پنجشنبه ۲۱ فروردين ۱۳۹۹ ,9 April 2020
 
 
وقت عمل است آقای وزیر!
نمکی در خصوص «کرونا» چه گفته بود؟
 
وزیر بهداشت ماه گذشته در سفر به هرمزگان از آمادگی مجموعه وزارت بهداشت در کمک به کشور چین در جهت ریشه‌کنی ویروس کرونا خبر داد و گفته بود با وزیر بهداشت چین طی یک تماس تلفنی آمادگی ایران را برای از بین بردن این ویروس در آن کشور پهناور اعلام کرده است.
 
به گزارش فانا، سعید نمکی پانزدهم بهمن‌ماه سال‌جاری به‌منظور بهره‌برداری از ۱۱۷ پروژه بهداشتی و درمانی با سرمایه‌گذاری ۲۲۰ میلیارد تومانی به هرمزگان سفر کرده بود.

وی در این سفر در جمع خبرنگاران از آمادگی مجموعه وزارت بهداشت در کمک به کشور چین در جهت ریشه‌کنی ویروس کرونا خبر داد و گفته بود با وزیر بهداشت چین طی یک تماس تلفنی آمادگی ایران را برای از بین بردن این ویروس در آن کشور پهناور اعلام کرده است.

جناب وزیر؛ امروز ایران به‌عنوان مرکز مدیریت جنابعالی در حوزه بهداشت و درمان گریبان‌گیر این ویروس هولناک شده است و باید گفت برای کشور خودتان چه برنامه‌ای دارید؟.

ترس این ویروس از خود آن به مراتب در ایران به یک کابوس تبدیل شده است و این ترس کاذب مردم را روز به روز به این ویروس نزدیک و نزدیک‌تر می‌سازد و روزانه مردم را به‌واسطه استرس از کرونا، روانه مراکز درمانی می‌کند.

شما در بندرعباس از بی‌نیازی ایران در تولید داروهای واگیردار سخن به میان آوردید. پس باید گفت امروز وقت عمل برایتان فرا رسیده و نیاز است با حضور مکررتان در رسانه‌ ملی، امید را در دل‌ها زنده و وعده‌تان به وزیر چینی را در ایران عملیاتی کنید چراکه وقت آن است همان تجربیاتی که قرار بود به چینی‌ها منتقل سازید در ایران به منصه ظهور برسانید.

آمادگی ایران را برای مبارزه با گسترش «کرونا» به وزیر بهداشت چین اعلام کردم

سعید نمکی وزیر بهداشت در حاشیه افتتاح دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان اظهار کرد، با بیان اینکه روز گذشته تماسی با وزیر بهداشت چین داشتم، افزود: در این تماس، آمادگی کشورمان را در زمینه مقابله با فراگیرشدن ویروس کرونا در این کشور به وی اعلام کردم و به او گفتم بجای درخواست کمک از کشورهای غربی، ما آماده‌ایم تا در این زمینه به چین کمک کنیم.

وی با اشاره به تجربیات ارزشمند و موفق کشورمان در زمینه مقابله با بروز بیماری‌های واگیردار به‌خصوص در مناطق سیل‌زده، خاطرنشان کرد: ما در شرایطی در این زمینه موفق عمل کردیم که غرب حتی اجازه نداد یک سنت کمک مالی به دست مردم آسیب‌دیده سیل برسد.

وزیر بهداشت تصریح کرد: ما در زمینه بهره‌مندی از ظرفیت‌های بهداشتی و درمانی و واکسینه‌سازی جامعه و کنترل بیماری‌های واگیردار دارای تجربیات بسیار خوبی هستیم که به وزیر بهداشت چین اعلام کردم که ما آماده انتقال این تجربیات به آنها هستیم.

قبل از انقلاب در حوزه بهداشت گرفتار واکسیناسیون و مالاریا بودیم

نمکی با بیان این که نیروهای جهادی و پای کار توانمندی در حوزه بهداشت و درمان مشغول خدمت هستند، افزود: این دهه فجر شاید برای خیلی از جوانان امروز که اطلاع درستی از گذشته ندارند، تصور مشکلات آن دوره میسر نباشد اما ما که بودیم و این مشکلات را دیدیم، باید بگویم که اتفاق عظیمی در رشد حوزه بهداشت و درمان کشور رخ داده است.

وزیر بهداشت اضافه کرد: مرگ و میر مادران باردار و مرگ کودکان ناشی از بیماری‌های واگیردار در زمان رژیم گذشته بسیار زیاد بود. حتی به دلیل نداشتن تخت کافی، مجبور بودیم تا 4 یا 5 نوزاد را روی یک تخت قرار دهیم و بیماری مالاریا در مناطق جنوبی ایران غوغا می‌کرد.

نمکی بیان داشت: پوشش واکسیناسیون در کشور 25 درصد بود و در برخی نقاط جنوبی ایران 8 درصد؛ اما اکنون به 100 درصد رسیده است و ما بیماری واگیردار فراگیری در کشور نداریم.

وی با بیان این که در پیش از انقلاب تنها 14 هزار طبیب در کل کشور داشتیم و در بسیاری از مناطق کشور پزشکان پاکستانی و فیلیپینی مشغول کار بودند اما بحمدالله به برکت انقلاب اسلامی شاهد آن هستیم که در هیچ حوزه‌ تخصصی در کشور با کمبود نیرو مواجه نیستیم و بحمدالله فضای درمانی کشور متحول شده است.

وزیر بهداشت گفت: امروز به چین اعلام کردم که چرا دست کمک به غرب دراز کرده‌اید؟ ما با مدیریت وسیعی از حوزه سیلاب‌های اخیربدون کوچکترین بیماری توانستیم موفق عمل کنیم و حتی یک اپیدمی در زمینه بیماری‌های واگیردار در مناطق سیل‌زده نداشتیم و این افتخاری برای جامعه درمانی و پزشکی ما است.

نمکی خاطرنشان کرد: حتی در زمان سیل، غربی‌ها اجازه ندادند که یک سنت کمک خارجی به سمت ایران بیاید و ما این توانمندی در زمینه‌های مقابله با بیماری‌ها و جلوگیری از بیماری‌ها را خودمان روی پای خودمان بدست آوردیم.
 
کد مطلب : ۲۵۵۰۶
چهارشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۲۵
۰
 
مرجع : خبرگزاری فارس
 

ارسال
 
گروه های خبری :