شنبه ۱۶ فروردين ۱۳۹۹ ,4 April 2020
 
 
انحصار را شکستیم
 
 
به گزارش خبرنگار فانا، سعید نمکی وزیر بهداشت در دومین مراسم تقدير از توانمندی‌های تولیدی صنایع دارویی و تجهیزات پزشکی کشور با تمرکز بر محصولات دارای فناوری ویژه گفت:

امسال یکی از سخت‌ترین سال‌های دولت‌های بعد از انقلاب بود.

سال سختی را بسر بردیم اما امروز وضعمان نسبت به مدت مشابه در سال قبل از نظر تامین دارو و تجهیزات پزشکی بهتر است.

امسال حدود ۲۵٪ واردات دارو و تجهیزات پزشکی را کاهش دادیم و ۶۰۰ میلیون یورو ارزبری را در این حوزه کاهش دادیم که در تاریخ این کشور سابقه نداشته است.

در سازمان غذا و دارو بروکراسی محکم بود اما نه برای همه. پرونده‌هایی وجود داشت که دارو حتی بدون طی مراحل اولیه و حتی مطالعات بالینی، در بازار بود و در عین حال شرکت‌هایی بودند که پشت در سازمان مانده بودند.

امروز برای یک مورد تبعیض که به من گزارش شده بود، رئیس سازمان غذا و دارو را مورد بازخواست دادم.

تاکنون هیچ وزیر بهداشتی به دانشگاه‌های علوم پزشکی دستور نداده بود که اجازه خرید تجهیزات پزشکی وارداتی دارای مشابه تولید داخل را ندارند.

من وزیر صمت نیستم وزیر بهداشت هستم و متولی سلامت مردم. مثلا امسال در اوج شیوع آنفلوآنزا تولیدکننده داخلی به هر دلیلی ما را قال گذاشت و به همین دلیل اجازه واردات دادم.

امسال انحصار را در دو جنبه شکستیم. اول اینکه وزارت یا سازمان تحت تاثیر جریات خاصی عمل نکرده است و دوم اینکه به تولیدکنندگان دارای شرایط لازم اجازه تولید و شکستن انحصار را دادیم‌. ممکن است عده‌ای هم از این موضوع خوششان نیاید اما این کار به نفع سلامت مردم است.

وقتی به وزارت بهداشت آمدم، کارخانه‌های داروسازی در بحرانی‌ترین شرایط بودند‌. امروز و با تشکیل قرارگاه کارخانه‌ها بین ۳ تا ۸ ماه ذخیره مواد اولیه دارند و در بهترین شرایط ممکن هستند.

در مورد سامانه تیتک در دوران دکتر پیرصالحی و اصغری، آنها به هیچ اطلاعاتی دسترسی نداشتند. امروز تمام باگ‌های تیتک را شناسایی و برطرف کرده‌ایم. آمارنامه شفاف دارو نیز برای انتشار آماده شده است. کمیسیون‌های سازمان هم شفاف شده‌اند.

براساس بخشنامه اخیر، داروساز داروخانه‌های بیمارستانی اصالت تجهیزات و ملزومات پزشکی مورد استفاده در بیمارستان را باید تائید کند و این بخشنامه به دلیل اتفاقی بود که اخیرا در یکی از بیمارستان‌های کشور در مورد عمل یکی از بیماران رخ داد. این بخشنامه اصلا به معنای سپردن حوزه تجهیزات پزشکی به داروسازان نیست. گلایه متخصصان تجهیزات پزشکی در این زمینه بیشتر سوءتفاهم است.

هرگز نمی‌گویم حرف مرد یکی است و تا زنده‌ایم حرفمان یکی است. انتقادات را می‌پذیریم و اگر کسی به درستی از تصمیمات ما انتقاد کند، قطعا تصمیماتمان را اصلاح می‌کنیم.
 
کد مطلب : ۲۵۱۷۳
دوشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۳۲
۰
 
 

ارسال
 
گروه های خبری :