاسلام اظهار داشت: کمبود روی در کودکان، رشد را به تاخیر می اندازد و موجب کوتاه قدی می شود، کمبود ریز مغذی های اساسی مانند آهن، ید، روی و ویتامین آ از جمله مشکلات تغذیه ای بوده و وقتی کودکان در معرض این کمبودها باشند نگرانی بیشتر است چون اغلب عوارض غیر قابل برگشت و ناتوانی ذهنی و جسمی این کمبود ها مانعی برای رشد مطلوب آنها است.

شیخ الاسلام ادامه داد: این کمبود در زنان باردار کشور نیز بالا است و ۴۰ در صد زنان باردار  پنج ماهه و بیشتر در معرض کمبود هستند و اکنون می توان با استفاده ازروش های گوناگون از جمله دادن مکمل و یا غنی سازی غذای مردمی که در معرض این کمبود ها هستند بصورت کوتاه از شدت مشکل کاست اما راه حل نهایی غنی کردن خاک های کشاورزی است.

«روی» یا «زینکم عنصری است شیمیایی با علامت اختصاری Zn که دارای عدد اتمی ۳۰ است.

فلز «روی» به رنگ سفید متمایل به آبی است که بر اثر رطوبت هوا تیره‌رنگ می‌شود و در حین احتراق رنگ سبز براقی تولید می‌کند. در اصل عنصر روی یکی از مواد معدنی کم‌یاب و مهم است که برای حفظ سلامت انسان‌ها ضروری است.

«روی» پس از آهن بیشترین غلظت را در بدن دارد و در سلول‌های تمام بدن یافت می‌شود.  

عنصر «روی» برای درست کار کردن سیستم دفاعی بدن (سیستم ایمنی) لازم است و در تقسیم سلولی، رشد سلولی، بهبود زخم‌ها و تجزیه کربوهیدرات‌ها نقش دارد.

روی همچنین برای حواس بویایی و چشایی مورد نیاز است. در طول دوران بارداری، مراحل اولیه رشد و دوران کودکی، بدن برای رشد و پرورش مناسب و به موقع به «روی» نیاز دارد.

«روی» به طور عمده در ماهیچه‌ها ذخیره می‌شود، اما در یاخته‌های خونی سفید و قرمز، پرده شبکیه چشم، استخوان‌ها، پوست، کلیه‌ها، کبد و پانکراس نیز یافت می‌شود.

غده پروستات در مردان نسبت به سایر اعضا، بیشترین مقدار «روی» را دارا است.
 
کد مطلب : ۲۵۱۱۱
يکشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۲۱
۰
 
مرجع : خبرگزاری ايرنا
 

ارسال
 
گروه های خبری :